هک/وای-فای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

وای-فای[ویرایش]

وای-فای البته جزو اطلاعات شخصی محسوب نمی‌شود و بیشتر جنبهٔ مالی آن است که مورد هدف قرار می‌گیرد. اما باید عرض کرد که از طریق وای-فای هکر می‌تواند با سرعت و قدرت بیشتری به سرقت اطلاعات شما بپردازد.

پسورد پیش فرض[ویرایش]

بسیاری از مودم وای-فای‌هایی که خریداری می‌شوند یک پسوورد پیشفرض دارند. این پسورد (گذرواژه) پیشفرض یکی از راه‌هایی است که موجب هک مودم شما می‌گردد، پس آن را عوض کنید. طریقه عوض کردن پسوورد مودم وای-فای:

  • مرحله‌ اول: وارد مرورگر خود شوید و در قسمت آدرس بار، آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را وارد نمایید.
  • مرحله دوم: صفحه ای نمایان می‌گردد که در آن یوزر و پسوورد پیشفرض مودم که معمولا admin و یا user است را وارد نمایید.(یوزر و پسوورد پیشفرض در دفترچه مودم موجود است)
  • مرحله سوم: در تنظیمات مودم خود بدنبال کلمه wireless یا wifi بگردید.
  • مرحله چهارم: پس از پیداکردن کلمه، روی آن بزنید و بدنبال کلمه password یا security بگردید و پسوورد را تغیر دهید.

الگوریتم wps[ویرایش]

به تازگی نرم‌افزار‌های بسیاری متعددی برای هک وای-فای بوسیله الگوریتمی به نام الگوریتم wps ساخته شده‌اند. الگوریتم wps که قرار بود یک زمانی امنیت مودم‌ها را تضمین کند امروز امنیت آن‌ها را به خطر انداخته است.

برای مقابله با هک شدن وای-فای خود در برابر این حملات شایع، در تنظیمات مودم خود قابلیت wps را غیرفعال نمایید. برای این کار وارد تنظیمات مودم خود شوید و بدنبال قسمت wireless بگردید و در آن قسمت به دنبال wps بگردید و تیک آن را بردارید.(یا آن را disable یا غیرفعال نمایید)

دیکشنری[ویرایش]

از راه‌های دیگر برای نفوذ به مودم وای-فای شما، استفاده از دیکشنری می‌باشد.(دیکشنری منظور مترجم لغات نیست!) دیکشنری به یک مجموعه از کلمات و اعداد و ترکیباتی گفته می‌شود که پسوورد مودم شما نیز احتمالا یکی از آن‌هاست. تعداد عبارات در هر مجموعه از این دیکشنری‌ها میتواند به چندین میلیون برسد. حجم هر فایل دیکشنری نیز می‌تواند تا ده‌ها ترابایت هم برسد. که معمولا هکر باتوجه به حجم هارد خودش از دیکشنری استفاده می‌نماید.

برای مقاله با هک شدنتان بوسیله دیکشنری باید در پسوورد مودم وای-فای خود کمی پیچیدگی ایجاد نمایید. استفاده از اعداد در بین حروف و علامت‌ها مثل ستاره و... موجب می‌گردد مودم شما در برابر هکران مصون بماند.