کتاب آشپزی/ترشی هفت بیجار

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ترشی هفت بیجار یا ترشی هفتا بیجار

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. سرکه به مقدار لازم
 2. سبزی ترشی شامل (ترخون. مرزه. نعناع. گشنیز. جعفری)۲ کیلو
 3. شلغم شیرازی نیم کیلو
 4. هویج نیم کیلو
 5. سیر نیم کیلو
 6. موسیر نیم کیلو
 7. پیاز ریز نیم کیلو
 8. ساقه کرفس نیم کیلو
 9. فلفل سبز نیم کیلو
 10. بادمجان نیم کیلو
 11. گل کلم نیم کیلو
 12. خیار سبز نیم کیلو
 13. نمک. زردچوبه. ادویه مخلوط به مقدار لازم

طرز تهیه:

در ابتدا بادمجانها و فلفل را جداگانه شسته. بادمجانها را با پوست به تیکه‌های ریز خرد کرده کنار بگذارید. مقداری مساوی آب و سرکه را درون ظرفی بریزید و روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید بادمجان را به آن اضافه کنید و بگذارید یکی دوجوش بزند تا هم تلخی آن گرفته شود و هم مقداری کم پخته شود سپس بادمجان را از سرکه درآورید و در همان سرکه فلفل را نیز به همین روش آماده کنید. سبزی را پاک کنید و بشویید و بگذارید کاملاً آب آن خشک شود سپس خردش کنید و کنار بگذارید. مابقی وسایل را همگی بشورید و به اندازه دلخواه خرد کنید. همه مواد را به غیر از سرکه با هم مخلوط کرده سپس سرکه را درون ظرفی بریزید و نمک. زردچوبه و ادویه به آن اضافه کرده و کاملاً هم بزنید تا همه مواد در سرکه حل شود. وسایل ترشی را درون ظرف مناسب بریزید و سرکه را روی آن ریخته و کاملاً سر پر کنید؛ و درب آن را محکم ببندید این ترشی چون تازه است ممکن است دوباره به سرکه احتیاج داشته باشد می‌توانید دوباره روی آن سرکه بریزید.

نکته:هر چه زردچوبه بیشتر بریزید رنگ ترشی شما خوشرنگ تر می‌شود. برای پوست گرفتن پیاز یک شب تا صبح پیاز را در آب سرد قرار دهید. این ترشی بین ۲ تا ۳ هفته کاملاً جا افتاده می‌شود و می‌توانید استفاده کنید.

دستور شماره دو، گیلانی[ویرایش]

ترشی هفتا بیجار

مواد لازم:

 1. بادنجان قلمی بدون تخم ۵ عدد
 2. گوجه فرنگی کال سبز ۴ عدد
 3. فلفل ریز سبز که زیاد تند نباشد ۲۵۰ گرم
 4. سیر ۳ بته
 5. سبزی: نعناع، خنش (خالواش)، چوچاق، گشنیز _ یک کیلو
 6. گلپر ۱ قاشق غذاخوری
 7. نمک به اندازه کافی

طرز تهیه:

بادنجان‌ها را میشوئیم و سر آن‌ها را می‌گیریم، گوجه فرنگی‌ها را میشوئیم و فلفل را دم می‌گیریم و میشوئیم. سپس بادنجان و گوجه فرنگی و فلفل را روی یک پارچه می‌چینیم ومیگذاریم چند ساعت بماند تا رطوبت آن‌ها کاملاً گرفته شود.

سیر را پوست می‌گیریم آنگاه همه را ساطوری می‌کنیم تا خرد شود. بعد سبزی‌ها را تمیز می‌کنیم و میشوئیم و رطوبت آن‌ها را می‌گیریم و خشک می‌کنیم بطوریکه به هیچ وجه مرطوب نباشد. آن را هم خرد می‌کنیم، آنگاه تمام مواد آماده شده را با هم مخلوط می‌کنیم در یک شیشه دهن گشاد مناسب می‌ریزیم و مقداری نمک و گلپر به آن اضافه می‌کنیم.

شیشه را با سرکه خوب و مطمئن پر مینمائیم. در شیشه را می‌بندیم. ترشی هفتا بیجار را بعد از چند روز می‌توان مصرف نمود. اگر سبزی تازه در دسترس نباشد از خالواش و نعناع خشک هم می‌توان استفاده کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • دستور شماره یک از هنر طباخی، ارائه کننده انواع غذاهای ایرانی و فرنگی. شیرینی. دسر. نوشیدنی