کتاب آشپزی/زیر برنجی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زیر برنجی یا آش گوشت غذای رسمی محلی و سنتی استان لرستان است. [۱] بعضی از استان‌ها به تقلید از سنت دیرینة این شهر آن را تهیه می‌کنند و به نام چلو گوشت آن را می‌شناسند.

مجمع یا سینی‌های مخصوص این غذا گرد و از جنس رویی یا استیل است که هر سینی یا مجمع برای ۳ سه نفر در نظر گرفته می‌شود افراد به شکل گرد دور مجمع می‌نشینند و کمی پلو در کف مجمع می‌ریزند. سپس گوشت‌های پخته را در وسط برنج می‌کشند و روی آن را هم مقداری برنج می‌ریزند؛ به طوری که گوشت از رو پیدا نباشد. بعد یک قطعه پیاز و کمی نمک در کنار هم با فاصله از غذا در سینی می‌ریزند و یک عدد نان محلی روی پلو می‌گذارند که غذا تا زمانی که به دست مهمان‌ها می‌رسد سرد نشود.

طرز تهیه:

گوشت تمامی قسمت‌های گوسفند اعم از ماهیچه، گردن و مغز ران را به تعداد مهمان‌ها می‌شویند وبا پیاز فراوان روی هیزم با آتش تند و شعلة بالا می‌پزند. چند وقت یک بار کف روی گوشت‌ها را می‌گیرند و بیرون می‌ریزند. در آخر سر هم کمی زرد چوبه، رب گوجه فرنگی و نمک اضافه می‌کنند. این غذا ضمن اینکه آسان تهیه می‌شود، ولی تخصص خاصی برای تهیه آن لازم است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «سفری با طعم کباب بروجرد و زیربرنجی خرم‌آباد». خبرگزاری میراث فرهنگی. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-24. بازبینی‌شده در ‎۱۶ بهمن ۱۳۹۲.