پرش به محتوا

کتاب آشپزی/لیته بادمجان

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک

[ویرایش]
 1. بادمجان درشت 10 عدد
 2. گل کلم متوسط نصف
 3. هویج بزرگ 3 عدد
 4. سیر 20 حبه
 5. فلفل سبز کمی
 6. نمک و زردچوبه به مقدار لازم
 7. سرکه به مقدار لازم

طرز تهیه:

بادمجان ها را در فر یا کباب پز کبابی می کنیم تا کاملا بپزند (مثل بادمجان کبابی برای میرزاقاسمی).سپس آن ها را پوست می کنیم و کمی نمک می زنیم و روی پارچه می چینیم تا آب آن ها کاملا گرفته شود.هویج ها را رنده کرده و نمک می زنیم و روی پارچه می ریزیم تا آب آنها گرفته شود.گل کلم و سیر و فلفل را هم خرد کرده و نمک زده و روی پارچه می ریزیم تا آب آنها هم گرفته شود. ( مقدار فلفل بستگی به ذائقه خودتان دارد که تند دوست داشته باشید یا نه).نصف روز باید مواد بالا به همین حالت بمانند.سپس بادمجان ها را ساطوری کرده و در ظرفی ریخته و همه مواد را به آن اضافه می کنیم و سرکه روی آنها می ریزیم.

نکات:چون این ترشی با بادمجان کبابی درست شده و عطر و طعم بادمجان کبابی را دارد، ادویه ترشی به آن نمی ریزیم، فقط کمی زردچوبه و سیاه دانه به آن اضافه می کنیم. بعد از ریختن سرکه، نمک ترشی را هم بچشید، چون به مواد آن نمک زده بودیم ممکن است به نمک کمی نیاز داشته باشد.این لیته بسیار ملایم و خوش طعم است.

دستور شماره دو

[ویرایش]

ترشی لیته بادمجان با روشی متفاوت

 1. بادمجان 2 کیلو
 2. هویج 2 عدد متوسط
 3. سیر 4 تا 5 حبه
 4. فلفل سبز 3 تا 4 عدد

طرز تهیه:

ابتدا بادمجان را شسته و سپس کباب کنید .سپس پوست بکنید و درون ظرفی بگذارید.بقیه مواد را پاک کرده و بشویید.سپس همه مواد را در غذاساز ریخته و کاملا له کنید.و درون شیشه بریزید.

مواد روی ترشی:

 1. رب انار نصف پیمانه
 2. تمر هندی نصف پیمانه
 3. سرکه 2 پیمانه
 4. نمک/زردچوبه/تخم گشنیزو گلپر از هر کدام نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه:

همه مواد را درون ظرفی ریخته و روی شعله بگذارید تا یکی دو جوش بزند و تمر هندی کاملا نرم شود سپس شعله را خاموش و مواد را صاف کنید و بگذارید کاملا سرد شود.یکبار دیگر نمک را تست کنید و اگر کم بود در اینجا اضافه کنید.بعد از سرد شدن روی مواد بادمجان ریخته و درب ظرف را محکم ببندید و برای یک ماه درب آن را باز نکنید.بعد از این مدت می توانید از مزه این ترشی لذت ببرید.

دستور شماره سه ==

 1. سرکه به میزان
 2. نمک
 3. ادویه
 4. بادمجان
 5. گشنیز
 6. سیب زمینی
 7. موسیر
 8. ریحان

طرزتهیه:

برای این ترشی می‌توانیم از بادمجان‌های دلمه‌ای یا معمولی بدون تخم استفاده کنیم. بادمجان‌ها را در فر یا روی آتش کباب می‌کنیم تا گوشت آن کاملاً پخته شود بعد آنها را پوست می‌کنیم و کمی نمک می‌پاشیم و روی پارچه می‌چینیم تا کاملاً آب آنها گرفته شود. بعد بادمجان‌ها را ساطوری می‌کنیم و با کمی سرکه چند جوش می‌دهیم و مقداری سبزی (نعناع، ترخون، ریحان، گشنیز) که به‌دقت تمیز کرده و شسته و خوب خشک کرده‌ایم و از چرخ رد نموده، بلافاصله با کمی سرکه مخلوط می‌کنیم و این مایه را به بادمجان اضافه می‌نمائیم و مقداری ادویه و سیاه دانه به آن اضافه می‌کنیم.

جستارهای وابسته

[ویرایش]


پیوند به بیرون

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]