پرش به محتوا

کتاب آشپزی/شیرینی نارگیلی بازاری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی نارگیلی بازاری

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. نارگیل ۱۲۵ گرم
 2. شکر ۲۵۰ گرم
 3. روغن ۷۵ میلی لیتر
 4. آرد برنج ۱۵ گرم
 5. سفیده تخم مرغ ۱۵۰ گرم
 6. وانیل نوک قاشق چای خوری
 7. سرکه سفید یا آبلیمو ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:


دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. پودر نارگیل ۱۰۰ گرم
 2. پودر قند ۲۰۰ گرم
 3. آرد برنج ۲۵ گرم
 4. روغن مایع ۵۰ گرم
 5. سفیده تخم مرغ ۷۵ گرم یا ۲ عدد
 6. وانیل ۱/۶ قاشق چایخوری
 7. پودر پسته به مقدار لازم برای تزیین

طرز تهیه: سفیده تخم مرغ را به همراه خاکه قند و روغن مایع در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت 5 دقیقه هم بزنید تا مواد گرم شده و خاکه قند یا شکر کاملا حل شود. سپس مواد را از روی شعله برداشته و پودر نارگیل و آرد برنج را به آن اضافه کرده و هم بزنید. مایه شیرینی را در قیف ریخته و با ماسوره ساده یا با قاشق روی کاغذ روغنی که روی سینی فر قرار داده اید، با فاصله بچینید. کمی پودر پسته روی شیرینی ها بپاشید. فر را با حرارت 175 درجه سانتیگراد گرم کنید تا 10 دقیقه گرم شود. سینی را روی پنجره وسط فر به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پخته و کمی روی آن طلایی شود. بعد از پخت شیرینی اجازه دهید تا شیرینی ها روی سینی فر مانده و خنک شوند سپس آن ها را به ظرف در بسته ای انتقال دهید.

دستور شماره سه[ویرایش]

شیرینی نارگیلی به سبک بازاری که با استفاده از دستور زیر تهیه شده است، زمان پخت در داخل فر بستگی به تنظیم بودن فر و بزرگی قطعات دارد بهتر است که درجه فر زیاد بالا نباشد و بدون در نظر گرفتن وقت با چشم کنترل شود هر وقت ته شیرینی طلایی شد می‌توان آن را از فر بیرون آورد.

مواد لازم:

 1. شکر ۲۵۰ گرم
 2. پودر نارگیل پُرچرب ۱۲۵ گرم
 3. روغن مایع ۷۵ گرم
 4. سفیده تخم مرغ ۳ عدد بزرگ
 5. آبلیموی ترش یک دوم قاشق چایخوری
 6. وانیل یک هشتم قاشق چایخوری

طرز تهیه:

 • همه مواد را باهم داخل یک ظرف ریخته بطوریکه یکی دو قاشق از روغن و سفیده باقی بماند.
 • مواد را داخل چرخ گوشت ریخته دو بار چرخ می‌کنیم و یا در صورت نداشتن چرخ گوشت داخل غذاساز می‌ریزیم و ۳- ۲ دقیقه بهم می‌زنیم.
 • مرحلهٔ داغ زدن: مواد چرخ شده را در قابلمه ریخته مواد را روی حرارت بسیار کم قرار داده و مرتب با قاشق چوبی هم می‌زنیم تا زمانی که فقط گرم شود (اصلا داغ نشود). قابلمه را از روی حرارت بر می‌داریم. مابقی روغن و سفیده و آبلیمو و وانیل را هم اضافه می‌کنیم و مجدداً روی حرارت قرار می‌دهیم. به مدت ۳۰ -۲۵ دقیقه روی حرارت کم و ملایم قرار داده، گاهگاهی بهم می‌زنیم، در آخر کار ممکن است از مواد بخار خارج شود اما به هیچوجه نباید مواد به قل زدن بیافتاد. سپس از روی حرارت برداشته در دمای محیط می‌گذاریم مواد کاملاً سرد شود. برای سردن کردن به هیچوجه در یخچال قرار ندهید.
 • مواد را داخل سینی با قیف با ماسوره ساده و با فاصله ریخته و در صورت تمایل با پودر پسته تزیین می‌کنیم. در فر قرار (۱۶۰ درجه) تا زمانی که کف و نوک شیرینی طلایی رنگ شود قرار می‌دهیم.

دستور شماره چهار[ویرایش]

مواد لازم:

 1. پودر نارگیل ۳ پیمانه (یک پیمانه نارگیل ۷۰ گرم وزن دارد)
 2. شکر یک و نیم پیمانه، ۱۸۰ گرم (یک پیمانه شکر غیربلوری و پودری در حدود ۱۲۰ گرم وزن دارد)
 3. سفیده تخم مرغ ۵ تا ۶ عدد
 4. روغن مایع سه چهارم پیمانه
 5. آبلیمو ۲ قاشق چایخوری
 6. وانیل ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه:

 • فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.

ابتدا پودر نارگیل و شکر و سفیده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده کاملاً به هم بزنید تا مواد با هم یکدست شود ابتدا ۵ عدد سفیده را استفاده کنید اگر خیلی سفت بود سپس سفیده بعدی را اضافه کنید روی شعله گاز شعله پخش کن بگذارید و زیر شعله را کم‌کم کنید مواد را درون یک ظرف استیل یا پیرکس بریزید و روی شعله پخش کن بگذارید و مدام به هم بزنید تا مواد گرم شوند در اینجا گرم شدن مواد بسیار بسیار حائز اهمیت است باید مواد را مدام به هم بزنید و درجه گرما در حدی باشد که وقتی انگشت در مواد می‌کنید انگشتتان گرما را به خود بگیرد ولی در حدی نباشد که انگشتتان احساس سوختن کند. سپس مواد را از روی شعله بردارید و روغن مایع را به آن اضافه کنید و کاملاً به هم بزنید تا روغن جذب مواد شود. در اینجا اگر دیدید مواد خیلی سفت است یک سفیده تخم مرغ اضافه کرده و هم بزنید بگذارید در دمای آشپزخانه مواد کاملاً سرد شود سپس آبلیمو و وانیل را افزوده و مواد را درون قیف بدون ماسوره بریزید و روی سینی فر کاغذ روغنی بیندازید و آن را چرب کنید. از مواد با فاصله درون سینی بگذارید و به مدت تقریبی ۱۴ تا ۱۷ دقیقه درون فر بگذارید. طی این فاصله مدام به فر نگاه کنید و وقتی زیر شیرینی طلایی شد از فر بیرون بیاورید و بگذارید تا کاملاً سرد شود سپس از کاغذ جدا کنید.

 • در شیرینی نارگیلی قنادی هیچ کاه از آرد استفاده نمی‌کنند.
 • اگر شیرینی زیاد خشک بود آبلیموی بیشتری استفاده می‌شود.


جستارهای وابسته[ویرایش]