کتاب آشپزی/گراتن سیب‌زمینی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک، ترجمه شده[ویرایش]

مواد لازم:

 1. سیب زمینی پخته دو عدد برزگ ۴۰۰ گرم
 2. کره یک قاشق غذاخوری برای سیب زمینی پخته
 3. نمک و فلفل به اندازه
 4. پیاز ۱۰۰ گرم
 5. کره دو سوم یک قاشق غذاخوری برای پیاز
 6. بیکن یا کالباس سه تکه
 7. سس سفید سه پیمانه
 8. پنیر پیتزای رنده شده ۱۰۰ گرم

طرز تهیه:

سیب زمینی پخته را با کارد از وسط نصف کرده سپس آن را برش خلال می‌دهیم. آن را در کره به همراه نمک و فلفل تفت می‌دهیم. پیاز را نیز به همین ترتیب خرد کرده با کره تفت می‌دهیم و یا در داخل مکروویو با درجه زیاد به مدت دو دقیقه قرار می‌دهیم. یک سوم از سس سفید و تمام بیکن یا کالباس خرد شده را با سیب زمینی و پیاز مخلوط کرده مواد مخلوط شده را در ظرف مخصوص گراتن می‌ریزیم. سپس بقیه سس سفید را روی آن ریخته و پنیر رنده شده را بر روی سس سفید اضافه می‌کنیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. سیب زمینی پشندی یک کیلو
 2. کره ۵۰ گرم
 3. شیر نصف پیمانه در حدود یک سی سی لیتر
 4. پنیرگرویر یا هلندی ۵۰ تا ۷۵ گرم
 5. نمک به مقدار کافی

چگونگی پخت:

سیب زمینی را پوست می‌کنیم و با ماشین مخصوص یا با کارد به ورقه‌های نازک می‌بریم و می شو ییم و لای حوله خشک می‌کنیم و کره را قطعه قطعه می‌کنیم، آنگاه یک ورقه بترتیب سیب زمینی و کمی پنیر و جند قطعه کره در ظرف قرار می‌دهیم و باز بهمین ترتیب سیب زمینی و پنیر و کره می‌ریزیم تا تمام مواد مصرف شود و بدیهی است در این ترتیب باید قسمت رو با پنیر و کره پوشیده شود، بعد شیر را با کمی نمک مخلوط می‌کنیم و ظرف را کف فر می‌گذاریم و حرارت را به ۳۵۰ درجه می رسانیم و سه ربع تا یک ساعت می‌گذاریم ظرف در فر بماند تا زیر و روی گراتن طلائی شود، سپس گراتن را با ظرف سر میز می‌بریم.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم:

 1. سیب زمینی ۲ کیلوگرم
 2. شیر ۱ لیوان
 3. خامه ۱۰۰ گرم
 4. کره ۱۰۰ گرم
 5. پنیر گرویر ۱۰۰ گرم
 6. سیر ۱ بوته
 7. خردل ۱ قاشق مرباخوری
 8. نمک و فلفل به قدر کافی

طرز تهیه:

سیر را پوست کنده، نرم می‌کوبیم. خردل و سیر کوبیده و کمی نمک و فلفل را در شیر حل می‌کنیم. سیب زمینی‌ها را پوست می‌گیریم و آنها را با کارد یا ماشین مخصوص به شکل ورقه‌های نازک درآورده می شوئیم و در صافی می‌ریزیم تا آب آن گرفته شود.

کمی نمک و فلفل روی سیب زمینی‌ها می‌پاشیم و آنها را زیر و رو می‌کنیم تا همگی به نمک و فلفل آغشته شوند.

ظرف نسوز مناسبی را کمی چرب می‌کنیم، سیب زمینی‌ها را با مایه شیر و خردل مخلوط نموده، در ظرف می‌ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می‌کنیم.

کره را آب کرده، روی سطح سیب زمینی‌ها می‌دهیم. خامه را نیز روی آنها می‌ریزیم. پنیر را رنده می‌کنیم و سطح سیب زمینی‌ها را با پنیر رنده شده می‌پوشانیم. فر را با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم می‌کنیم.

ظرف سیب زمینی را به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه روی بالاترین پنجره فر قرار می‌دهیم تا سیب زمینی‌ها بپزند و روی آنها کاملا طلایی شود. گراتن را با همان ظرف داغ سر میز می‌بریم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • دستور شماره یک از راهنمای مایکروویو ناسیونال برداشته شده‎است.