ویکی‌کتاب:ویکی‌کتابی کردن

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ویکی‌کتابی کردن به معنی حذف پیوندهای زاید است به ویژه در مورد صفحاتی که از یک ویکی دیگر (مثلا ویکی‌پدیا) به ویکی‌کتاب آورده شده است. این گام معمولا اولین گام برای تمیز کردن یک صفحه تراویکی شده است.

چرا ویکی‌کتابی کنیم؟[ویرایش]

در بسیاری از ویکی‌ها این یک کار رایج است که صفحه‌های مختلف را به هم پیوند بدهند ولی در مورد ویکی‌کتاب چنین چیزی کمتر پیش می‌آید مگر در کتاب‌های خیلی بزرگ ممکن است توضیحات کافی در یک صفحه نوشته نشده باشد و نیاز باشد به زیرصفحات دیگر همان کتاب پیوند داده شود.

افزودن فصل‌های جدید[ویرایش]

کتاب‌ها قرار است همه محتوایشان در خودشان باشد و علاوه بر خواندن از طریق وبگاه برای خواندن به صورت آفلاین نیز قابل استفاده باشند. همچنین نوشتن یک کتاب بسیار تعهد بیشتری می‌طلبد تا نوشتن یک مقاله. اگر برای درک بهتر یک مفهوم نیاز باشد پیوند داده شود، می‌توان از یک پیوند به درون همین ویکی استفاده نه اینکه به یک پروژه دیگر پیوند داده شود. حتی بهتر این است که یک فصل جدید درباره موضوعی که می‌خواهید پیوند دهید در کتاب خودتان ایجاد کنید و اصلا پیوند ندهید.

اگر به محتوای یک مقاله از ویکی‌پدیا به طور کامل برای توضیح دادن یک مفهوم نیاز دارید می‌توانید درخواست کنید آن صفحه را برایتان به ویکی‌کتاب انتقال دهند و سپس محتوای آن را به گونه‌ای که با دیگر صفحات کتاب‌تان هماهنگ باشد تغییر دهید.

تمیزکاری[ویرایش]

به صفحاتی از ویکی‌پدیا که قصد درون‌ریزی آن به ویکی‌کتاب را دارید باید ابتدا برچسب {{ویکی‌کتابی}} بزنید و پس از انتقال به ویکی‌کتاب برچسب {{ویکی‌سازی}} بزنید.