کتاب آشپزی/آش غورابه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

آش غورابه یکی از غذاهای محلی در استان همدان است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. سبزی آش نیم کیلو
  2. لپه نصف پیمانه
  3. گوشت با استخوان ۲۵۰ گرم
  4. پیاز یک عدد
  5. بلغور ۲۵۰ گرم
  6. سیر تازه با ساقه ۲۵۰ گرم
  7. سرکه یک چهارم پیمانه
  8. نمک، فلفل، زردچوبه، به میزان
  9. پیاز یا نعنا یا سیر داغ برای تزیین

طرز تهیه:

گوشت را با پیاز و فلفل و زردچوبه در آب می‌پزیم. بلغور را شسته به همراه لپه در یک قابلمه دیگر با زردچوبه روی حرارت بسیار کم می‌پزیم زیرا بلغور بسرعت ته می‌گیرد. یک قاشق روغن حیوانی یا کره را نیز به بلغور در حال پخت اضافه می‌کنیم تا بلغور و لپه بپزد. آبگوشت را به بلغور اضافه کرده در یک ربع آخر سبزی خرد شده را نیز اضافه کرده بهم می‌زنیم. در ۵ دقیقه آخر سرکه را اضافه می‌کنیم. روی آش را با پیاز و تعنا و سیر داغ تزیین می‌کنیم.[۱]

دستور شماره دو[ویرایش]

آش قورابه؟ یکی از آش‌های قدیمی استان همدان است که از موادی چون سبزی آش، سیر تازه، بلغور، پیاز داغ، نمک و فلفل و زردچوبه، سیر داغ و نعناع و پیاز داغ، گوشت استخوان دار، لپه و سرکه تشکیل می‌شود. برای پخت و آماده کردن این آش گوشت را با نمک و زردچوبه گذاشته تا بپزد سپس بلغور و لپه را شسته و در قابلمه می‌ریزیم با مقداری اب و نمک و زردچوبه و ادویه و فلفل و یک قاشق روغن گذاشته با حرارت ملایم بپزد گوشت و ابگوشت را با ان‌ها مخلوط کرده و پیاز سرخ شده را هم در ان می ریززیم سبزی‌ها و سیر را با ساقه شسته و خرد می‌کنیم و داخل اش می‌ریزیم تا چند جوش بزند و جا بیفتد سپس ۵ دقیقه به اخر پختن سرکه را اضافه می‌کنیم چند جوش که زد بر می‌داریم و با نعنای داغ و سیر داغ و پیاز داغ و گردوی خرد شده تزیین می‌کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آش‌های استان همدان (آش غورابه، آش خشکبار، آش شل پتله)». آشپزخانه نود(19) رادیو اینترنتی، ایران صدا. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-15. بازبینی‌شده در ‎۲۶ بهمن ۱۳۹۲.