کتاب آشپزی/دیزی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک، دیزی ساده[ویرایش]

 1. نخود – لوبیای سفید -------------------- روی هم یک لیوان پاک شده
 2. گوجه فرنگی ----------------------------- دو عدد بزرگ
 3. پیاز پوست گرفته شده ------------------ دو عدد متوسط
 4. فلفل سبز تازه --------------------------- دو – سه عدد
 5. نمک، فلفل سیاه، آبلیمو -------------- به مقدار لازم
 6. گوشت گوسفند با استخوان و چربی---- ۵۰۰ گرم
 7. سیب زمینی شسته شده با پوست -- ۴–۵ عدد متوسط
 8. رب گوجه در صورت نیاز ----------------- یک قاشق غذا خوری
 9. سیر (به دلخواه) ---------------------- ۲–۳ حبه

طرز تهیه:

نخود و لوبیا را از شب قبل در مقداری آب (سه برابر حجم خیس نخورده نخود و لوبیا) خیس کنید.

گوشت را همراه چربی و استخوان به همراه نخود و لوبیا، یک عدد از پیازها، یک حبه سیر و گوجه فرنگی‌ها که هرکدام را پوست گرفته و به دو نیم کرده‌اید در ظرف مناسبی بریزید و شش برابر حجم آنها آب از قبل جوشیده سرد به آنها اضافه کنید. (دقت کنید هنگامی که گوشت را می‌پزید از ابتدا به آن نمک و ادویه نزنید چون باعث دیرپز شدن گوشت می‌شود)

اگر از دیزی گلی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که حتماً از شعله پخش کن بین شعله مستقیم و ظرف دیزی استفاده کنید. این ظرف زمان پخت را طولانی‌تر و درعوض طعم غذا را خیلی بهتر و غذا را جا افتاده تر می‌کند.

بعد از حدود یک ساعت و نیم فلفل سبزها را به دیزی بیفزائید.

در تمام مراحل پخت دقت کنید که شعله زیر ظرف ملایم باشد تا غذا جا بیفتد. یک ساعت بعد از اضافه کردن فلفل، سیب زمینی‌ها را با پوست داخل غذا بریزید.

پیازی که اول به غذا اضافه کردید از ظرف خارج کنید و دور بیندازید. چربی گوشت را نیز از ظرف خارج کنید. به همراه یک عدد پیاز باقیمانده خوب بکوبید؛ (می‌توانید اول پیاز باقیمانده را ریز رنده کنید بعد چربی را بکوبید و با هم مخلوط کنید) و داخل غذا بریزید. در این مرحله که گوشت و نخود – لوبیا نرم و پخته شده‌اند، نمک و فلفل سیاه را به میزان دلخواه به غذا اضافه کنید.

در صورتی که غذای شما رنگ دلخواهتان را نداشت می‌توانید از یک قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی سرخ شده در کمی روغن، داخل غذا استفاده کنید. (سرخ کردن رب قبل از مصرف داخل غذا به جهت از بین بردن بوی خامی رب و همچنین بهتر کردن رنگ رب است اگر هنگام سرخ کردن رب یک قاشق چایخوری زعفران دم کرده هم به آن بیفزایئد نتیجه بهتری می‌گیرید)

این غذا هر چه زمان پختش طولانی‌تر باشد جا افتاده تر و خوش‌مزه و خوش رنگ تر می‌شود.

معمولاً این غذا را با آب زیاد درست می‌کنند؛ و بهتر است اول کار به اندازه کافی در ظرف آب بریزید که مزه غذا در اثر اضافه کردن چند مرحله آب در طول پخت، تحت تأثیر قرار نگیرد.

فراموش نکنید که آبلیمو را هنگام سرو غذا، داخل ظرف بریزید؛ در غیر اینطورت طعم غذا در اثر جوشیدن آبلیمو تلخ می‌شود.

دستور شماره دو، آبگوشت دیزی[ویرایش]

 1. نخود و لوبیای سفید باهم ۱ لیوان
 2. گوشت گوسفند با استخوان و چربی ۵۰۰ گرم
 3. گوجه فرنگی ۳ عدد.
 4. پیاز ۲ عدد
 5. سیر ۳ حبه
 6. سیب زمینی ۵ عدد
 7. رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
 8. فلفل سبز ۳ عدد
 9. نمک
 10. فلفل
 11. آبلیمو مقدار لازم

طرز تهیه:

نخود و لوبیا را از شب قبل در اب خیس کنید، گوشت را همراه چربی و استخوان به همراه نخود و لوبیا و ۱ عدد از پیازها، ۳ حبه سیر و گوجه فرنگی‌هایی که پوست گرفته و به دو نیم کرده‌اید در ظرف مناسبی بریزید و شش برابر حجم آنها آب از قبل جوشیده سرد اضافه کنید.

اگر از ظرف مخصوص دیزی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که حتماً از شعله پخش کن بین شعله مستقیم و ظرف دیزی استفاده کنید، این ظرف زمان پخت را طولانی‌تر ولی طعم انرا خیلی بهتر و جا افتاده تر می‌کند.

بعد از حدود یک ساعت و نیم فلفل سبزها را به دیزی اضافه کنید، در تمام مراحل پخت دقت کنید که شعله زیر ظرف ملایم باشد تا غذا آرام آرام جا بیفتد.

یک ساعت بعد از اضافه کردن فلفل، سیب زمینی‌ها را داخل غذا بریزید، پیازی که اول به غذا اضافه کردید از ظرف خارج کنید و دور بیندازید سپس چربی گوشت را نیز از ظرف خارج کرده و به همراه یک عدد پیاز باقیمانده خوب بکوبید و داخل غذا بریزید.

وقتی گوشت و نخود و لوبیا نرم و پخته شدند می‌توانید نمک و فلفل سیاه را به غذا اضافه کنید، در صورتی که غذای شما رنگ دلخواه را نداشت می‌توانید از یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی سرخ شده در کمی روغن داخل غذا استفاده کنید، هر چه زمان پخت دیزی طولانی‌تر باشد غذایی جا افتاده تر و خوش رنگ تر خواهید داشت.

نکته‌ها: دیزی را به دلیل پخت طولانی با آب زیاد درست می‌کنند و بهتر است در شروع کار به اندازه کافی در ظرف آب بریزید تا مزه دیزی در اثر اضافه کردن آب در طول پخت تحت تأثیر قرار نگیرد.

می‌توانید بجای چربی گوشت از مقداری دنبه استفاده کنید، هنگامی که گوشت را می‌پزید از ابتدا به آن نمک و ادویه نزنید چون باعث دیرپز شدن گوشت می‌شود.

آبلیمو را هنگام سرو غذا داخل ظرف بریزید در غیر اینطورت طعم غذا در اثر جوشیدن آبلیمو تلخ خواهد شد، می‌توانید از لیموعمانی نیز بجای آبلیمو استفاده کنید و در اینصورت باید یک ساعت قبل از پایان پخت حدود ۵ لیموعمانی را با چنگال چند بار سوراخ کرده و اضافه کنید.

سرخ کردن رب قبل از رختن درون غذا برای از بین بردن بوی خامی رب و خوشرنگ شدن رب می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • سایت آکاایران