پرش به محتوا

کتاب آشپزی/حلوای مسقطی لاری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

حلوای مسقطی لاری یا حلوای مسقطی شیرازی از شیرینی‌های سنتی لارستان در استان فارس است.[۱]

دستور شماره یک[ویرایش]

مسقطی لاری

مواد لازم:

 1. نشاسته ۱ لیوان
 2. شکر ۲ لیوان
 3. آب ۶ لیوان
 4. گلاب ۱ لیوان
 5. خلال بادام ۱ لیوان
 6. روغن مایع حدود نصف تا سه چهارم لیوان
 7. هل ۵ تا ۶ دانه ساییده شده
 8. زعفران حدود ۱ گرم

طرز تهیه:

نشاسته و شکر و آب و گلاب را با هم مخلوط می‌کنیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و مرتباً باید بهم بزنیم که ته نگیرد.

می‌توان آن را توی پلو پز درست کرد چون در اینصورت لازم نیست که چند ساعت سر پا ایستاد. پلوپز برقی را می‌توان روی زمین گذاشت و به حالت نشسته هم زد.

بعد از حدود ۱ تا ۵/۱ ساعت که مدام هم زدیم کمی غلیظ می‌شود. باز هم تأکید می‌کنم حرارت باید خیلی کم باشد. در این مرحله زعفران را که با مقدار کمی آب دم کرده‌ایم و هل را اضافه می‌کنیم.

باز هم حدود ۱ ساعت بهم می‌زنیم و بعد خلال بادام را اضافه می‌کنیم و ازاینجا به بعد روغن را قاشق قاشق اضافه می‌کنیم یعنی ۱ قاشق روغن می‌ریزیم و حلوا را بهم می‌زنیم تا روغن جذب حلوا شود و بعد قاشق بعدی را می‌ریزیم.

اصلاً عجله نکنید پختن این حلوا حدود ۳ تا ۳:۳۰ ساعت طول می‌کشد ولی ارزش آن را دارد. کم‌کم حلوا از ظرف جدا می‌شود و در این مرحله یعنی زمانی که حلوا کاملاً از ظرف جدا شد حلوا آماده شده و باید با سرعت عمل قبل از سرد شدن حلوا را در دیس ریخت و روی آن را با پشت قاشق صاف کرد ضخامت آن باید حدود ۱ سانت باشد کمی که خنک شد با چاقو برش‌های لوزی یا هر شکلی که دوست داشتید می‌زنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. شکر
 2. آب
 3. نشاسته
 4. روغن
 5. گلاب
 6. زعفران
 7. هل
 8. خلال پسته
 9. بادام

طرز تهیه:

ابتدا شکر و آب را می‌جوشانند تا به صورت شیره در آید. بعد نیمی از شیره شکر را با نشاسته مخلوط می‌کنند و به هم می‌زنند تا سفت شود و در همان حال به تدریج روغن وبقیه شیرهٔ شکر را به آن اضافه می‌کنند. هم زدن این مخلوط تا شکل گرفتن کامل مسقطی ادامه می‌یابد و پیش از عمل آمدن حلوا مقداری هل، زعفران وخلال بادام و پسته به آن می افزایندو پس از عمل آمدن آن را در سینی بزرگی می‌ریزند تا سرد شود. بعد از سرد شدن در قالبهای مخصوص و گوناگون ومتنوع می‌ریزند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «چُوَلو، دلبَرو، قَتلَمَه و رنگینَک». لارستان کهن. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-02. بازبینی‌شده در ‎۱۲ بهمن ۱۳۹۲.