کتاب آشپزی/مربای پوست هندوانه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مواد لازم:

مربای پوست هندوانه یکی از مرباهای محلی استان همدان است.

دستور شماره یک[ویرایش]

  1. پوست هندوانه و آهک از هر کدام یک کیلوگرم
  2. شکر یک و نیم کیلوگرم
  3. گلاب نصف پیمانه
  4. دانه هِل کوبیده یک تا دو قاشق مرباخوری

طرز تهیه:

پوست هندوانه اگر به شکل مربا در آید بسیار خوشمزه خواهد شد. اگر این مربا را تهیه می‌کنید عینا مطابق دستور انجام شود وگرنه آن‌طور که باید و شاید خوشمزه نخواهد شد.

مربای پوست هندوانه به این ترتیب است که ابتدا آهک را در ظرفی می‌ریزیم دو یا سه کاسه بزرگ آب روی آهک ریخته و کاملا هم می‌زنیم. سپس پوست‌های هندوانه را تمیز کرده تا حدی که تمامی قرمزی هندوانه گرفته شود، آنها را خرد کرده یا قالب می‌زنیم. آب زلال آهک را صاف کرده و روی پوست هندوانه آماده شده می‌ریزیم و می‌گذاریم ۲۴ ساعت در آب آهک بماند بعد آنها را خارج کرده با آب زیاد می‌شوییم. این کار را چند بار تکرار می‌کنیم و بعد از هر بار شستن پوست هندوانه‌ها آب آن را خالی کرده و دوباره این کار را انجام می‌دهیم و با مقداری آب می‌گذاریم تا بپزد.

سپس پوست هندوانه‌ها را در صافی می‌ریزیم تا آب آن برود. شکر را در ظرف لعابی مناسبی ریخته به اندازه سه لیوان آب روی آن می‌ریزیم و شکر را می‌جوشانیم. شربت را صاف کرده و پوست هندوانه‌ها را در شربت ریخته روی حرارت گذاشته تا جوش بیاید. کف روی مربا را چند بار می‌گیریم. وقتی شربت قوام آمد دانه‌های هِل و گلاب را داخل مربا می‌ریزیم. مربا باید کاملا شفاف و شکننده باشد. بعد مربا را از روی حرارت بر می‌داریم و در ظرف ریخته و پس از خنک شدن در یخچال نگهداری می‌کنیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

  1. قسمت سفید پوست هندوانه ۱ کیلو
  2. شکر ۵/۱ کیلو
  3. دانه هل ۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه:

قسمت قرمز و سبز پوست هندوانه را با چاقو بتراشید. بعد آن را قالب بزنید و مدت ۲ ساعت در آب آهک زلال بیندازید. سپس یک ساعت در آب و شکر بگذارید و آب شیرین را سه بار عوض کنید. بعد آن را سه بار بجوشانید و آبش را خالی کنید. برای بار چهارم بجوشانید تا از پختن آن مطمئن شوید، ولی مراقب باشید که زیاد له نشود. شکر را در آب بریزید و بگذارید قوام بیاید. دانه‌های هل را در پارچه نازکی بریزید و سر آن را محکم ببندید و در شیره شکر بیندازید. شکر که قوام آمد، مربا آماده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]