پرش به محتوا

کتاب آشپزی/باقلوای استانبولی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

باقلوای استانبولی

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. خمیر فیلو آماده یک بسته

مواد میانی:

  1. مغز پسته ۲۰۰ گرم
  2. مغز گردو ۲۰۰ گرم
  3. دارچین ۱ قاشق چایخوری
  4. شکر ۱/۴ پیمانه
  5. پودر هل نصف قاشق چایخوری
  6. کره ۵۰ گرم برای چرب کردن

برای شهد:

  1. شکر ۳/۴ پیمانه
  2. آب ۳/۴ پیمانه
  3. عسل ۳/۴ پیمانه

طرز تهیه:

فر را روی دما ۱۷۰ درجه سانتی گراد روشن می‌کنیم تا گرم شود. پسته و گردو را با غذا ساز یا با گوشت کوب خرد کنید. مقداری از پسته را برای روی باقلوا و تزیین کنار بذارید و بقیه را با گردو و دارچین و هل و شکر مخلوط کنید و در ظرف جداگانه‌ای نگه دارید.

کره را با دمای خیلی ملایم کمی ذوب کنید که برای چرب کردن راحت تر باشد. کف ظرف مناسبی را با کره و قلمو (فقط در حد چرب کردن) چرب کنید. کف ظرف را با کره چرب کنید. لایه‌ای از خمیر را جدا کنید و کف ظرف پهن کنید و روی خمیر را هم با کره چرب کنید.

یک لایه خمیر را کف ظرف پهن کنید و رویش کره بمالید.

مخلوط مواد میانی پسته، گردو، دارچین و… را روی خمیر بریزید و مجدداً روی آن را خمیر دیگری قرار بدهید و باز روی خمیر را چرب کنید.

مخلوط پسته و گردو را روی خمیر بریزید. لایه‌ای دیگر از خمیر را روی مواد بگذارید و مجدداً کره بمالید. لایه‌ای دیگر از خمیر بگذارید و باز چرب کنید. روی خمیر دوباره مخلوط مواد میانی را بریزید و باز خمیر بذارید و چرب کنید.

لایه دیگه از خمیر را روی خمیر قبلی بگذارید و باز کره بمالید. مخلوط گردو و پسته را مجدداً روی آن بریزید بعد از چرب کردن با چاقو به شکل لوزی برش بزنید و در فر بگذارید در دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد به آرامی در حدود ۴۵ دقیقه بپزد و طلایی رنگ شود. بعد از اینکه طلایی شد، از فر خارج کنید و مجدداً برش‌ها را تکرار کنید تا کاملاً از هم جدا شوند.

طرز تهیه شهد باقلوا: برای شهد، شکر، آب و عسل را با هم مخلوط کنید و برای ۱۰ دقیقه روی حرارت بگذارید تا قوام پیدا کند.

نکته اول: زمانی که باقلوا در حال خنک شدن هست شهد را تهیه کنید. (بهتر است باقلوا داغ نباشد و تقریباً خنک شده باشد) نکته دوم: شهد را بعد از اینکه آماده شد، قبل از اینکه خنک شود روی باقلوا بریزید تا در بافت شیرینی نفوذ کند.

شهد را روی باقلواها بریزید، طوری که همه جای کار پخش شود. در انتها پسته‌هایی که خرد کرده بودید و کنار گذاشته بودید، برای تزیین وسط لوزی‌ها بپاشید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]