پرش به محتوا

کتاب آشپزی/کیک حلقه‌ای طرح‌دار

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تصویر کیکی که با استفاده از این دستور تهیه شده‌است.

کیک حلقه‌ای طرح‌دار یا (به انگلیسی: Bundt cake) به کیک‌هایی گفته می‌شود که در قالب‌های گرد مخصوص و با طرح‌‌های مختلف تهیه می‌شود.

مواد لازم[ویرایش]

از بالا سمت راست قالب کیک حلقه‌ای طرح‌دار چرب شده (اندازه قالب نسبتاً کوچک است)، وسط بالاکره در داخل شکلات خورد شده، بالا سمت چپ آرد الک شده، وسط سمت راست خامه، وسط شکر در داخل ظرف بزرگ، پایین سمت چپ کاکائو، پایین سمت راست تخم مرغ
کره و شکلات ریز شده را در داخل ظرفی نسوز ریخته و این ظرف را در داخل ظرف دیگری که آبجوش دارد قرار می‌دهیم. شکلات و کره را نباید مستقیم در معرض حرارت گاز قرار داد.
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ شکلات شیرین ۱۰۰ گرم Couverture chocolate
۲ کره ۵۰ گرم
۳ خامه ۱۰ گرم
۴ آرد ۳۰ گرم
۵ کاکائو ۱۵
۶ تخم مرغ یک عدد کامل و یک عدد زرده
۷ شکر ۴۵ گرم
۸ شکلات برای تزئین ۱۰۰ گرم حداکثر مقدار میزان شکلاتی که بر روی کیک بعد از پخته شدن با خامه مخلوط شده و برروی کیک ریخته می شود مشخص نیست اما مقدار باید دو برابر مقدار خامه باشد.
۹ خامه برای مخلوط کردن با شکلات برای تزئین ۵۰ گرم

۱. شکلات را با کره در داخل ظرفی ریخته ظرف را داخل آب جوش قرار می‌دهیم تا این دو آب شوند. خامه را اضافه کرده بهم می‌زنیم.

۲. آرد و کاکائویی را که الک کرده‌ایم را اضافه می‌کنیم و خوب بهم می زنیم تا آرد دیده نشود.

۳. یک تخم مرغ را به همراه یک زرده و شکر بهم می‌زنیم تا سفت شود. این مواد را با مواد قبلی خوب مخلوط می‌کنیم.

۴.مواد مخلوط شده را در داخل قالب چرب شده می‌ریزیم.

۵.در فر حرارت ۱۸۰ درجه به مدت ۲۰ دقیقه می‌پزیم (برای قالب‌های کوچک ۱۷۰ درجه کافی است). کیک را در داخل یک ظرف یا یک دستمال تمیز به دقت برمی‌گردانیم. می توان کیک را که به شکل قالب درآمده را بدون هیچ تزئینی صرف کرد.

۶. در صورت تمایل و برای پوشش کیک می توان از شکلات و خامه استفاده کرد. طرز تهیه به اینصورت است که مقداری خامه را در داخل مکروویو جوش می‌آوریم و سپس خامه را از مکروویو در آورده و درست دو برابر مقدار آن خامه شکلاتی که کاملاً ریز شده را خامهٔ در حال جوش می‌افزائیم. این محلول را بر روی کیک می‌ریزیم. حدود ۱۵۰ گرم از این سس شکلات برای پوشاندن کیک کوچک شکلاتی کافی است در صورت تمایل می توان فقط کمی از این سس را بر روی شکلات ریخت.

جستارهای وابسته[ویرایش]