نگهداری از همستر/اصول نگهداری از همستر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
آشنایی با همستر اصول نگهداری از همستر تغذیه همستر
نگهداری از همستر


منشاء[ویرایش]

کشف هَمستِر به قرون وسطی در جنوب اروپا باز می‌گردد. اسم همستِر برگرفته از کلمه آلمانی Hamstern به معنای انبار دهنده می‌باشد و این نام را به دلیل اینکه هَمستِر غذایش را در کیسه لپهایش حمل می‌کند بر او نهاده‌اند.

نوع[ویرایش]

هَمستِر جزو پستانداران خونگرم از خانواده جوندگان می‌باشد. در شبها فعال است و در طول روز به استراحت می‌پردازد. دارای گونه‌های مختلفی می‌باشند که تنها برخی از آنها بعنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. برعکس موشها، هَمِستِر بدون دم به دنیا می‌آید. نوع Golden آن در رنگهای مختلف یافت می‌شود و بعضی از آنها نیز دارای موهای بلند می‌باشند.

قد و وزن[ویرایش]

طول قد یک همستر طلایی بالغ در حدود ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر و دارای وزنی در حدود ۱۵۰ گرم است.

خلق و خو[ویرایش]

همستِرها حیوانات مناسبی برای نگهداری در آپارتمان می‌باشند. موجود آرام و تمیزی است که رفتار بسیار دوستانه‌ای دارد. به بازی کردن و دویدن در چرخ علاقه دارند. اگر از کودکی او را در دست بگیرید به سادگی دست آموز می‌شود و هرگز گاز نمی‌گیرد. نباید هَمِستِر را به ناگهانی و سریع بلند کرد چراکه این کار موجب ترسیدن حیوان می‌شود. اگر هَمِستِری گاز می‌گیرد و یا شناختی از او ندارید می‌توانید او را از پوست پشت گردنش بلند کنید.

هَمِستِرها دارای دندانهای جلویی بزرگ و قدرتمندی می‌باشند که برای جلوگیری از رشد بیش از حد آن باید اشیائی برای جویدن در اختیار حیوان قرار داد. هَمِستِرها دارای حس بینایی بسیار ضعیف و در عوض خس بویایی و شنوایی عالی هستند. هَمِستِرهای Golden را باید بعد از ۸-۱۰ هفتگی از یکدیگر جدا کرد تا باهم نجنگند (خصوصاً ماده‌ها).

به هر حال نوع Russian Dwarf را می‌توان به صورت جفت نگهداری نمود. هرگز نباید هَمِستِر را بیرون از قفس رها کرد چراکه بسیار کوچک بوده و ممکن است وارد هر سوراخی شود و یا زیر پا بماند.

فعالیت بدنی[ویرایش]

اگر یک چرخ داخل قفس هَمستِر باشد تمام نیازهای بدنی او را تأمین خواهد کرد همچنین می‌توان دوسر قوطی‌های کنسرو را برید و در اختیار حیوان قرار داد. مواظب باشید تا قسمت تیزی در قوطی باقی نماند.

طول عمر[ویرایش]

حدود ۲-۳ سال.

بارداری[ویرایش]

هَمستِرها تنها زندگی می‌کنند و تنها در مواقع جفتگیری به یکدیگر می‌پیوندند. همستر ماده در ۴ ماهگی بالغ شده و از این زمان در تمامی سال به غیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت تولید مثلی دارد. هَمِستِرهای طلایی را باید بعد از جفتگیری جدا نمود و اگرنه ممکن است که ماده حیوان نر را بکشد. اصولاً مدت بارداری در هَمِستِرهای طلایی ۱۵ روز و در سایرین ۱۹-۲۰ روز به طول می‌انجامد. مادر نسبت به نوزادن بسیار حساس است و اگر احساس خطر کند آنها را در کیسه لپ خود پنهان می‌کند و به محلی امن می‌برد. چشمهای نوزادان در ۲هفتگی باز می‌شود و در۳-۴ هفتگی به طور کامل مستقل می‌شوند.

انتخاب همستر[ویرایش]

دو نوع همستر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. همستر طلائی یا سوری و همستر کوتوله. همستر کوتوله تقریباً به اندازه نصف همستر طلائی می‌باشد. همستر طلائی در تنهایی نیز زندگی شادی خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهی نگهداری شوند با هم در گیر می‌شوند. همستر کوتوله اجتماعی تر بوده و شاید برای نگهداری آنهابصورت دوتایی (از یک جنس) بهتر باشد. از بقیه جهات نگهداری آنها شبیه به هم می‌باشد.

موقع انتخاب همستر به رفتار و شرایط آنها دقت کنید. از خرید همسترهایی که بی حال و ساکت می‌باشند اجتناب ورزید. آنها باید گوش بزنگ، کنجکاو و فعال باشند. پوشش بدنی باید صاف و چشم‌ها تمیز باشند. نفس کشیدن حیوان نباید صدا دار و با زحمت باشد. پوشش بدن باید تمیز بوده و به آن مدفوع حیوان نچسبیده باشد. اگر متوجه شدید درون قفس یک از همسترها به اسهال یا بیماری تنفسی دچار شده است، آگاه باشد که همه همسترها در درون قفس در معرض یک بیماری واگیر دار قرار گرفته‌اند.

خانه همستر[ویرایش]

قفس مخصوص همستِر و آکواریوم مکان مناسبی برای زندگی همستِر می‌باشد. یاید فضای در نظر گرفته شده به ازای هریک هَمستِر ۱۸ س. م مربع باشد. چون همستِرها در طول روز خوابند وشبها به فعالیت می‌پردازند، بهتر است قفس آنها را جایی خارج از اتاق خواب قرار داد. باید یک خانه چوبی یا پلاستیکی با مقداری کاغذ و یا پنبه برای همستِر در نظر گرفته شود.

بهتر است بستر قفس را با خاک اره یا خورده کاغذ بپوشانید. همستِرها به خوبی فرار می‌کنند بنابراین اطمینان حاصل نمائید که قفس به طور کامل محصور باشد! اگر آزاد باشند هر چیزی را در اطرافشان خواهند جوید. سه نوع خانه برای همستر رایج می‌باشد. قفس‌های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم.

یک قفس سیمی با میله‌های افقی با فاصله ۰٫۵ تا ۰٫۷۵ اینچ برای نگهداری مناسب می‌باشد چرا که همستربه بالا رفتن علاقه دارد و از میله‌ها برای بالا رفتن از دیواره‌ها استفاده می‌کند. از قفس‌هایی که کف آنها به صورت شبکه‌ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا که حیوان در این قفس راحت نمی‌باشد بعلاوه تمیز کردن این قفس‌ها نیز مشکل است.

آکواریوم نیز در دسترس بوده و تمیز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و این فرصت را به حیوان نمی‌دهد که ازدیواره‌ها بالا رود. یک پوشش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به همستر نیاز می‌باشد.

محل سکونت از پیش ساخته شده پلاستیکی با چند تونل و خوابگاه نیز مناسب می‌باشد و حیوان می‌تواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بزرگتر از آن هستند که در تونلها جاگیرند. هرچند برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن‌های این حیوان بتواند مقاومت کند و بعضاً لانه‌های پلاستیکی به راحتی توسط آنها جویده خواهند شد.

بستر سازی[ویرایش]

اغلب صاحبان همستر از تراشه چوب برای پوشاندن کف قفس همستر استفاده می‌کنند، ولی باید از تراشه سرو اجتناب نمود. درخت اشنگ یا دیگر درختان جنگلی برای استفاده در کف قفس بهتر است. درخت کاج نیز بدلیل امکان ترشح مواد تحریک کننده و معطر از آن مناسب نمی‌باشد. کف قفس هر هفته باید عوض شود.

از آنجا که همسترها معمولاً از یک گوشه از قفس برای اجابت مزاج استفاده می‌کنند، تمیز کردن آن قسمت از قفس بصورت مداوم به تمیز ماندن محل زندگی آنها کمک می‌کند.

همسترها دوست دارند در زمین تونل حفر کنند؛ بنابراین عمق پوشش کف باید آنقدر باشد که حیوان بتواند درون آن تونل حفر کند. باید قفس را بصورت هفتگی شست و شو کرد. قفس کثیف خیلی زود بوی بد خواهد گرفت. مکان قفس در خانه باید با دقت انتخاب گردد. از آنجا که همسترها شبگرد هستند محل زندگیشان در روز باید کاملاً ساکت باشد.

با این حال آنها نباید آنقدر دور از دسترس باشند که فرصتی برای برقراری ارتباط با انسان در هنگام شروع فعالیت (عصرها) نداشته باشند. قفس آنها باید دور از تابش مستقیم خورشید و منابع گرما باشد و باید بالاتر از سطح زمین بر روی تاقچه یا یک میز باشد.

لوازم زندگی[ویرایش]

یک جعبه کوچک به عنوان آشیانه در گوشه‌ای از قفس برای همستر مورد نیاز می‌باشد که می‌توان از یک جعبه مقوایی برای اینکار استفاده نمود که این جعبه باید هر چند وقت یک بار عوض شود. کف جعبه را می‌توانید با چیزی نرم مثل دستمال کاغذی بپوشانید.

مواد کف این جعبه باید ماهی یک تا دوبار عوض شود. عوض نمودن بیش از این باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. هر چند چک نمودن منظم جعبه و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده پیشنهاد می‌شود.

به همستر باید فرصت جویدن، نقب زن و ورزش نمودن داده شود. تقریباً تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر (با یک سطح یک دست و محکم) استقبال می‌کنند. مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت) نیز لازم است. شاخه‌های تازه درخت مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده، جعبه‌های کوچک مقوائی و بلوکهای چوبی برای جویدن و بالا رفتن مناسب است.

برای آبخوری حیوان نیز می‌توان از یک بطری با سری که بتواند حیوان به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود. بدینوسیله آب حیوان تمیز مانده و حیوان نمی‌تواند ظرف آب را سرازیر نماید. یک ظرف غذای کم عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر می‌باشد تا حیوان نتواند ظرف را برگردانده علاوه بر این تمیز نمودن چنین ظرفی راحت تر است.

رژیم غذایی همستر[ویرایش]

می‌توان از غذای مخصوص جوندگان، سبزیجات و نان خشک و میوه‌ها (البته نه خیلی زیاد که باعث اسهال شود) استفاده نمود. نباید برای آب از کاسه استفاده نمود چراکه هَمِستِر به درون آن می‌افتد و قفس را خیس خواهد کرد. همستِرها دارای کیسه‌های لُپی بزرگ هستند که از آن برای حمل غذا استفاده می‌کنند.

برای رژیم همستر بهتر است از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود که معمولاً بصورت مخلوطی از دانه گیاهان یا بصورت یک جیره غذایی به شکل گلوله‌های کوچک و یکدست درون بسته بندی آماده می‌باشد. جیره آماده گلوله‌ای از نظر مواد غذائی متعادل بوده و همستر نمی‌تواند دانه‌های مورد علاقه خود را دست‌چین کند به همین دلیل این غذا در بعضی مواقع حیوان را دلزده کرده و بعضی از همسترها اصلاً آنرا نمی‌خورند.

دانه‌های مخلوط آماده برای همستر معمولاً از طرف حیوان بهتر پذیرفته می‌شوند و پایه خوبی برای رژیم همستر می‌باشد؛ ولی مواظب باشید از غذایی که تنها شامل دانه گیاهان است اجتناب کنید بلکه غذا باید شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک باشد. از این غذای آماده برای حیوان بیش از اندازه نریزید چرا که با این کار حیوان دانه‌های مورد علاقه اش را دست‌چین نموده و باقیمانده غذا را نمی‌خورد.

این ایده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بریزیم و اجازه دهیم همستر تقریباً ظرف غذای خود را قبل از اینکه دوباره غذا بریزید خالی کند. علاوه بر این، به غذای حیوان باید تکه‌های کوچکی از سبزیجات و میوه‌های تازه بعنوان مکمل غذایی افزوده شود. همچنین خوب است بعضی مواقع یک غذای سفارشی مثل کرم، جیرجیرک یا یونجه خشک به همستر داده شود.

همچنین بعضی مواقع می‌توان مقداری ماست تازه یا تکه‌ای مرغ پخته به حیوان داد. از دادن لوبیای نپخته، چشم سیب زمینی، سیب زمینی سبز، گوجه فرنگی، سیر، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزید.

دست آموز کردن و لمس همستر[ویرایش]

این امکان وجود دارد که همستر دست انسان را گاز گیرد ولی گاز گرفتن معمولاً نتیجه اضطراب و ترس می‌باشد. چنانچه حیوان را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (به حیوان موقع در دست گرفتن غذایی را که دوست دارد بدهید) معمولاً بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه می‌کنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل گاز گرفتن در او بیشتر است.

کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامیکه حیوان از لانه خود بیرون می‌آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر مطمئناً باعث عصبانیت و بدخلقی حیوان خواهد شد. اهلی نمودن به زمان و بردباری نیاز دارد. ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد. زمانی که همستر آرام به نظر رسید، شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا همستر به صدای شما عادت نماید.

هنگامی که همستر در حضور شما احساس راحتی نمود، با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه (مثل تخم آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر) به حیوان نمائید. هنگامیکه همستر غذا را با خوشی از دست شما گرفت، شما می‌توانید تلاش خود را برای گرفتن همستر شروع کنید.

اجازه دهید همستر کف دست شما راه برود. زمان برای این پیشرفت متغیر است و مخصوصاً به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.