پرش به محتوا

کتاب آشپزی/فرنی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
فرنی

فرنی

دستور شماره یک

[ویرایش]
 1. شیر ۲ لیوان
 2. آرد برنج ۲ قاشق غذاخوری سرپر
 3. شکر ۴ قاشق غذاخوری (در صورتی که فرنی را با مربا میل خواهید کرد از ریختن شکر خوداری کنید)
 4. آب نصفِ استکان
 5. گلاب ۱ قاشق غذاخوری
 6. کاکائو ۱ قاشق مرباخوری برای تزیین در صورت تمایل

طرز تهیه:

ابتدا شیر سرد را با لیوان‌های دسته دار که در تمامی خانه‌ها یافت می‌شود در قابلمه مورد نظر بریزید. سپس آرد برنج و آب را اضافه کنید و کاملاً هم زنید تا آرد در شیر سرد حل شود روی حرارت گذاشته و مرتباً هم زنید اگر لحظاتی هم زدن را متوقف کنید، باعث می‌شود آرد برنج در شیر گلوله گلوله شود. پس مرتباً به هم زنید تا کمی غلیظ شود بعد از روی حرارت کنار گذاشته و شکر و گلاب را اضافه کنید. دوباره روی حرارت گذارید و هم زنید تا قوام لازم برای فرنی بدست آید فرنی را بایستی سریعاً در کاسه‌های کوچکی که از قبل آماده چیده‌اید، بریزید دقت داشته باشید که در هنگام سرد شدن کمی سفت تر می‌شود پس وقتی از روی حرارت برمی دارید نه سفت و نه شل باشد.

روش تزئین فرنی:

برای تزئین فرنی کاکائو را در چند قطره آب حل کنید تا عصاره غلیظی بدست آید و با نوک قاشق یا قطره چکان روی فرنی‌هایی که در کاسه‌ها کمی سرد شده و خود را گرفته، تزئین کنید.

دستور شماره دو

[ویرایش]
 1. آرد برنج الک شده ۳ قاشق سوپ‌خوری
 2. شیر ۲ لیوان
 3. گلاب ۲ قاشق سوپ‌خوری
 4. شکر ۴ یا ۵ قاشق سوپ‌خوری (در صورتی که فرنی را با مربا میل خواهید کرد از ریختن شکر خوداری کنید)

طرز تهیه:

آرد برنج را پس از خیس کردن در آب سرد، به همراه شیر و گلاب و شکر روی شعله اجاق گاز قرار دهید و مرتب مواد را هم بزنید تا مایه به غلظت مورد نظر برسد. سپس آن را از روی شعله بردارید و در ظرف مورد نظر ریخته و با دارچین تزئین کنید.

نکته: اگر می‌خواهید فرنی را با شیره یا مربای گل یا هر ماده شیرین دیگری مانند اینها میل کنید، شکر را از مواد لازم حذف کنید.

دستور شماره سه

[ویرایش]
 1. شیر یک کیلو
 2. آرد برنج کاملاً نرم ۱۰۰ گرم
 3. شکر ۱۵۰ گرم (در صورتی که فرنی را با مربا میل خواهید کرد از ریختن شکر خوداری کنید)
 4. گلاب یک استکان
 5. نمک کم
 6. دارچین و پودر پسته برای تزیین به مقدار لازم

طرز تهیه فرنی:

در یک قابلمه آرد برنج، شکرو نمک را ریخته و شیر را کم‌کم به آن اضافه کنید و به هم بزنید تا آرد برنج در شیر حل شود. ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا فرنی شما به جوش بیاید.

در این مرحله گلاب هم اضافه کرده و ظرف را روی صفحه شعله بخش کن قرار دهید و حرارت را ملایم کنید تا فرنی جا بیفتد. معمولاً بعد از جوش آمدن فرنی، ۱۰-۱۲ دقیقه روی حرارت بماند کافی است.

پس از آماده شدن فرنی، آن را در ظرف مورد نظر کشیده و پس از ۲-۳ دقیقه با پودر و دارچین روی فرنی را تزیین کنید.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]