کتاب آشپزی/میتلف در خمیر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای خمیر:

 1. آرد یک و نیم پیمانه یا به اندازه‌ای که خمیر به دست نچسبد.
 2. بیکینگ پودر ۲ قاشق چایخوری
 3. روغن مایع ۵ قاشق غذاخوری
 4. شیر نصف پیمانه
 5. نمک یا قاشق چایخوری

طرز تهیه خمیر: روغن مایع و شیر و بیکینگ پودر را مخلوط می‌کنیم. آرد و نمک را در ظرفی ریخته و این مواد را با آن مخلوط می‌کنیم. خمیر نباید به دست بچسبد می‌گذاریم در حدود نیم ساعت در یخچال بماند.

مواد لازم برای میتلف:

 1. گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
 2. پیاز سرخ شده ۲ قاشق غذاخوری
 3. گرد سیر یا ادویه غذایی مناسب مانند سبزی‌های خشک معطر به میزان دلخواه یا در حدود یک قاشق چایخوری
 4. نمک و فلفل به میزان لازم
 5. رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
 6. هویج پخته و خرد شده ۲-۳ عدد
 7. فلفل سبز یا رنگی دلمه‌ای خرد شده ۳ عدد
 8. سیب زمینی پخته خرد شده یک پیمانه
 9. تخم مرغ برای کشیدن بر روی خمیر یک عدد

طرز تهیه:

گوشت را در روغن تفت داده و پیاز سرخ شده، گرد سیر یا ادویه و نمک و فلفل را اضافه می‌کنیم. رب گوجه فرنگی را به گوشت اضافه کرده و تفت می‌دهیم و سپس هویج پخته، فلفل دلمه‌ای و سیب زمینی را اضافه کرده و کمی آب در گوشت ریخته و روی حرارت می‌گذاریم تا آب آن برچیده شود. مواد متیلف قبل از گذاشتن در داخل خمیر نباید آب یا روغن اضافه داشته باشد

خمیر میتلف را روی سطحی آرد پاشیده شده گذاشته و آن را با ورده باز می‌کنیم تا بصورت مستطیل در آید. خمیر را بر روی سینی فر قرار می‌دهیم. مواد میتلف را وسط خمیر قرار می‌دهیم نحوه بریدن خمیر بدین صورت است که ابتدا گوشه‌های مستطیل را بصورت یک مثلت دراز می‌بریم و این مثلت را کنار می‌گذاریم. سپس در وسط ضلع بزرگ مستطیل یک علامت گذاشته و به فاصله مساوی از این علامت دو برش با پیتزا بر یا کارد بوجود می‌آوریم که این برش باعث بوجود آمدن یک نوار مرکزی می‌شود. سپس در قسمت چپ و راست این برش دو برش اولیه سه برش دیگر در خمیر می‌دهیم بدین ترتیب در روی ضلع‌های بزرگ مستطیل هشت برش و نه نوار دیده می‌شود.

برای تا زدن ابتدا خمیر را به نحوی که ضلع بزرگ مستطیل موازی با بدن ما باشد قرار می‌دهیم. سپس دو ضلع کوچک مستطیل را که در چپ و راست قرار دارند را به داخل تا می‌کنیم سپس نوار مرکزی یا وسط را از هر دو طرف بر روی مواد تا می‌زنیم. در حال حاضر ۴ نوار در سمت چپ و راست نوار مرکزی باقی مانده‌اند که بصورت گیس باف از طرف بیرون به داخل و یکی از بالا یکی از پایین، بر روی مواد تا زده می‌شوند. روی خمیر را با قلم مو زرده تخم مرغی که با آب کمی رقیق شده می‌مالیم. در حرارت ۳۵۰ فارنهایت یا ۱۸۰ سانتیگراد به مدت ۴۰ دقیقه یا هر زمانی که رنگ روی متیلف قهوه‌ای روشن شد می‌پزیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]