پرش به محتوا

کتاب آشپزی/شیرینی دلبرو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی دلبرو از شیرینی‌های سنتی لارستان است.[۱]

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد یک کیلو و یک استکان
 2. روغن یک کیلو
 3. شکر یک کیلو
 4. مغز بادام ۲۵۰ گرم
 5. آب ولرم یک پیمانه
 6. هل به مقدار لازم

طرز تهیه:

ابتدا آرد را با نصف روغنی که مایع کرده‌ایم با آب ولرم مخلوط نموده و خمیر می‌نماییم سپس خمیر را که خوب ورز داده‌ایم و به دست نمی‌چسبد در پشت سینی با وردنه پهن می‌نماییم تا به ضخامت نیم سانتی‌متر به طور یکنواخت و صاف در آید آنگاه با لبه لیوان قطعه‌های دایره‌ای از ان جدا کرده و در سنینی دیگری می‌گذاریم شکر و مغز بادام و هل را با هم مخلوط و نرم می‌نماییم یک استکان آرد اضافی را نیز با اب مخلوط کرده به طوریکه رقیق شود کمی از شکر و مغز نرم شده را بر روی خمیر قالب گرفته قرار داده آن را تا کرده و با کمی آرد رقیق شده می‌چسبانیم سپس روی ان را کنجد می‌زنیم و در روغن سرخ می‌کنیم هر دو طرف آن را که خوب سرخ شد از روغن در آورده تا روغن اضافی بچکد و سرد شود پودر شکر و مغز بادام اضافی را بر روی آن ریخته و در ظرفی قرار می‌دهیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد ۱ کیلو
 2. روغن ۴۰۰ گرم
 3. آب بمقدار لازم
 4. پودر قند بمقدار لازم
 5. پودر نارگیل خیلی نرم بمقدار لازم
 6. هل نرم شده کمی

طرز تهیه:

آرد را با روغن مخلوط کرده و سپس آب ولرم را کم‌کم به آن اضافه می‌کنیم تا وقتیکه خمیر صاف و یکدستی حاصل شود. سپس خمیر را با وردنه بر روی سینی پهن کرده و با لیوان قالب می‌زنیم. نصف دایره شیرینی را با پودر نارگیل که خیلی نرم شده م با کمی پودر قند مخلوط کرده‌ایم پر می‌کنیم و نصف دیگر را روی آن برمی گردانیم. کمی آرد را با آب مخلوط کرده سپس اطراف خمیر دایره می‌ریزیم و دو طرف را به هم می‌چسبانیم و با چنگال روی آن را فشار می‌دهیم تا دو طرف به هم بچسبد. سپس شیرینی‌ها را در روغن فراوان سرخ می‌کنیم بحدی که طلایی رنگ شود و کمی پف کند. سپس آنها را از روغن خارج کرده در صافی می‌ریزیم تا روغن آب برود پس از سرد شدن آنها را در پودر قند می‌غلتانیم و در ظرف می‌چینیم. این شیرینی مخصوص شهر لار می‌باشد و در ایام نوروز طبخ می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «چُوَلو، دلبَرو، قَتلَمَه و رنگینَک». لارستان کهن. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-02. بازبینی‌شده در ‎۱۲ بهمن ۱۳۹۲.