پرش به محتوا

کتاب آشپزی/براونی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تصویر براونی تهیه شده با این دستور
براونی

بروانی (به انگلیسی: Chocolate brownie) نوعی شیرینی تخت و چهار گوش است و از نظر طبقه‌بندی مابین کیک و بیسکویت قرار دارد.

مواد لازم برای قالب ۱۹ در ۱۹ سانتیمتر

[ویرایش]
مواد لازم:بالا سمت راست تخم مرغ زده شده به همراه شکر، بالا سمت چپ قالب با کاغذ روغنی، پایین سمت راست شکلات و کره آب شده، پایین وسط، آرد، بیکینگ پودر و کاکائوی الک شده، پایین سمت چپ گردوی خورد شده
بعد از اینکه تخم مرغ و شکر را چنان بهم زدیم که کاملاً پف کرد و سفت شد آرد و بیکینگ پودر و کاکائو را با الک به آن اضافه می کنیم.
بروانی بعد از پختن، سطح رویی آن خشک و شکننده و درون آن نرم و لطیف است.


ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ تخم مرغ ۲ عدد
۲ شکر ۸۰ گرم
۳ نمک کمی
۴ شکلات شیرین ۱۰۰ گرم Couverture chocolate
۵ کره ۶۰ گرم
۶ رام Rum یک قاشق غذاخوری ۱۵ میلی لیتر می‌توان از شیر به جای آن استفاده کرد.
۷ آرد ۴۰ گرم
۸ کاکائو ۱۰ گرم
۹ بیکینگ پودر یک دوم قاشق چایخوری
۹ گردو ۶۰ گرم [۱]

۱. تخم مرغ را به همراه شکر و نمک بحدی با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که تقریباً سفید و سفت شود. برای امتحان از سفت شدن آن با تخم مرغ هم زنی سعی کنید حرفی را با چکیدن مایه بر روی آن بنویسید اگر این حرف مدتی شکل خود را توانست حفظ کند تخم مرغ خوب پف کرده و سفت شده‌است.

۲. شکلات را کاملاً ریز خورد کرده در داخل ظرفی ریخته این ظرف را در داخل آبجوش قرار می‌دهیم تا شکلات آب شود کره را هم به آن اضافه می کنیم تا کره نیز آب شود. شکلات و کرهٔ آب شده و رام (یا بجای آن یک قاشق غذاخوری شیر) را به تخم مرغ‌هایی که همزدیم اضافه می‌کنیم.

۳. آرد و کاکائو و بیکینگ پودر را از الک گذرانده به این مایه اضافه می‌کنیم و خوب بهم می‌زنیم. وقتی ذرات سفید آرد به طور کامل ناپدید شد، گردو را به مایه اضافه می‌کنیم.


۴. مواد مخلوط شده را در داخل قالب (قاعدتاً اگر موجود بود قالب چهارگوش) که با کاغذ روغنی چرب شده پوشیده شده، می‌ریزیم.

۵. در فر که از قبل گرم شده با حرارت ۱۸۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه می‌پزیم. پس از پخت بروانی را که به شکل قطعات چهار گوش بریده و می‌توان بدون هیچ تزئینی صرف کرد.

نکته:در صورتی که قالب ۱۹ در ۱۹ سانتیمتر در دسترس نبود می‌توان مایه را در داخل کاغذ روغنی مخصوص «کاپ کیک» سایز کوچک (کاغذ روغنی کیک یزدی، البته بهتر است داخل آن زیاد با مواد پر نشود تا وسط آن خام نماند) ریخت و در حرارت ۱۸۰ درجه به مدت ۱۲ دقیقه پخت.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. 小黒,  きみえ。 ケーキのきほん+1―おいしい焼き菓子。 扶桑社, 2004。 52。 ISBN ‎978-4594603472