پرش به محتوا

کتاب آشپزی/کباب برگ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
یک پرس چلوکباب برگ برای نمونه

طرز تهیه در یوتیوب

دستور شماره یک

[ویرایش]
  1. گوشت راسته پاک کرده یک کیلو و نیم
  2. روغن زیتون یک استکان
  3. فلفل به مقدار کم
  4. پیاز دو سه عدد

دستور پخت:

کباب برگ را می توانیم به هر اندازه که میل داریم پهن کنیم به این ترتیب که راسته را روی تخته می گذاریم به اندازه ای که میل داریم پهنای کباب بشود یک قطعه جدا می کنیم بطور مثال پهنا چهار انگشت و آن قطعه را پهلوی قطعات دیگر گوشت می گذاریم قطعات دیگر را برش میزنیم ( با این کار پهنای تمام گوشتها به یک اندازه می شود ) بعد گوشت را به قطر نیم سانتیمتر ورقه ورقه می کنیم و کنار می گذاریم.

پیاز را نرم رنده می کنیم و روغن زیتون و فلفل را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و گوشت را در این مایه می خوابانیم و اجازه میدهیم چند ساعتی بماند.

بعد از ۲۴ ساعت گوشت ها را به سیخ کشیده و کمی روی آن را با کارد می کوبیم و روی حرارت ملایم کباب می کنیم و گاهی سیخهای کباب را بر می گردانیم ؛ توجه کنید کباب نباید خشک باشد و کمی آبدار بودن کباب مزه ی خاصی به آن خواهد داد.

کبابها را پس از حرارت دیدن و آماده شدن در دیس چیده و به آنها کمی نمک میپاشیم و کمی کره روی آن گذاشته و اطراف آنرا با جعفری و پیاز خلال شده تزئین می کنیم.

نکته : کباب برگ را نباید هیچ وقت لای نان قرار داد زیرا آب کباب به خورد نان می رود و خشک می شود. اگر بخواهیم از گردهای نرم کننده مخصوص گوشت استفاده کنیم برای هر کیلو گوشت یک قاشق مربا خوری از گرد نرم کننده را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و نیم ساعت قبل از کباب کردن گوشت را در این مایه می خوابانیم. می شود بدون روغن زیتون هم گوشت کباب را آماده کرد و در مایه از یک قاشق چایخوری زعفران سائیده استفاده نمود.

کباب برگ را با چلو و گوجه فرنگی کباب شده سرو می نمایند.

دستور شماره دو

[ویرایش]
  • ۱-گوشت راسته پاک کرده:یک کیلو و نیم
  • ۲-پیاز:۲-۳ عدد
  • ۳-روغن:یک استکان
  • ۴-فلفل و نمک:به مقادار لازم

طرز تهیه

[ویرایش]

گوشت را به قطر نیم سانتی متر قطعه قطعه می‌کنیم. سپس پیاز را رنده می‌کنیم و آنرا با روغن و نمک و فلفل مخلوط می‌کنیم. گوشت را در این مایه به مدت حداقل یک شبانه روز می‌خوابانیم. بعد گوشتها را به سیخ می‌کشیم و کباب می‌کنیم.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]