پرش به محتوا

کتاب آشپزی/کباب چنجه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. گوشت ران یا فیله گوسفند و مقداری دنبه گوسفند یک کیلو گرم
 2. پیاز ۲ عدد
 3. لیمو بستگی به اندازه لیموها دارد ۲ تا ۳ عدد
 4. نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی
 5. روغن زیتون ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری
 6. فلفل دلمه‌ای به میزان مناسب

طرز تهیه:

گوشت را در اندازه‌هایی به قطر ۲ سانتی‌متر تکه‌تکه کرده و سعی کنید قطعات به یک اندازه باشند تا برای کباب کردن همزمان و یکسان کباب شوند.

پیاز را با رنده ریز رنده کنید و داخل ماست بریزید. آب لیموها را بگیرید و با نمک و فلفل و روغن زیتون خوب مخلوط کنید. گوشت را در این مخلوط پیاز و ماست و روغن زیتون و بقیه موادی که درست کرده‌اید بریزید و خوب بهم بزنید. سر ظرف را ببندید و آن را در یخچال برای چند ساعتی نگهداری کنید تا گوشت بخوبی ترد و نرم شود.

بعد از آن، گوشت‌ها آماده برای به سیخ کشیدن هستند. ابتدا با پشت کارد کمی روی آن بکوبید و بعد آن‌ها را سیخ زنید. بعد از گذاشتن هر چند تکه گوشت در سیخ، می‌توانید مقداری دنبه هم در سیخ بگذارید، زیرا دنبه از سوختن کباب جلوگیری می‌کند. همچنین به همراه دنبه می‌توانید فلفل دلمه‌ای قطعه قطعه شده برای طعم دادن لابلای گوشت‌ها قرار دهید.

حرارت زغال‌ها باید ملایم باشد تا کباب ما خشک نشود. سیخهای کباب را بر روی آتش زغال کباب بگیرید و سعی کنید سیخ‌ها را چند بار بچرخانید تا گوشت‌ها خشک نشوند. حتماً قبل از اینکه گوشت خشک شود آنرا از روی آتش بردارید کباب نباید خشک باشد. فراموش نکنید که گوشتی را که در آب لیمو پیاز خوابانده‌اید نرم و ترد است و نیازی به کباب کردن طولانی ندارد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم برای تهیه کباب چنجه :

 1. ران گوسفند ۳۵۰ گرم یا فیله گوسفند و مقداری دنبه گوسفند
 2. لیمو ترش ۱ عدد
 3. پیاز ۱ عدد
 4. روغن زیتون ۲ قاشق مربا خوری
 5. فلفل دلمه به میزان لازم
 6. فلفل سیاه به میزان لازم
 7. نمک به میزان لازم

طرز تهیه کباب چنجه:

گوشت را در اندازه‌هایی به قطر ۲ تا ۳ سانتی‌متر تکه‌تکه کرده و سعی کنید قطعات به یک اندازه باشند تا برای کباب کردن همزمان و یکسان کباب شوند. پیاز را با رنده ریز رنده کنید و داخل ماست بریزید. آب لیموها را بگیرید و با نمک و فلفل و روغن زیتون خوب مخلوط کنید.

گوشت را در این مخلوط پیاز و ماست و روغن زیتون و بقیه موادی که درست کرده‌اید بریزید و خوب بهم بزنید. سر ظرف را ببندید و آن را در یخچال برای چند ساعتی نگهداری کنید تا گوشت بخوبی ترد و نرم شود.

بعد از آن، گوشت‌ها آماده برای به سیخ کشیدن هستند.

ابتدا با پشت کارد کمی روی آن بکوبید و بعد آن‌ها را سیخ زنید. بعد از گذاشتن هر چند تکه گوشت در سیخ، می‌توانید مقداری دنبه هم در سیخ بگذارید، همچنین به همراه دنبه می‌توانید فلفل دلمه‌ای قطعه قطعه شده برای طعم دادن لابلای گوشت‌ها قرار دهید.

حرارت زغال‌ها باید ملایم باشد تا کباب ما خشک نشود. سیخهای کباب را بر روی آتش زغال کباب بگیرید و سعی کنید سیخ‌ها را چند بار بچرخانید تا گوشت‌ها خشک نشوند. حتماً قبل از اینکه گوشت خشک شود آنرا از روی آتش بردارید کباب نباید خشک باشد.

نکات تهیه کباب چنجه:

به این دلیل از دنبه استفاده کردیم که دنبه از سوختن کباب جلوگیری می‌کند.

گوشتی را که در آب لیمو پیاز خوابانده‌اید نرم و ترد است و نیازی به کباب کردن طولانی ندارد.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم :

 1. فیله گوسفند ۱ کیلوگرم
 1. دنبه گوسفند ۲۰۰ گرم
 1. پیاز ۲ عدد
 1. ماست ۲۰۰ گرم
 1. روغن زیتون ۴ قاشق غذاخوری
 1. لیمو ۴ عدد
 1. فلفل سیاه به میزان لازم
 1. نمک به میزان لازم

طرز تهیه :

ابتدا باید گوشت را به قطعات یک اندازه برش بزنیم. در صورتی که قطعات کباب چنجه یک اندازه باشند در پایان کباب های یکسان داریم که همزمان با هم کباب می شوند. پس از برش زدن قطعات گوشت یک کاسه بزرگ انتخاب می کنیم و پیازها را داخلش رنده می کنیم.

پیاز رنده شده را با دست فشار می دهیم ، آب پیاز را در کاسه نگه می داریم و باقیمانده پیاز را دور می ریزیم. پس از آن ماست را اضافه می کنیم. آب لیموها را می گیریم و به ظرف اضافه می کنیم. در مرحله بعد نمک ، فلفل سیاه و روغن زیتون را به مواد دیگر اضافه می کنیم.

حالا قطعات گوشت را در مواد می ریزیم و خوب مواد را مخلوط می کنیم. پس از اینکه مواد را مخلوط کردیم روی ظرف یک سلفون می کشیم و آنرا در یخچال قرار می دهیم تا قطعات گوشت طعم دار شود. حداقل باید گوشت ۶ ساعت در یخچال قرار بگیرد.

در مرحله بعد باید گوشت ها را سیخ کنیم. قبل از اینکه بخواهیم گوشت ها را سیخ کنیم بهتر است با پشت کارد روی گوشت بزنیم تا کمی تخت شوند سپس سیخ کردن آنها را شروع می کنیم. بهتر است در هر سیخ ۱ یا ۲ تکه دنبه هم بین گوشت ها سیخ کنیم.

برای کباب کردن گوشت ها مقداری زغال آماده می کنیم و سیخ ها را روی حرارت قرار می دهیم. توجه داشته باشید که اگر حرارت زغال زیاد باشد گوشت چنجه خشک می شود. اگر گوشت مدت طولانی در یخچال مانده باشد نیاز به کباب کردن طولانی ندارد.

و مانند جوجه کباب به سرعت کباب می شود. نکته دیگر این است که هر چه دمبه های بین گوشت ها بیشتر باشد کباب شما چرب تر و لذیذتر خواهد بود. در کنار کباب چنجه می توانید چند سیخ گوجه فرنگی هم کباب کنید. در پایان می توانید کباب چنجه را با نان یا برنج سرو نمایید. [۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «کباب چنجه». ashpazbashi.