کتاب آشپزی/ماکارون

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماکارون کرم دار

ماکارون

دستور شماره یک[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ پودر بادام ۶۰ گرم
۲ شکر ۷۰ گرم
۳ سفیده تخم مرغ ۵۰ گرم این مقدار را به دو قسمت ۳۳ و ۱۷ گرم تقسیم کنید
۴ رنگ غذایی کمی

۳۳ گرم از سفیده تخم مرغ را جدا کرده در درون یک کاسه می‌ریزیم. با تخم مرغ همزنی کمی هم می‌زنیم تا کف کند کمی شکر را اضافه می‌کنیم. وقتی بقدری سفت شد که توانست به شکل شاخ در بیاید شکر را به دو قسمت تقسیم می‌کنیم پس از ریختن هر قسمت بهم می‌زنیم تا کاملاً سفیده سفت شود. کمی رنگ غذایی را به سفیده اضافه کرده با لیسک پلاستیکی بهم مخلوط می‌کنیم تا رنگ مطلوب به دست آید. سفیده را به مواد خشک اضافه کرده سپس ۱۷ گرم باقیمانده از سفیده را نیز اضافه می‌کنیم. با لیسک پلاستیکی به آرامی مواد را بهم مخلوط می‌کنیم تا مایه یک دست شود.

مایه را داخل قیف قنادی با سرقیفی به قطر یک سانتیمتر می‌ریزیم. بر روی کاغذ روغنی دایره‌هایی با قطر ۳ و نیم سانتیمتر می‌کشیم و چهار طرف کاغذ روغنی را توسط کمی از مایه به سینی فر چسبانده و سپس با قیف مایه را به اندازه دایره‌ها روی سینی می‌ریزیم. چند بار به زیر سینی فر می‌زنیم تا کف مایه خارج شود. ۲۰- ۳۰ دقیقه مایه را به این حال گذاشته تا روی آن کمی خشک شود. سپس انگشت را روی شیرینی می‌کشیم اگر نچسبید مایه آماده قرار گرفتن در فر است.

در فری که از قبل با دمای ۱۴۰ درجه گرم شده است به مدت ۱۰-۱۲ دقیقه می‌پزیم.

طرز تهیهٔ کرم کره برای لای ماکارون

  1. کره بدون نمک ۱۱۳ گرم
  2. زرده یک عدد
  3. شکر ۳۲ گرم
  4. آب

۱. کره‌ای که کمی در هوای آشپزخانه نرم شده است داخل یک کاسه ریخته، با لیسک پلاستیکی خوب به بهم می‌زنیم تا بصورت کرم درآید.

۲. زرده را با تخم مرغ همزنی می‌زنیم تا سفیدرنگ شود.

۳. آب و شکر را بر روی حرارت می‌گذاریم تا به درجه حرارت ۱۱۵ درجه برسد و به شکل شربت دربیاید.

۴. شربت را کم‌کم بر روی تخم مرغ ریخته با سرعت تند همزن هم می‌زنیم. وقتی دمای مایه به اندازه دمای بدن رسید سرعت همزن را متوسط کرده و کره را طی دو یا سه مرحله با مایه مخلوط کرده و با همزن می‌زنیم تا مایه نرم و یکدست شود.

۵. وقتی ماکارون را از فر درآوردیم می‌گذاریم سرد شود. در لای آن با قیف کمی کرم کره قرار می‌دهیم و دو لایه را به یکدیگر می‌چسبانیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]