کتاب آشپزی/مارون گلاسه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مارون گلاسه یا شاه بلوط شکری marrons glacés

مارون گلاسه یا شاه بلوط شکری Marron glacé یا Kestane Sekeri

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. شاه بلوط پوست گرفته یک کیلوگرم
  2. شکر نرم یک کیلوگرم
  3. آب دو و نیم پیمانه
  4. عصاره وانیل یک قاشق چایخوری

دستور تهیه:

۱. شاه بلوط‌ها را در قابلمه بزرگی بریزید و آب کافی به آن اضافه کنید تا روی آنها را بپوشاند. قابلمه را روی شعله اجاق بگذارید تا آب آن بجوشد و حدود ۱۰ دقیقه شاه بلوط‌ها بپزند. سپس آنها را آبکشی کنید و آب آن را دور بریزید. با حوله تمیزی پوست شاه بلوط‌های پخته را بکنید.

۲. در قابلمه جداگانه‌ای دو و نیم فنجان آب، شکر ریزدانه و وانیل را بجوشانید و دائماً هم بزنید. این مخلوط را ۵ دقیقه بپزید.

۳. شاه بلوط‌های آماده را به شربت در حال جوش اضافه کنید و هم بزنید تا کل این مخلوط بجوشد. حدود ۱۰ دقیقه بگذارید بجوشد و گاهی هم بزنید. حالا شاه بلوط‌های آبنباتی و شربت آن را داخل ظرف بزرگی بریزید و درپوش ظرف را بگذارید. حدود ۱۲ تا ۱۸ ساعت بگذارید شاه بلوط‌ها در این شربت خیس بخورند.

۴. سپس شاه بلوط‌ها و شربت را به ظرف تمیزی منتقل کنید و همین کار را تکرار کنید. این بار دو دقیقه بجوشانید و سپس بگذارید این مخلوط حدود ۱۸ تا ۲۴ ساعت خیس بخورد. همین پروسه را ۳ – ۴ بار تکرار کنید تا شربت کاملاً جذب شاه بلوط‌ها شود.

۵. حالا فر را بگذارید در دمای ۲۵۰ درجه فارنهایت گرم شود و شاه بلوط‌های آبنباتی را روی ظرفی که کاغذ روغنی رویش کشیده‌اید بچینید. ظرف شاه بلوط را داخل فر بگذارید و شعله آن را خاموش کنید. بگذارید ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت شاه بلوط‌ها در فر خشک و سفت شوند و سطح آنها خشک شود. مارون گلاسه شما آماده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]