کتاب آشپزی/هامانتاش

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
هامانتاش

هامانتاش

مواد لازم[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ کره ۱۲۵۰ گرم 
۲ شکر یک بار الک شده ۴۰۰ گرم
۳ بیکینگ پودر ۵۰ گرم
۴ آرد الک شده ۲۰۰۰ گرم
۵ ماست ۱۰۵۰

مواد پرکننده شیرینی:

  1. کشمش ۳۵ گرم (با شکر مخلوط کرده با دست می‌مالیم تا به غذاساز نچسبد)
  2. شکر ۹۰ گرم
  3. گردو ۹۰ گرم
  4. تخم خشخاش ۱۰۰ گرم
  5. عسل ۸۰ گرم

تمام مواد پرکننده را داخل غذاساز ریخته خرد و مخلوط می‌کنیم. نیم ساعت بماند تا چسبو شود و شکل بگیرد. برای هر یک عدد شیرینی ۱۴ گرم ماده پر کننده به شکل اهرام در میاید و داخل خمیر قرار می‌گیرد.

  • تخم مرغ همزده برای مالیدن با برس بر روی تخم مرغ نیز لازم است.

نکته: فر باید قبل از قرار گرفتن خمیر به حرارت ۱۸۰–۱۷۰ درجه رسیده باشد.

۱. کره را ابتدا در دمای معمولی اتاق قرار داده تا نرم شود. کره را با همزن بهم زده تا بصورت کرم دربیاید شکر را هم اضافه کرده بهم می‌زنیم تا نرم و لطیف و سفید شود. .

۲. ماست و آرد الک شده و بیکینگ پودر را هم اضافه می‌کنیم تا حدی مخلوط می‌کنیم که بصورت خمیر در بیاید اما بیش از اندازه مخلوط نمی‌کنیم چون خمیر تجزیه می‌شود. خمیر را در نایلون گذاشته و به مدت نیم ساعت یا بیشتر در یخچال قرار می‌دهیم تا خمیر سفت شود.

۳. بر روی سطحی که خمیر بر روی آن قرار می‌گیرد کمی آرد می‌پاشیم. برای اینکه وردنه به خمیر نچسبد بهتر است کمی آرد بر روی خمیر نیز پاشیده شود. خمیر را به ضخامت ۴ میلیمتر پهن کرده و با قالب بیسکویت می‌بریم سپس با برس بر روی قطعات خمیر بریده شده سفیدهٔ تخم مرغ را می‌مالیم. قطعات بیسکویت را در سینی فر با کاغذ روغنی پوشیده شده می‌چینم. خمیر را در فری که از قبل به حرارت ۱۸۰–۱۷۰ درجه رسیده است به مدت ۱۸-۱۷ دقیقه و یا تا حدی که رنگ آن قهوه‌ای روشن شود می‌پزیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]