پرش به محتوا

کتاب آشپزی/ترشی لبو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ترشی لبو

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. لبو ۱ کیلو
 2. نمک به مقدار لازم
 3. آب ۲ لیوان
 4. سرکه به مقدار لازم

طرز تهیه:

ابتدا لبو را پوست گرفته و به تیکه‌های مورد نظر قاچ کرده حتی می‌توانید تیکه‌ها را برای زیبایی کار قالب بزنید. درون یک قابلمه ریخته دو لیوان آب و نصف استکان سرکه روی آن بریزید و بگذارید با حرارت ملایم تا کمی پخته شود در این مدت لبو شروع به پس دادن رنگ خیلی خوشرنگی می‌کند سپس آن را صاف کرده پس از سرد شدن داخل شیشه مورد نظر ریخته و به مقدار روی آن سرکه که با نمک مخلوط کرده‌اید بریزید و در جای خنک قرار دهید. آب لبو را دور نریزید بلکه نگه دارید تا برای رنگ در غذاها و دسرهای مختلف استفاده کنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. لبو: ۱ کیلوگرم
 2. سیاه دانه: ۲ قاشق غذاخوری
 3. تخم گشنیز: ۱ قاشق غذاخوری
 4. شکر در صورت تمایل: ۲ قاشق غذاخوری
 5. دانه فلفل: ۵ عدد
 6. رزماری: ۱ برگ
 7. سرکه: ۲ لیوان
 8. نمک: به مقدار لازم

دستور تهیه:  لبوها را بادقت و با برس، با آب سرد بشویید تا گل و لای آن از بین برود. لبوها را بدون اینکه سر و ته آن را ببرید با مقداری آب در قابلمه بر روری حرارت بگذارید و به مدت ۲ ساعت اجازه دهید تا لبوها بپزند. لبوهای پخته شده را بگذارید کمی خنک شوند و آن‌ها را حلقه حلقه برش بزنید.

با استفاده از قالب هاب دلخواه برای زیباتر شدن ترشی، لبوهای ورقه شده را قالب بزنید.

لبوهای قالب زده شده را در قابلمه به همراه سرکه بر روی حرارت بگذارید و به مدت ۲ دقیقه باید باهم بجوشند. در صورت تمایل می‌توانید شکر را نیز با لبو و سرکه در قابلمه بگذارید و بجوشانید. سپس بگذارید تا لبو و سرکه خنک شوند. حالا یک برگ رزماری، سیاه دانه، تخم گشنیز، نمک، دانه فلفل را به لبوها و سرکه اضافه نمایید و همه را با هم به آهستگی مخلوط کنید. ترشی را در یک شیشه مناسب بریزد و در یک جای خنک نگهداری کنید. ترشی لبو بعد از یک هفته آماده است که آن را باید در یخچال نگهداری کنید.

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • دستور شماره یک از هنر طباخی، ارائه کننده انواع غذاهای ایرانی و فرنگی. شیرینی. دسر. نوشیدنی