کتاب آشپزی/کیک آبدار سیب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
کیک آبدار سیبی که با استفاده از دستور زیر تهیه شده است. برای قالب از پیرکس چهارگوش استفاده شده است.
یک تکه از کیک آبدار سیبی که با استفاده از دستور زیر تهیه شده است.

کیک آبدار سیب juicy cake

دستور شماره یک

مواد لازم برای یک کیک ۲۰ سانتیمتری

مواد برای درست کردن شربت سیب

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ سیب ۳-۴ عدد
۲ شکر ۱۰۰ گرم
۳ آب ۱۰۰ میلی لیتر
۴ آبلیمو یک و نیم قاشق غذاخوری
۵ کیک اسفنجی خرد شده، خرده‌های کیک (در صورت امکان) این کیک خرد شده به عنوان یک لایه مابین سیب و خمیر کیک قرار می‌گیرد ۱۰۰ گرم

مواد خمیر کیک

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ کره بدون نمک ۱۰۰ گرم، سرد نباشد
۲ خامه ترش ۹۰ گرم
۳ شکر ۱۰۰ گرم
۴ زرده تخم مرغ ۳ عدد
۵ آرد شیرینی با آرد و ذرت و بیکینگ پودر و پودر بادام الک شود ۱۰۰ گرم
۶ آرد ذرت ۱۵ گرم
۷ بیکینگ پودر دو سوم قاشق چایخوری
۸ پودر بادام ۱۵ گرم
۹ وانیل کمی
۱۰ شربت سیب ۵۰–۱۰۰ میلی لیتر
۱۱ رام یک قاشق غذاخوری[۱]

۱. پوست سیب را کنده آن را چهار قسمت کرده وسط سفت سیب را که حاوی دانه است در آورده و دوباره هر قسمت را چهار برش می‌دهیم. برش‌های سیب را در داخل آب سرد و نمک قرار می‌دهیم تا رنگ آن عوض نشود.

۲. سیب را در قابلمه گذاشته آب و شکر را بر روی آن ریخته بر روی حرارت تند گذاشته تا ۱۰-۱۵ دقیقه بپزد. وقتی سیب براق شده حرارت را خاموش کرده آبلیمو را اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا سرد شود. سیب‌ها را از شربت جدا کرده و شربت را نگه می‌داریم.

نکته:توجه کنید که بیش از اندازه شربت سیب در اثر جوشیدن مقدارش کم نشود و ۵۰–۱۰۰ میلی لیتر بعد از حرارت دادن سیب باقی بماند. سیب بعد از پخته شدن باید با صافی از شربت جدا شود. در غیر اینصورت شربت به خورد سیب رفته و مقدار آن کم می‌شود.

۳. سیب را در داخل قالب مرتب می‌چینم. (در دستور اصلی آمده است که بر روی آن کیک اسفنجی از قبل آماده شده یا حاضری کاملاً خرد شده را می‌ریزیم) ریختن کیک خرد شده اسفنجی چندان تأثیری در طعم این کیک ندارد و در صورت نبود کیک اسفنجی می‌توان این مرحله را حذف کرد.

۴. کره تقریباً نرم شده و خامه ترش را در ظرفی ریخته بهم می‌زنیم تا کرم مانند شود. شکر را هم در دو مرحله اضافه کرده بهم می‌زنیم تا کرم مانند شود.

۵. زرده تخم مرغ را یکی یکی اضافه کرده تا خوب با مواد دیگر مخلوط شود. وانیل را هم افزوده کمی بهم می‌زنیم. آرد، بیکینگ پودر، پودر ذرت و پودر بادام را که با یکدیگر الک کرده‌ایم به مایه اضافه کرده کمی بهم می‌زنیم تا سفیدی آرد ناپدید شود.

۶. مایه را بر روی قالبی که کف آن سیب را قرار داده‌ایم می‌ریزیم روی آن را صاف می‌کنیم.

۷. قالب پای را در پنجره پایین فری که از قبل با دمای ۱۶۰ درجه گرم شده است قرار می‌دهیم تا ۴۰ دقیقه بپزد سپس دمای فر را به ۱۵۰ درجه سانتیگراد رسانده کیک را ۱۰ دقیقه در این دما می‌پزیم.

۸. به شربتی را که از پختن سیب باقیمانده اگر مایل بودید یک قاشق غذاخوری رام اضافه کنید.

۹. وقتی قالب را از داخل فر در آوردید، شربت را در درون قالب بر روی کیک ریخته و سپس کیک را بر روی یک بشقاب مسطح برگردانید. این کیک براحتی از قالب جدا می‌شود.

دستور شماره دو

مواد لازم برای ترکیب سیب

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ سیب متوسط پوست کنده و خرد شده (قطعات ۱ تا ۱٫۵ سانتیمتری) ۶ عدد
۲  پودر شکر ۵ قاشق غذاخوری
۳ پودر دارچین ۱ قاشق غذاخوری

مواد لازم برای خمیر کیک

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ آرد الک شده همه منظوره ¾ و ۲ پیمانه
۲ بیکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
۳ نمک ۱ قاشق چایخوری
۴ پودر شکر ۲ پیمانه 
۵ روغن گیاهی ۱ پیمانه
۶ آب پرتقال ¼ پیمانه 
۷ عصاره وانیل ½ ۲ قاشق چایخوری
۸ تخم مرغ ۴ عدد

۱. فر را در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۵ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد) گرم کنید. همچنین یک پن یا ظرف دیگر را چرب و آماده کنید. بهتر است از باندت به عنوان قالب کیک استفاده نمایید.

۲. سیب‌ها را آماده کنید. در یک کاسه بزرگ، سیب‌های خرد شده را با شکر و دارچین به خوبی مخلوط کنید و آنها را کنار بگذارید.

۳. خمیر کیک را آماده کنید. در یک کاسه بزرگ دیگر، آرد، بیکینگ پودر و نمک را با هم ترکیب کنید.

۴. در یک کاسه متوسط، شکر، روغن گیاهی، آب‌پرتقال و وانیل را ترکیب کنید. این مواد تر را به ترکیب آرد اضافه کنید و تا جایی که مواد به هم دست بدهند، با یک قاشق چوبی یا همزن دستی، آنها را هم بزنید.

۵. تخم‌مرغ‌ها را یکی یکی به این ترکیب اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ، مواد را به خوبی هم بزنید (در این مرحله خمیر شروع به سفت شدن می‌کند. اما با اضافه کردن تخم‌مرغ‌ها سست‌تر می‌شود و هم زدن آن ساده‌تر خواهد شد). جداره‌های ظرف را هم تمیز کنید تا از درگیر شدن همه مواد در مخلوط مطمئن باشید.

۶. یک لایه نازک از خمیر کیک را داخل ظرف فر بریزید. سپس یک چهارم مایع سیب را روی خمیر بریزید. حالا یک چهارم از خمیر باقی مانده کیک را روی سیب‌ها بریزید. توجه کنید که خمیر نباید به صورت کامل همه سیب‌های لایه زیرین را بپوشاند (چرا که این اتفاق در هنگام پخت در فر می‌افتد). مراحل پیشین را سه بار دیگر تکرار کنید تا مابقی خمیر کیک و ترکیب سیب تمام شود. به این ترتیب در پایان، یک لایه خمیر کیک روی مواد را می‌گیرد. اما باز هم لازم نیست که کل لایه سیب زیرین را با خمیر کیک بپوشانید.

نکته: برای انتقال سیب‌ها به ظرف باندت (یا هر قالب دیگری) بهتر است از یک قاشق یا کف‌گیر سوراخ‌دار استفاده کنید تا آب‌سیب منتقل نشود. البته لزومی ندارد که ترکیب سیب حتماً خشک باشد. همین که با استفاده از چنین وسیله‌ای لایه‌های سیب را در ظرف بچینید کافی است. مقدار آب سیبی که به این شکل به پن منتقل می‌شود، خللی در پخت کیک ایجاد نخواهد کرد.

۷. همانطور که در ابتدای این آموزش طرز تهیه کیک سیب عنوان شده، زمان پخت حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه خواهد بود. اما بهتر است تست خلال دندان را برای اطمینان از پخته شدن کیک انجام دهید. اجازه دهید کیک سرد شود و بعد آن را سرو کنید. باقی‌مانده کیک تا ۵ روز در دمای اتاق قابل نگهداری است.[۲]

جستارهای وابسته

منابع

  1. 信太, 康代。 りんごのお菓子。 家の光協会, 2001。 38。 ISBN ‎978-4259539924 
  2. نعمتی، پریسا. «طرز تهیه کیک سیب». 21 بهمن1396.