ویکی‌کتاب:خودآموز/نقش مدیران در ویکی‌کتاب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مدیران[ویرایش]

مدیران ویکی‌نویسان عادی‌ای هستند که به صورت خواننده، نویسنده و ویرایشگر عادی شروع به کار کرده‌اند و سپس به مرور زمان با کسب تجربه و جلب اعتماد جامعه ویکی نویس توانسته‌اند مدیر شوند. وقتی کاربری برای مدت طولانی فعال باشد، علاقه‌مند به کمک کردن در پروژه باشد و بتواند احترام و اعتماد جامعه را به خود جلب کند، آنگاه می‌تواند برای به دست آوردن ابزارهای بیشتر خود را نامزد کند.

جامعه بر سر نامزدها بحث کرده و اگر اکثر افراد موافقت کنند مجوزهای لازم به آن کاربر اعطا خواهد شد. فهرستی از مدیران کنونی ویکی‌کتاب در اینجا قرار دارد.

ابزارهای مدیریتی[ویرایش]

حذف و احیای صفحات، بستن کاربران، واگردانی، الخ.

دیوانسالار[ویرایش]

مدیرانی که به مدت طولانی‌ای در ویکی‌کتاب عضویت داشته باشند و هم فعال و هم مورد احترام باشند می‌توانند برای مجوز دیوانسالار درخواست بدهند. ویکی‌بدها علاوه بر اختیارات مدیر می‌توانند کاربران را تغییر نام بدهند، به ربات‌ها پرچم بدهند یا بگیرند، الخ.

مدیران به عنوان رهبر[ویرایش]

مدیران و دیوانسالاران صرفا به دلیل دسترسی‌شان مسئولیت بیشتری ندارند. ممکن است مدیران احساس کنند "نیاز" است نقش رهبر را به دوش بکشند و همچنین ممکن است کاربران دیگر را محتاج کمک بیابند.

مدیر شدن[ویرایش]

اگر مایلید که مدیر شوید، باید ویکی‌کتاب:راهنمای درخواست‌های مدیر شدن را بخوانید. سپس می‌توانید نامزدی خود را در ویکی‌کتاب:درخواست‌های مدیر شدن ثبت نمایید. سپس بحثی مابین کاربران ویکی‌کتاب آغاز خواهد شد تا در مورد دادن یا ندادن اختیارات مدیریتی به شما تصمیم‌گیری شود. بعد از دو هفته، دیوانسالار مشخص می‌کند که آیا اجماعی در این زمینه صورت گرفته است یا نه.