پرش به محتوا

کتاب آشپزی/کیک جنوایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

کیک جنوایی (به انگلیسی: Génoise cake) یکی از انواع کیک اسفنجی است.

مواد لازم برای قالب ۱۸ سانتیمتری[ویرایش]

کیک جنوایی کاکائویی که با این دستور تهیه شده‌است.
بعد از اینکه تخم مرغ و شکر را چنان بهم زدیم که کاملاً پف کرد و سفت شد آرد (همراه مقداری کاکائو در صورت تهیه کیک جنوایی کاکائویی) را با الک به آن اضافه می‌کنیم و بهم می‌زنیم دقت می‌کنیم که ذرات آرد باقی نماند. در آخر کرهٔ ذوب شده و شیر را اضافه می‌کنیم.
بعد از پختن دو نیم کرده می‌گذاریم روی توری تا بخار آب برود. بعد با برس یا قاشق چای شربت بر روی آن می‌ریزیم.
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ تخم مرغ ۳ عدد تخم مرغ را زودتر از یخچال بیرون آورده تا بهتر کف کند.
۲ شکر ۹۰ گرم
۳ آرد الک شده ۹۰ گرم در صورت تهیه کیک جنوایی کاکائویی مقدار ۷۵ گرم آرد و ۱۵ گرم کاکائوی الک شده بکار می‌رود.
۴ شیر ۲ قاشق چایخوری ۱۰ میلی لیتر در صورت استفاده از کاکائو یا مواد دیگر مانند قهوه شیر بکار نمی‌رود.
۵ کره ۲۰ گرم

۱. کره و شیر را با یکدیگر مخلوط کرده (در کیک کاکائویی فقط کره لازم است) روی آنرا پوشانده و داخل مکروویو به مدت ۳۰ ثانیه قرار می‌دهیم تا کره ذوب شود. یا در صورت نبود مکروویو ظرف محتوی کره و شیر را در داخل آبجوش قرار می‌دهیم و آماده می‌گذاریم.

۲. تخم مرغ را به همراه شکربحدی با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که تقریباً سفید و سفت شود. برای امتحان از سفت شدن آن با تخم مرغ هم زنی سعی کنید حرفی را با چکیدن مایه بر روی آن بنویسید اگر این حرف مدتی شکل خود را توانست حفظ کند تخم مرغ خوب پف کرده و سفت شده‌است.

نکته:هنگام بهم زدن تخم مرغ ظرف آن را می‌توان در داخل ظرف آبی که ۶۰–۵۰ درجه حرارت دارد قرار داد تا مایه گرم شده و بهتر کف کند ابتدا سرعت همزن باید کم باشد ولی بعد از اینکه مایه گرم شد و حرارت درون مایه به ۴۰ درجه رسید، می‌توان ظرف را از ظرف آبگرم خارج کرده و سرعت همزن را زیاد کرد.

۳. آرد را از الک گذرانده به تخم مرغ‌ها اضافه می‌کنیم و خوب با لیسک پلاستیکی بهم می‌زنیم. وقتی ذرات سفید آرد به طور کامل ناپدید شد، کرهٔ آب شده و شیر (در نوع کاکائویی تنها کرهٔ آب شده) را بر روی قسمت پهن لیسک ریخته و به مایه اضافه می‌کنیم به اینصورت کره بهتر در داخل مایه پخش می‌شود.

نکته:هنگام تهیه کیک جنوایی کاکائویی آرد همراه با کاکائو به مایه اضافه می‌شود. در اینصورت شیر بکار نمی‌رود و در آخر تنها کره اضافه می‌شود.

۴. مواد مخلوط شده را در داخل قالبی که با کاغذ روغنی چرب شده پوشیده شده، می‌ریزیم.

۵. در فر که از قبل گرم شده با حرارت ۱۷۰ درجه به مدت ۲۵ دقیقه می‌پزیم. پس از پخت روی پنجره فر آن را گذاشته تا بخار آن برود.

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۶ شکر برای شربت بعد از پخت دو قاشق غذاخوری ۲۴ گرم
۷ آب برای شربت ۴ قاشق قاشق غذاخوری ۶۰ میلی لیتر
۸ خامه ۲۰۰–۴۰۰ گرم در داخل خامه دو تا سه قاشق شکر و کمی وانیل می‌ریزیم.
۹ توت فرنگی یا موز یا هلو دلبخواه برای تزئین

۶. دو قاشق شکر را در آبجوش حل می‌کنیم و پس از سرد شدن با برس بر روی کیک می‌کشیم. در آخر کیک را با خامهٔ شیرین زده شده تزئین می‌کنیم. در صورتیکه از هم زن برقی برای زدن خامه استفاده می‌کنید دقت کنید که خامه در اثر بهم زدن بیش از حد تبدیل به کره نشود.

مواد لازم برای قالب ۲۰ سانتیمتری[ویرایش]

تخم مرغ چهار عدد، شکر و آرد هر کدام ۱۲۰ گرم، شیر یک قاشق غذاخوری، کره ۲۰ گرم

جستارهای وابسته[ویرایش]