کتاب آشپزی/میرزاقاسمی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Mirza-Qasemi dish.jpg

میرزاقاسمی یکی از غذاهای محلی استان گیلان و استان مازندران است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان متوسط: ۵ عدد
 2. سیر: یک بوته
 3. تخم مرغ: ۳ عدد
 4. گوجه فرنگی: ۲ عدد
 5. روغن و نمک و فلفل: به مقدار کافی

طرز تهیه:

بادنجان‌ها را داخل فر یا روی آتش کبابی می‌کنیم تا کاملا پخته شوند، سپس پوست آنها را کنده و سرهای آنرا می‌گیریم و بعد ساطوری می‌نماییم سپس گوجه فرنگی‌ها را در آب جوش ریخته و پوست آن را می‌گیریم و خرد می‌کنیم. سیر را کوبیده و داخل روغن داغی که در تابه و روی آتش است می‌ریزیم تا کمی سرخ شود. بعد بادنجان‌ها و گوجه فرنگی آماده شده را به تابه اضافه کرده و سرخ می‌نماییم به حدی که آب آنها کاملا" کشیده شود و به روغن بیفتد. کمی نمک و فلفل به آن می‌زنیم و مایه را در یک طرف تابه قرار می‌دهیم ودر طرف دیگر تابه تخم مرغها را شکسته و مخلوط می‌نماییم وبهم می‌زنیم تا کاملا" بسته شده و سرخ شود بعد بادنجانها و تخم مرغ‌ها را مخلوط می‌نماییم و میرزا قاسمی آماده شده را در دیس می‌کشیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان شیرین و قلمی ۴ عدد
 2. سیر تازه ۱ بوته و اگر تازه نبود نصف بوته
 3. گوجه فرنگی رنده شده ۵ عدد
 4. رب گوجه ۱/۲ ق غ
 5. نمک و فلفل به میزان لازم
 6. آب ۱ عدد لیموترش
 7. تخم مرغ ۴ عدد
 8. زردچوبه ۱ ق چ پر

طرز تهیه: اول بادمجان‌ها را کباب کنید. آنقدر باید روی آتیش بماند که پوستش ذغال شود و وقتی یک سیخ چوبی به آن فرو کردید، خیلی راحت سیخ داخل بادمجان شود. بعد بگذارید کنار تا سرد شود.

گوجه را رنده کنید و سیر را ساطوری کنید. ۱ استکان روغن زیتون داخل تابه بریزید و بگذارید روی آتش، زیاد داغ نشود و بعد سیر ساطوری و زردچوبه را اضافه کنید و ۱۰ ثانیه با حرارت متوسط تفت بدهید و سریع بادمجان را که پوستش را گرفتید و ساطوری کردید را به مواد اضافه کنید. بعد دوباره ۱ دقیقه تفت بدهید و بعد پوره گوجه را اضافه کنید و در را بگذارید و زیر آن را کمی بیاورید پایین تا آبش کشیده شود. بعد آب لیمو و رب را به آن اضافه کنید و ۱ دقیقه تفت بدهید. نمک و فلفل را اضافه کنید و بعد تخم مرغها را روی مواد بشکنید و بدون اینکه هم بزنید در را ببندید و شعله را بیاورید پایین تا تخم مرغها ببندد. بعد که تخم مرغها بست؛ آنها را تکه‌تکه کنید و میرزا قاسمی را نیز هم بزنید و بکشید توی ظرف و آن را تزئین کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • [دستور شماره دو از سایت الهام ]