هک/کرک نرم‌افزار

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

کرک: به معنی رمزگشایی می‌باشد.

کرک نرم‌افزار: ساختن نرم‌افزار برای شرکت‌های سازنده هزینه‌هایی در بر دارد. به همین جهت این شرکت‌ها اقدام به فروش نرم‌افزارهای خود می‌کنند. معمولاً فروش نرم‌افزارها نه به صورت سی دی، بلکه بصورت یک قفل بر روی نرم‌افزار صورت می‌گیرد. بطوریکه نرم‌افزار بصورت رایگان در اینترنت و دیگر فضاها در دسترس قرار می‌گیرد ولی یا نرم‌افزار عمل نمی‌کند یا بخش‌هایی از آن عمل نمی‌کند و یا برای مدت محدودی کار می‌کند. حال ما دانشمندان برای این‌که هیچ هزینه‌ای برای استفاده از نرم‌افزار دیگران نپردازیم از ابزاری به نام کرک استفاده می‌کنیم.

کرک با رمزگشایی قفل موجود بر روی نرم‌افزار که آن را محدود می‌کند، تمامی امکانات آن را باز و بصورت رایگان و نامحدود در اختیار ما قرار می‌دهد. ساخت کرک‌ها توسط برنامه‌نویسان و هکرهای کلاه سفید/سیاه صورت می‌گیرد که ما به معمولاً به رایگان از آن‌ها بهره‌مند می‌شویم. این کرک‌ها به خصوص در کشور ایران کاربرد فراوانی دارند. زیرا به دلیل تحریم و فاصله زیاد میان پول ایران و ارزها، مردم توان خرید و استفاده از این نرم‌افزارهای خارجی را ندارند. به همین جهت کرک در ایران امری عادی است.

کرک نرم‌افزارهای اندروید[ویرایش]

برای کرک نرم‌افزارها و بازی‌های اندروید برنامه‌های بسیاری وجود دارد. سعی می‌شود به تعدادی از آن‌ها پرداخته شود.

  • لاکی پتچر: بهترین، قدرتمندترین و مطمئن‌ترین نرم‌افزار برای شکستن قفل نرم‌افزارهاست. این برنامه با دادن اطلاعات جعلی به برنامه مورد نظر، برای آن طوری تلقی می‌کند که انگار شما نرم‌افزارتان را خریده‌اید.

عملکرد این نرم‌افزار به گونه‌ای است که شما در برنامه مورد نظرتان قصد دارید چیزی بخرید. در مرحله اول لاکی پتچر را باز می‌کنید و بر روی نرم‌افزار مورد نظرتان می‌زنید. بعد از میان گزینه‌ها، گزینهٔ بازکردن منوی پتچ‌ها (ما فرض می‌کنیم زبان گوشی شما فارسی است) را انتخاب می‌نمایید و بعد بر روی support patch for inapp می‌زنید. از میان گزینه‌ها، تیک گزینهٔ اول و سوم را می‌زنید و تیک دوم را برمی‌دارید. ثبت را می‌زنید. بعد از آن می‌توانید در نرم‌افزار مورد نظرتان خرید رایگان انجام دهید.

  • game hacker: گیم هکر نیز یکی از برنامه‌هاییست که توسط آن شما می‌توانید مقادیر را در برنامه‌ها و بازی‌ها تغیر دهید. این نرم‌افزار بیشتر برای بازی‌ها کاربرد دارد. این نرم‌افزار تنها بازی‌هایی راپوشش می‌دهد که آفلاین هستند. یعنی دیتابیس و اطلاعات آن‌ها روی گوشی شما قرار دارد. بازی‌هایی مثل کلش آف کلنز در زمرهٔ کار این نرم‌افزار قرار نمی‌گیرند.
  • game killer: گیم کیلر نیز همانند گیم هکر می‌باشد.

کرک نرم‌افزار ویندوز[ویرایش]

کرک نرم‌افزارهای ویندوز به صورت جدا جدا وجود دارد.