کتاب آشپزی/کیک شربتی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

کیک شربتی یکی از شیرینی‌های سنتی قزوین است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. زعفران ۱ قاشق چایخوری
 2. هل ۱/۴ قاشق چایخوری
 3. گلاب ۱/۴ لیوان
 4. شکر ۱ لیوان
 5. آب ۱ لیوان
 6. بیکینگ پودر ۲ قاشق چایخوری
 7. هل ۱/۴ قاشق چایخوری
 8. ماست شیرین ۱ پیمانه
 9. روغن ۱ پیمانه
 10. تخم مرغ ۴ عدد
 11. شکر ۱ پیمانه
 12. آرد سفید ۲ پیمانه
 13. پودر نارگیل و پودر پسته برای تزئین به مقدار لازم


طرز تهیه: فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه گرم کنید.

روغن و شکر را خوب بزنید تا کاملاً با هم مخلوط و کرمی رنگ شود.(شکر باید در روغن حل شود). سپس تخم مرغها را دانه‌دانه اضافه کرده و با همزن خوب هم بزنید. پس از اضافه کردن هر عدد مایه را ۳۰ ثانیه بهم بزنید.

هل و سپس ماست را به مخلوط اضافه کرده و خوب هم بزنید. آرد را با بیکینگ پودر  ۲ مرتبه الک کنید تا گلوله‌های آردی از بین بروند اما زیاد از حد هم آنها را هم نزنید. درون قالب کاغذ روغنی انداخته و آن را چرب کنید. مواد را در قالب بریزید؛ و به مدت ۲۰ دقیقه در فر قرار دهید. 

از خلال دندان برای تست پخت کیک استفاده کنید و اگر مواد کیک به خلال دندان نچسبید، کیک آماده است. کیک را برش بزنید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خنک شود.

طرز تهیه شربت: برای تهیه شربت کیک، آب و شکر و زعفران را به مدت ۱۰ دقیقه در شیر جوش بجوشانید و بعد هل و در آخر گلاب را اضافه کنید. بعد از دو سه جوش، شربت را از روی حرارت بردارید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خنک شود.

پس از خنک شدن شربت و کیک، شربت را روی کیک بریزید و اجازه دهید تا کیک خوب خیس شود. کیک را حداقل ۴ ساعت درون یخچال نگهداری کنید.

نکات: بهتر است میزان شکر را نصف کنید تا شیرینی بیش از حد دلتان را نزند. مایه این کیک کمی سفت است و هنگامیگه وارد قالب می‌شود باید آن را با قاشق پخش کنید. اما نیازی به صاف کردن روی مایه کیک نیست.  زودتر از ۲۰ دقیقه در فر را باز نکنید تا پف کیک نخوابد. گاهی متناسب با نوع فر ممکن است پخت تا ۵۰ دقیقه هم طول بکشد. برای طلائی شدن رویه کیک می‌توانید حدود ۳ دقیقه گریل را روشن کنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. آرد سفید ۲ لیوان
 2. شکر ۱ پیمانه
 3. ماست ۱ پیمانه
 4. روغن ۱ پیمانه
 5. تخم مرغ ۴ عدد
 6. هل ربع ق چ
 7. بیکینگ پودر ۲ ق چ

برای شربت:

 1. آب ۱ لیوان
 2. شکر ۱ لیوان
 3. گلاب ربع لیوان
 4. زعفران ۱ ق چ
 5. هل ربع ق چ

برای تزئین: پودر نارگیل و پودر پسته

فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد قرار دهید

روغن (جامد یا مایع هر دو مناسب است) و شکر را خوب بزنید تا کاملاً مخلوط شود. سپس تخم مرغها را دانه‌دانه اضافه کرده و با همزن خوب هم بزنید . هل را اضافه کنید.

ماست را به مخلوط اضافه کرده و خوب هم بزنید ( یه نکته دیگه هم اینکه ماست نباید ترش باشد وگرنه میبرد.)

آرد را با بیکینگ پودر الک کرده و به مواد اضافه کنید (در این مرحله نباید از همزن استفاده کند. اما باید دقت داشته باشید که هیچ گلوله آردی در مخلوط باقی نماند)

درون سینی فر و یا قالب رولت کاغذ روغنی انداخته و آن را چرب کنید (قالب با ابعاد حدودی سی در چهل سانتیمتر. اگر قالب بزرگتر باشد ضخامت کیک کمتر خواهد بود و اگر قالب کوچکتر باشد ضخامت یا ارتفاع کیک بیشتر می شود. پس ارتفاع کیک  رو میتوانید با تغییر سایز قالب تنظیم کنید)

مواد را توی قالب بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه یا تا طمانی که رنگش طلایی شود در فر قرار دهید.

حالا باید شربت رو آماده کنید. لازم نیست که غلیظ باشد. آب و شکر و زعفران رو ۱۰ دقیقه بذارید بجوشد و بعد هل و در آخر هم گلاب اضافه کنید.

زمانی که کارد درون کیک فرو برده شد و بدون چسبیدن خمیر بیرون آمد؛ کیک را از فر خارج کنید.

از اینجای کار رو حتماً مرحله به مرحله، درست کنید. در مرحله اول باید حتماً صبر کنید تا کیک و شربت هر دو کاملاً سرد بشود (خیلی مهمه). بعد از اینکه کیک کاملاً سرد شد. با کاردی تیز کیک رو از طول به خطوط موازی برش بزنید.

حالا سینی رو بچرخونید و مایل برش بزنید.

در مرحله سوم شربت را روی کیک بریزید به طوری که کل کیک سیراب شود.

در مرحله آخر پودر نارگیل و بعد پودر پسته بپاشید و در سینی گرد بچینید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • [کارگاه آشپزسازی، آشپزی به زبان ساده برای تازه کارها]