کتاب آشپزی/استانبولی پلو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. برنج: سه پیمانه
 2. گوجه فرنگی: متوسط نیم کیلو
 3. پیاز متوسط: ۳ عدد
 4. گوشت چرخ کرده: ۲۵۰ گرم
 5. سیب زمینی متوسط: ۴ عدد
 6. رب: یک قاشق غذا خوری سر خالی
 7. نمک فلفل زعفران: به میزان دلخواه

طرز تهیه:

پیازها را ریز خرد کرده و سرخ می‌کنیم گوشت را نیز در پیاز سرخ می‌کنیم گوجه‌ها ریز خرد کرده به گوشت و پیاز اضافه می‌کنیم و در انتها کمی رب سرخ شده برای بهتر شدن رنگ غذا به آن اضافه می‌کنیم. سیب زمینی‌ها را به صورت نگینی ریز خرد می‌کنیم و سرخ می کنیم و به مواد اضافه می‌کنیم. سپس برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و برنج را به صورت کته دم می‌کنیم. بعد هنگام طبخ آب برنج را عوض کرده و برنج را بشویید روی برنج به اندازه یک بند انگشت اگر آب باشد کافی است.

برنج و مواد را تا هنگامی که در حال جوشیدن هست و آب آن هنوز جمع نشده است چند بار از زیر به رو هم بزنید تا مواد در ته ظرف باقی نماند و با همه برنج مخلوط شوداستانبولی پلو باید روی حرارت خیلی کم دم بکشد تا زیر غذا اصطلاحا ته دیگش نسوزد.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. سیب زمینی متوسط: ۱ عدد
 2. گوجه فرنگی رنده شده: ۱ لیوان
 3. کره یا روغن: ۵۰ گرم
 4. آب: ۵⁄۲ تا ۳ لیوان
 5. نمک و فلفل و ادویه: به میزان لازم
 6. برنج: ۳۰۰ گرم معادل ۵⁄۲ پیمانه پلوپز
 7. گوشت چرخکرده: ۲۰۰ گرم
 8. پیازداغ: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری
 9. رب گوجه‌فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری
 10. زعفران: ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه:

سیب زمینی‌ها را بشویید و به صورت مکعبی و ریز خرد کنید. گوجه فرنگی رنده شده را با آب، سیب زمینی، نمک و برنج در ظرف گودی بریزید و بگذارید مواد در آب یک ساعت بماند تا کمی خیس بخورد. گوشت چرخکرده را به همراه پیازداغ در ظرف مسطحی بریزید و ظرف را به مدت ۲ دقیقه با قدرت ۱۰۰ درصد حداکثر بدون درپوش در دستگاه بگذارید و بعد رب گوجه فرنگی را به همراه زعفران در آب حل شده به گوشت اضافه کنید و نمک و فلفل و ادویه آنرا هم بریزید و مجدداً ظرف را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه با قدت ۱۰۰ درصد حداکثر در مایکروویو بگذارید. ظرف برنج را به مدت ۱۶ تا ۲۰ دقیقه با قدرت ۱۰۰ درصد حداکثر بدون درپوش در دستگاه قراردهید تا آب برنج کشیده شود سپس برنج را هم بزنید و مایه گوشت را با برنج مخلوط کنید و مجدداً ظرف را با درپوش به مدت ۱۳ تا ۱۵ دقیقه با قدرت ۴۰ درصد متوسط در دستگاه بگذارید تا برنج دم بکشد.

دستور شماره سه[ویرایش]

 1. برنج: ۵۰۰ گرم
 2. گوجه فرنگی: ۱۵۰۰ گرم
 3. گوشت مغز ران گوساله: ۳۰۰ گرم
 4. پیاز داغ عسلی: ۲ قاشق سوپخوری
 5. روغن: ۷۵ گرم
 6. رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق سوپخوری
 7. فلفل: قدری
 8. نمک: قدری

طرز تهیه:

برنج را تمیز کرده با آب نیم گرم چندین بار میشوئیم گوجه فرنگی را آب گرفته با دو سه لیوان آب مخلوط می‌کنیم و روی برنج می‌ریزیم بطوریکه تقریبا چهار انگشت از سطح برنج بالاتر بایستد. در صورتیکه کمتر بود کمی آب اضافه می‌کنیم یک قاشق سوپ خوری نمک داخل آب برنج می‌ریزیم. سه چهار قاشق روغن اضافه می‌کنیم میگذاریم برنج در آب یکساعت بماند تا کمی خیس بخورد گوشت را قیمه‌ای خرد می‌کنیم با پیاز سرخ کرده مخلوط می نمائیم و روی آتش ملایم می‌گذاریم تا آب گوشت کشیده شود و بعد دو سه لیوان آب در گوشت می‌ریزیم و می‌گذاریم گوشت بپزد.

رب گوجه فرنگی و کمی نمک را به گوشت اضافه می‌کنیم میگذاریم آب گوشت تبخیر شود (باید قیمه را قبل از آماده کردن برنج تهیه کرد) بعد ظرف را روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا جوش بیاید و آب آن تبخیر شود در صورتیکه مغز برنج کمی خام بود مقدار یکی دو لیوان آب گوجه فرنگی یا آب ساده بآن اضافه می نمائیم و بعد از اینکه این آب هم تبخیر شد وسط برنج را باز می‌کنیم و قیمه را لای آن می‌ریزیم و روی قیمه را با برنج می‌پوشانیم در ظرف را محکم می‌کنیم روی اتش یا در فر بمدت یکساعت تا یکساعت نیم دم می‌کنیم.

اسلامبولی پلو را می‌توانیم با گوشت چرخ کرده و رب گوجه فرنگی تهیه کنیم بدیهی است که اسلامبولی پلو با آب گوجه فرنگی تازه و قیمه خیلی بهتر می‌شود ولی در صورت مصرف رب گوجه فرنگی باید رب خوش رنگ و خوش طعم باشد و مقدار آن در حدود یک لیوان باشد باید برنج را پیمانه کرد و برای هر پیمانه برنج دو پیمانه آب در نظر گرفت دو سه قاشق از رب را با قیمه مخلوط می نمائیم و بقیه رب را در آب برنج حل کرده اسلامبولی پلو را مطابق دستور تهیه می نمائیم و در صورت استفاده از گوشت چرخ کرده گوشت را با پیاز سرخ کرده کمی سرخ می‌کنیم و یک قاشق رب را با یک لیوان آب داخل آن می‌ریزیم و در حرارت ملایم می‌گذاریم تا آب آن کشیده شود و بعد از آن استفاده می‌کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]