پرش به محتوا

کتاب آشپزی/لندو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

لندو در سیستان به عنوان میان وعده استفاده می‌شود به این دلیل نیز آن را نوعی خوراک به حساب می‌آورند. لندو همچنین بعنوان نوعی شیرینی هم برای میهمانان سیستانی به حساب آمده و تنقل آن مناسبت‌های مختلف می‌باشد. لندو به دلیل سبک بودن و انرژی زیاد که دلیل آن خرما و گندم آن می‌باشد می‌تواند خوراک خوبی برای مسافران و کسانی که کار می‌کنند محسوب شود.

دستور شماره یک[ویرایش]

طرز تهیه:اول از همه هسته خرما را جدا کرده و در ظرفی که می‌خواهید غذا را آماده کنید به صورت نپخته بریزید. بعد از آماده کردن خرما نوبت گندم است که بعد از خوب برشته شدن، گرما گرم باید در خرما ریخته شود. کنجد را هم به همین صورت اضافه می‌کنیم. وقتی همه گندم‌ها و کنجدها به خرما اضافه شد مواد را با هم مخلوط کرده و زیر بار سنگین می‌گذاریم تا بهم خوب بچسبند و سفت شوند. بعد از ۱۲ الی ۱۳ ساعت از زیر بار برداشته و به شکل دلخواه در آورده و میل نمایید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

(وزن‌ها تقریبی است)

  1. خرما ۵۰۰ گرم
  2. گندم ۶۰۰ گرم
  3. کنجد به مقدار لازم

طرز تهیه:

برای تهیه این نوع خوراک که گویند اسکندر برای عبور از دشتی (فکر کنم مسیر کرمان) از این غذا استفاده کرده است اول از همه هسته خرما را جدا کرده و در ظرفی که می‌خواهید غذا را آماده کنید به صورت نپخته بریزید. بعد از آماده کردن خرما نوبت گندم است که بعد از خوب برشته شدن، گرما گرم باید در خرما ریخته شود. کنجد را هم به همین صورت اضافه می‌کنیم. وقتی همه گندم‌ها و کنجدها به خرما اضافه شد مواد رو با هم مخلوط کرده و زیر بار سنگین می‌گذاریم تا بهم خوب بچسبند و سفت شوند. بعد از ۱۲ الی ۱۳ ساعت از زیر بار برداشته و به شکل دلخواه در آورده و میل نمایید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]