کتاب آشپزی/تارت آلزاسی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

تارت آلزاسی carré Alsacien

دستور شماره یک

مواد برای درست کردن خمیر

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ کره بدون نمک ۷۵ گرم
۲ آرد قوی (آرد نان) ۷۵ گرم
۳ آرد ضعیف (آرد شیرینی) ۷۵ گرم
۴ تخم مرغ یک عدد
۵ شکر ۵ گرم
۶ نمک کمی

مواد لازم برای درست کردن Appaleil لایه‌ای که بر روی سیب کارامل شده قرار می‌گیرد

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۳ تخم مرغ ۲ عدد
۴ خامه ۱۵۰ گرم
۵ شکر ۴۰ گرم

مواد لازم برای درست کردن سیب کارامل

۶ سیب ۲ عدد
۷ شکر قهوه‌ای ۲۰ گرم
۸ آبلیمو کمی
۷ کره بدون نمک ۲۰ گرم
۸ کالوادوس یا رام کمی
۹ دارچین برای مخلوط شدن با سیب کمی[۱]

مواد روی تارت

۱ خلال بادام ۵۰ گرم
۲ شکر ۵۰ گرم
۳ سفیده تخم مرغ ۲۰ گرم
۴ بستنی وقتی تارت کاملاً سرد شده بر روی تارت قرار می‌دهیم ۲۰ گرم
۵ دارچین بر روی بستنی می‌پاشیم.

۱. پوست سیب را کنده آن را چهار قسمت کرده وسط سفت سیب را که حاوی دانه است در آورده و دوباره هر قسمت را چهار برش می‌دهیم. برش‌های سیب را در داخل آب سرد و نمک قرار می‌دهیم تا رنگ آن عوض نشود.

۲. کره سفت و سرد را به صورت مکعب‌های یک سانتیمتری می‌بریم. کره را در داخل کاسه ریخته سپس شکر و آرد و نمک را هم افزوده با کاردک کره را بریده تا کم‌کم با آرد و شکر مخلوط شود. وقتی مایه به اندازه لوبیا درآمد مایه را مابین دو کف دست گرفته می سائیم تا مخلوط شده به اندازه خرده نان در آید. دوباره وسط کاسه را خالی کرده تخم مرغ مخلوط شده را وسط کاسه ریخته با کاردک با مواد دیگر مخلوط کرده سپس دور آن را نایلون کشیده و در یخچال ۳۰ دقیقه استراحت می‌دهیم.

۳. خمیر را بر روی سطح صافی که آرد پاشیده‌ایم با وردنه به قطر ۳-۲ میلیمتر باز می‌کنیم. خمیر را بر روی قالب قرار داره به اندازه لبه‌های قالب به آن اضافه کرده خمیر را می‌بریم. با انگشتان خمیر را فشار داده و به قالب می‌چسبانیم تا شکل قالب را بگیرد. بر روی خمیر با چنگال سوراخ‌های زیادی بر روی خمیر ایجاد می‌کنیم. کاغذ روغنی را روی خمیر گذاشته سپس لوبیا روی کاغذ ریخته تا وزن لوبیا بر روی خمیر قرار بگیرد. به همین حالت در فر به دمای دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد ابتدا به مدت ۱۵-۱۲ دقیقه می‌پزیم قالب را از فر درآورده مواد سنگین روی تارت را برداشته بار دیگر ۱۶-۱۵ دقیقه در فر می‌پزیم.

۴. در داخل یک کاسه تخم مرغ را ریخته بهم می‌زنیم شکر و خامه را افزوده بهم می‌زنیم.

۵. سیب را از آب نمک درآورده و کمی آبلیمو بر روی آن می‌ریزیم. بر روی ماهیتابه کره را گرم کرده و سیب را می‌چینیم سپس شکر قهوه‌ای را بر روی آن ریخته سیب را می‌پزیم. وقتی که رنگ سیب را رنگ کارامل یا طلایی درآمد شعله را خاموش می‌کنیم. کالوادوس یا رام و دارچین را بر روی سیب ریخته سپس سیب را از مایعات جدا کرده و می‌گذاریم سرد شود.

۶. درست قبل از پختن تارت مواد روی تارت را درست می‌کنیم. خلال بادام و شکر و سفیده تخم مرغ را با لیسک مخلوط می‌کنیم.

۷. سیب را در درون قالبی که تارت را در آن پخته‌ایم می‌چینیم سپس تخم مرغ و شکر و خامه‌ای که از قبل خوب بهم زده‌ایم را بر روی سیب می‌ریزیم. لایه سوم یعنی مواد روی تارت خلال بادام و شکر و سفیده تخم مرغ مخلوط شده را بر روی تارت می‌ریزیم

۸. قالب پای را در پنجره پایین فری که از قبل با دمای ۱۹۰-۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم شده است قرار می‌دهیم تا ۳۰-۲۵ دقیقه بپزد.

۹. وقتی تارت سرد شد از قالب بیرون آورده بستنی و دارچین را بر روی تارت قرار می‌دهیم.

جستارهای وابسته

منابع

  1. 信太, 康代。 りんごのお菓子。 家の光協会, 2001。 23。 ISBN ‎978-4259539924