کتاب آشپزی/خورش غوره مسما

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نمونه یک خورش غوره مسما

خورش غوره مسما از غذاهای محلی گیلان است. [۱] [۲]

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم (برای ۵ تا ۷ نفر):

  1. مرغ متوسط ۱ عدد
  2. غوره ۱ کیلو
  3. پیاز درشت ۱ عدد
  4. بادنجان قلمی ریز ۳ عدد
  5. نمک، فلفل و دارچین به مقدار کافی

طرز تهیه:

مرغ را تکه‌تکه کرده و سرخ می‌کنیم. سپس با کمی آب و پیاز آنها را می‌پزیم. غوره‌ها را با فشار دادن بین دو انگشت می‌شکنیم تا هسته غوره خارج شود (اگر غوره‌ها بدون هسته بود، باز هم آنها را می‌شکنیم). سپس پیاز را خلال کرده و در روغن سرخ می‌کنیم. قبل از اینکه پیاز کاملا سرخ شود، غوره را به آن اضافه می‌کنیم و با هم تفت می‌دهیم. غوره و پیاز سرخ شده را روی مرغ پخته می‌ریزیم.

بعد مقداری آبغوره به مرغ اضافه می‌کنیم. بادنجان‌ها را سرخ می‌کنیم و روی مرغ می‌چینیم. سپس نمک، فلفل و دارچین را به خورش اضافه می‌کنیم و بعد از اینکه یک جوش زد، آن را از روی حرارت برمی داریم. در صورت دلخواه می‌توانیم کمی رب گوجه فرنگی نیز به این خورش اضافه کنیم. غذا آماده سرو است.

به جای مرغ می‌توانید از گوشت گوسفند (یک کیلو با استخوان و بدون چربی) استفاده کنید. بنابراین اگر خواستید خورش مسمای غوره را با گوشت گوسفند تهیه کنید، گوشت را تکه‌تکه کرده و کمی با روغن سرخ کنید. بعد با سه لیوان آب آن را بپزید. بقیه کار مثل روش پخت بالاست.

ولی در نواحی شمال کشور، معمولاً غوره مسما را با جوجه‌های کوچک که به اصطلاح جوجه کبابی می‌گویند، تهیه می‌کنند که بسیار خوشمزه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]