پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:مدیران

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ون:مدیر)

این صفحه برای چه کارهایی نمی‌باشد!

در خواست مدیر شدن - برای در خواست مدیر شدن از این صفحه استفاده کنید.
در خواست محافظت از صفحات - برای در خواست محافظت از صفحات یا خارج کردن صفحات از محافظت از این صفحه استفاده کنید.
گزارش سوء استفاده مدیران - چنانچه از مدیری شکایت دارید یا فکر می‌کنید مدیری از دسترسی‌اش سوء استفاده کرده است، آن را در این صفحه مطرح نمایید.
گزارش تخلفات کاربران - برای گزارش تخلف کاربرانی که از چشم مدیران دور مانده‌اند یا نام شناسه‌های کاربری که مناسب نمی‌باشند.

استفاده از این صفحه:

این صفحه برای توضیحاتی پیرامون مدیریت و دسترسی آن‌ها می‌باشد و استفاده دیگری ندارد.

این صفحه را تا زمانی که مطمئن نیستید ویرایش شما مناسب است ویرایش نکنید.


مدیر کیست؟[ویرایش]

مدیران ویکی‌کتاب نویسانی هستند که دسترسی‌های فنی بیشتری برای اداره وبگاه دارند. رسم ویکی‌کتاب بر آنست که این دسترسی به کسانی که برای مدتی مشارکت‌کنندهٔ فعال و دائمی ویکی‌کتاب بوده‌اند، با قوانین ویکی‌کتاب آشنایند و آنرا رعایت می‌کنند و همچنین معتمد بین افراد دیگر هستند، اعطا شود.

مدیران به چه چیزهایی دسترسی دارند؟[ویرایش]

نرم‌افزار ویکی قابلیت‌های مهم محدودشده‌ای دارد. از آن قابلیت‌های محدود، مدیران به موارد اشاره شده در زیر دسترسی دارند.

صفحات محافظت شده[ویرایش]

 • ویرایش صفحهٔ اصلی، و صفحات محافظت شدهٔ دیگر. در مورد صفحهٔ اصلی، شما می‌توانید پیشنهاد تغییرات خود را در بحث:صفحه اصلی بیان کنید. صفحاتی هم که مورد حملات زیاد خرابکارانه یا درگیری ویرایشی واقع می‌شوند، متأسفانه نیاز به محافظت شدن پیدا می‌کنند.
 • محافظت کردن و یا خارج کردن صفحه‌ای از محافظت. اینکار فقط در مواقع اضطراری صورت می‌گیرد.

حذف و احیا[ویرایش]

 • حذف صفحات و تاریخچهٔ آن‌ها. در برخی موارد حذف تبدیل به یک موضوع فنی می‌شود، چراکه باید صفحهٔ تغییر مسیر حذف شود تا راه برای انتقال مقاله باز شود و یا اینکه صفحه‌ای که تاریخچه‌اش شکسته شده حذف شود و قسمت‌های مختلف آن به هم چسبیده شوند. در بعضی موارد هم نیاز به حذف ویرایش‌های ناقض حق تکثیر از تاریخچهٔ مقاله پیدا می‌شود.
 • مشاهده و احیای صفحات حذف شده و تاریخچهٔ آن‌ها.
 • حذف دائم تصاویر.

واگردانی[ویرایش]

 • واگردانی سریع صفحات. تمام کاربران می‌توانند صفحات را به تاریخ قدیمی‌تر آن واگردانند. اما مدیران از یک ابزار خودکار برای راحتتر شدن مبارزه با خرابکاری کاربران ناشناس سود می‌برند.

پنهان کردن خرابکاری از صفحهٔ تغییرات اخیر[ویرایش]

 • مدیران می‌توانند خرابکاریها را از صفحهٔ تغییرات اخیر حذف کنند.

بستن و بازکردن دسترسی[ویرایش]

 • بستن دسترسی برای یک آدرس آی‌پی، گستره‌ای از آدرس‌های آی‌پی، و یا یک یا چند حساب کاربری برای مدتی محدود یا به طور نامحدود.
 • رفع محدودیت دسترسی اعمال شده طبق مورد بالا.

جهت اطلاع بیشتر درباره ضوابط محدود کردن دسترسی، به قطع دسترسی بروید!

طراحی و ترجمهٔ رابط کاربر[ویرایش]

 • مدیران قادر به تغییر کلمات رابط کاربری نرم‌افزار هستند. برای مثال «ویژه:همهٔ پیغام‌ها» و پیغامی که به کاربران بسته‌شده هنگام تلاش برای ویرایش صفحه نشان داده می‌شود (مدیاویکی:Blockedtext).
 • مدیران می‌توانند به تغییر سی‌اس‌اس (CSS) وبگاه در مدیاویکی:Monobook.css بپردازند.

امکانات دیگر[ویرایش]

برخی کارهای دیگر هم که نیاز به دسترسی مدیریتی دارند به شرح زیر هستند:

 • انتقال رده‌ها و صفحه‌هایی که انتقال آن‌ها قفل شده است.
 • مشاهدهٔ ویژه:Unwatchedpages برای مراقبت از صفحاتی که احتمال بروز خرابکاری در آن‌ها بیشتر است.
 • مشاهدهٔ تاریخچهٔ صفحات حذف شده.

مدیر شدن[ویرایش]

اگر مایلید که مدیر شوید، باید ویکی‌کتاب:راهنمای درخواست‌های مدیر شدن را بخوانید. سپس می‌توانید نامزدی خود را در ویکی‌کتاب:درخواست‌های مدیر شدن ثبت نمایید. سپس بحثی میان کاربران ویکی‌کتاب آغاز خواهد شد تا در مورد دادن یا ندادن اختیارات مدیریتی به شما تصمیم‌گیری شود. بعد از دو هفته، دیوانسالار مشخص می‌کند که آیا اجماعی در این زمینه صورت گرفته است یا نه.

شما قبل از این که نامزد مدیریت شوید، می‌بایست مدتی در ویکی‌کتاب ویرایش کرده و با ویکی‌کتاب آشنایی لازم را پیدا کرده باشید. کارهای شما در ویکی‌کتاب باید برای دیگر کاربران شناخته شده باشد و دیگر کاربران هم باید شما را بشناسند تا بتوانند برای اعطای اختیارات مدیریتی به شما اعتماد کنند.

اگرچه استفاده از حساب‌های زاپاس در ویکی‌کتاب عموما مجاز شمرده شده است، اما تنها یکی از حساب‌های یک کاربر می‌تواند ابزارهای مدیریتی را داشته باشد.

لطفا توجه کنید که...

اگر اختیارات مدیریتی به شما داده شده است، می‌بایست در به کار بردن آن نهایت توجه و دقت را مبذول نمایید، مخصوصا در بستن حذف کردن صفحات و بستن آدرس‌های IP. شما می‌توانید چگونگی استفاده از اختیارات مدیریتی را در ویکی‌کتاب:راهنمای عملکرد مدیران و ویکی‌کتاب:آموزشگاه مدیران جدید فرا بگیرید. همچنین صفحاتی را که در ویکی‌کتاب:آنچه یک مدیر باید خوانده باشد به آنها پیوند داده شده است، مطالعه کنید. مدیران و سایر کاربران با دسترسی بیشتر از کاربران عادی، می‌بایست دارای رمز ورود طولانی و پیچیده‌ای باشند تا خطر سوءاستفاده احتمالی از رمز عبور آن‌ها کمتر شود.

سوءاستفاده از ابزارهای مدیریتی[ویرایش]

اگر مدیران از اختیاراتشان سوءاستفاده کنند، برکنار می‌شوند. مدیران با درخواست جیمبو ولز و یا تصمیم کمیته داوری خلع خواهند شد. البته این دو مرجع می‌توانند با توجه به صلاحدید خود، مجازات‌های کوچکتری (مانند ایجاد محدودیت در ایجاد برخی از اختیارات مدیریتی و یا در نظر گرفتن یک دوره آزمایشی برای وی) را در نظر بگیرند. قدرت اجرایی و فنی خلع اختیارات مدیریتی، برعهده stewardها می‌باشد.