پرش به محتوا

کتاب آشپزی/تجکی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

تجگی یکی از شیرینی‌های منطقه سیستان در استان سیستان و بلوچستان است. تجگی با سمنو یکسان نیست. وقتی دو چیز را یکی می‌دانیم اول از همه باید شباهت‌ها و تفاوت هایشان را درک کنیم و بعد از آن که از همه لحاظ شبیه هم بود می‌توانیم بگوئیم این دو یکی اند. حتی با این شباهت‌ها هم نمی‌توانیم هر نامی را جایگزین نام قبل کنیم. حال همین اتفاق در مورد تجگی و سمنو اتفاق افتاده. روش تهیه سمنو و تجگی به هیچ وجه شبیه هم نیستند و تنها شباهت شان در مواد اولیه شان است.

دستور شماره یک

[ویرایش]

طرز تهیه شیرینی تجگی (شیرینی جوانه گندم) محلی سیستان

آماده‌سازی: ۳۰ دقیقه

مواد اولیه:

آب: به میزان لازم

روغن حیوانی: دو قاشق غذاخوری

آرد جوانه گندم: یک پیمانه

آرد گندم (الک شده): یک پیمانه

ابتدا آرد گندم الک شده را با آرد جوانه گندم خوب مخلوط نمایید و سپس آب را به تدریج اضافه نمایید تاجایی که خمیری دیگر به دستتان نچسبد (اگر خمیر هنوز به دست می چسبد به اندازه مساوی از هر دو آرد اضافه نمایید)

فر را ۲۰دقیقه قبل روی دمای ۱۸۰درجه سانتی گراد روشن نمایید، کف ظرف گردی رابایک قاشق غذاخوری روغن یاکره چرب نمایید وخمیر رابه قطر۲سانت بادست داخل ظرف پهن نموده و مدت۳۰دقیقه درفر قرار دهید البته زمان پخت به دمای فر بستگی دارددوطرف شیرینی باید زرد کهربایی شوداین شیرینی چون ازجوانه گندم تهیه می‌شود سرشارازویتامین می‌باشد.

طرز تهیه آرد جوانه گندم:

ابتداگندم پوست نگرفته راتمیز کرده وخوب بشوییدسپس مدت دوروز در اب خیسانده وروزی ۴تا۵مرتبه آبش راعوض نماییدپس ازدوروز که نوک گندم‌ها سفید شد پارچه‌ای راداخل ابکش پهن کرده وگندمهاراروی ان بریزیدوروی گندمهاراباگوشه‌های پارجه بپوشانیدوروزی ۳الی ۴مرتبه اب بدهیدواجازه دهید تاآب اضافی خارج گرددوجوانه گندم به اندازه یک الی دوسانت که شد (نقر ه‌ای رنگ) جلوی پنکه خشک نموده وبعد آسیاب کنید.  این آرد نیاز به الک کردن ندارد.

نوش جان شما عزیزان

در پایان ذکر چند نکته نیاز است:

۱: قدیم ترها ظرفی که تجگی در آن بود را زیر آتش می‌گذاشتند و روی ظرف زغال می‌ریختند تا هر دو طرف تجگی با هم پخته شود.

۲: تجگی هنگامی که پخته شد مواد درون آن چسپندگی زیادی ندارند و برای این امروزه به آرد جوانه گندم کمی آرد گندم اضافه می‌کنند.

۳: طعم تجگی با قتلمه و چلبک و قلیفی فرق می‌کند.

دستور شماره دو

[ویرایش]

تجکی:(جوانه گندم)

موادلازم:

۱. گندم جوانه زده و آسیاب شده

۲. آردمعمولی

۳. روغن حیوانی

ابتدا مقداری پودر جوانه گندم و آرد معمولی را به صورت خمیر درآورده و باآن نان کماچ مپزیم و بعدآن راداخل روغن جوشانده شده وسرد شده خرد می‌کنیم و خوب هم می‌زنیم شیرینی آماده است.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]