پرش به محتوا

کتاب آشپزی/کیک پنیر از نوع پخته

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

کیک پنیر از نوع پخته

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای پایه کیک، برای دو کیک بزرگ:

  • بیسکویت گراهام ۴۰۰ گرم
  • عسل ۲۰ گرم
  • کره ۶۰ گرم

بیسکوئیت و عسل و کره را از همان ابتدا با هم در غذاساز می‌ریزیم. لازم نیست بیسکوئیت زیاد پودری شود. بیسکویت را در قالبی که با کره چرب کرده و دیواره‌های آن را با کاغذ پوشاندیم ریخته و با کف لیوان روی آن می‌کوبیم تا سطح آن یکدست شود. حاشیه‌های قالب را با حاشیه ته لیوان صاف می‌کنیم.

مواد لازم برای دو کیک با قالب ۲۰ سانتیمتری

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ پنیر خامه‌ای ۱۲۵۰ گرم
۲ شکر ۲۷۰ گرم
۳ تخم مرغ کامل ۵ عدد
۴ خامه ترش ۱۹۰ گرم
۵ روغن وانیل ۶ گرم
۶ آبلیمو ۱۰ میلی لیتر یا نصف یک لیموی تازه

۱. در یک کاسهٔ بزرگ که همهٔ مواد در آن جا بگیرد، پنیر خامه‌ای را با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که تقریباً نرم شود.

۲. یکی یکی تخم مرغ‌ها را به داخل پنیر خامه‌ای اضافه کرده و با تخم مرغ همزنی دستی یا برقی بهم می‌زنیم سپس شکر و خامه ترش و آبلیمو و وانیل را اضافه کرده بسیار بهم می‌زنیم. تا مواد کاملاً یکدست شود و قطعات پنیر خامه‌ای در آن دیده نشود.

۳. مواد را نصف کرده و در داخل قالبی که کناره‌ها با کاغذ روغنی پوشانده شده و کف آن بیسکوئیت را جای داده‌ایم می‌ریزیم. کف قالب را بر سطح مسطحی می‌کوبیم و با دو دست قالب را می‌چرخانیم تا حباب‌های هوای درون آن خارج شود.

۴. روی قالب را با یک ظرف یک بار مصرف آلومینیومی که با کارد بر روی آن یک ضربدر برای خارج شدن بخار کشیده‌ایم می‌پوشانیم و دور درز این دو را با ورقه آلومینیوم می‌پوشانیم. در دمای ۱۶۰ درجه به مدت در حدود ۱۲۰ دقیقه می‌پزیم. سپس کیک را بیرون آورده بدون پوشش آلومینیوم ۱۵ دقیقه دیگر (در صورت امکان فقط با درجه پایین فر) بپزد.

بعد از درآوردن کیک از فر با یک کاردک لبه های کیک را از کاغذ روغنی در هنگامیکه گرم است جدا می کنیم و کاردک را به حاشیه کیک فرو می کنیم تا کاغذ از کیک جدا شود. به تدریج کیک شروع به جمع شدن می کند. وقتی کیک تقریباً سرد شد از قالب بیرون می آوریم و در درون یخچال سرد می کنیم. پس از چند ساعت می توان کیک را در درون فریزر حفظ کرد.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]