آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/انواع روش‌های استفاده از اینترنت، افسردگی و اضطراب‌های اجتماعی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
آثار اجتماعی فناوری شبکه‌های اجتماعی انواع استفاده از اینترنت ،افسردگی واضطراب های اجتماعی :نقش درک کیفیت دوستی تاثیر فناوری اطلاعات بر مدیریت جهانی
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


عنوان فارسی: انواع مختلف استفاده از اینترنت ،افسردگی و اضطراب های اجتماعی :نقش درک کیفیت روابط

عنوان انگلیسی: ? Different types of Internet use, depression, and social anxiety: The role of perceived friendship quality


چکیده[ویرایش]

افراد با انگیزه های متفاوتی از اینترنت استفاده می‌کنند .عده ای از آن بیشتر به منظور ابزاری ارتباطی (شبکه‌های اجتماعی ،مسنجرها و...) و عده ای بیشتر با اهداف غیرارتباطی(گشت و گذار در وب) استفاده می کنند . هدف از این مقاله بررسی و مقایسه میزان افسردگی و اضطراب های اجتماعی در این دو دسته با توجه به فاکتور درک کیفیت روابط است. از آنجایی که بیشترین استفاده کنندگان از اینترنت ،نوجوانان هستند ،جامعه آماری از بین این رده سنی انتخاب شده است.

نتایج استفاده از اینترنت برای اهداف غیرارتباطی (گشت و گزار)[ویرایش]

یکی از مهمترین مضرات احتمالی در گشت و گذار در اینترنت، اعتیاد به اینترنت است. که از نشانه های این اختلال ، اشتغال فکری شدید به اینترنت ، گذراندن مدت طولانی در اینترنت ،بدون اینکه متوجه گذر زمان شود. یکی از عواملی که باعث این اختلال می شود این است که در کوتاه مدت ، فرد سرگرم می شود و تا حدودی نیاز های روحی وی ارضا می‌شود وهمین جایزه‌های کوتاه مدت باعث می شود که فرد زمان بیشتری را به صورت online بگذراند . اما در حالی که گشت و گذار درنت پاسخ گوی هیچ یک از نیازهای بلند مدت وی نیست و در نتیجه فرد دچار مشکلات درونی خواهد شد.


نتایج استفاده از اینترنت برای اهداف ارتباطی (پیام های اضطراری)[ویرایش]

عده ای بر این باورند که افزایش ارتباطات اینترنتی به دلیل نداشتن وجه فیزیکی ، مانع تحقق تمام نیازهای ارتباطی فرد می شود و با وجودی که فرد ارتباط را بر قرار کرده ولی هنوز احساس کمبود می کند.ولی از طرف دیگر تحقیقات بسیاری معتقد است انجام این گونه ارتباطات باعث افزایش مهارت های اجتماعی فرد می شود و در نتیجه فرد در ارتباطات واقعی خود موفق تر عمل خواهد کرد.

بررسی اهداف این تحقیق[ویرایش]

هدف از این مقاله بررسی و مقایسه میزان افسردگی و اضطراب های اجتماعی در استفاده کنندگان از هر یک این دو شیوه با توجه به فاکتور درک کیفیت روابط است. از آنجایی که بیشترین استفاده کنندگان از اینترنت ،نوجوانان هستند ، جامعه آماری از رنج سنی 14 تا 17 سال انتخاب شده است که 48.8% آنها پسر و مابقی دختر بوده اند.

نحوه‌ی اندازه گیری پارامترها[ویرایش]

اضطراب های اجتماعی: برای این مورد نیز پرسشنامه 4 سوالی با سوالاتی مثل اینکه "من دوست ندارم در جمعی که من را نمی شناسند حضور پیدا کنم " و پاسخ ها به صورت (هرگز- گاهی – همیشه) طراحی شد.

افسردگی: برای تشخیص افسردگی در این افراد ، یک پرسشنامه طراحی شد شامل 27 سوال ، با پرسشهایی مثل اینکه "من از خود متنفرم"،"من همیشه ناراحتم " و... که به هر یک از این سوالات با توجه به 3 حالت (غلط – تا حدودی درست–کاملا‌‌درست)پاسخ‌دهند.


کیفیت روابط دوستی: در ایجا نیز پرسشنامه ای تهیه می شود شامل 12 سوال ، مشابه اینکه "شما در مواجهه به مشکلاتتان تا چه اندازه به دوستانتان مراجعه میکنید" و پاسخ به این سوالات به صرت مقیاسی از 1تا 5 سنجیده می شود و به این ترتیب افراد در سه دسته با ویژگی ،درک کیفیت روابط بالا ، درک کیفیت روابط متوسط ، درک کیفیت روابط پایین تقسیم می شوند. به همین صورت پرسشنامه هایی برای سنجش استفاده از اینترنت نیز تهیه شد.

نتیجه[ویرایش]

برخلاف پژوهش های قبلی که بین استفاده از اینترنت و مشکلات درونی افراد رابطه مستقیم قائل بودند، این نتایج نشان داد که عامل دیگری به عنوان درک کیفیت روابط دوستی در افراد ، تعدیل کننده این رابطه است. همان طور که قبلا ذکر شد ، افراد دارای درجه درک کیفیت روابط متفاوتی هستند، که رابطه مستقیمی با اثرات استفاده از اینترنت بر افراد دارد، به عبارتی فاکتور درک کیفیت روابط مشخص کننده میزان و نوع تاثیرپذیری افراد از اینترنت است.

رابطه میزان درک کیفیت روابط با توجه به نوع استفاده از اینترنت[ویرایش]

افراد با درک کیفیت روابط پایین:[ویرایش]

استفاده زیاد از اینترنت برای گشت و گذار: این افراد به دلیل مشکلات درونی ناشی از انزوا طلبی ، و نیاز به پناهگاهی جهت ارضای نیاز های کوتاه مدت خود ، مستعد اعتیاد به اینترنت هستندو از طرفی چون گشت و گذار درنت تامین کننده نیاز های بلند مدت آن ها نیست و خود بیشتر عامل جدایی آن ها از جامعه می شود در نتیجه به مشکلات درونی آن ها اضافه می کنندو این افراد دچار افسردگی و اضطراب های اجتماعی بیشتری خواهند بود.

استفاده زیاد از اینترنت با هدف ارتباطی[ویرایش]

حتی استفاده زیاد از اینترنت برای این افراد نه تنها مضر نیست که بلکه از آنجایی که شانس یافن روابط تازه را پیدا می کنند ودر نتیجه میزان افسرگی را کاهش می دهد و ازطرفی مهارت های اجتماعی این افراد را بالا می برد. ولی از آنجایی که تحقیقات نشان داده اند که افزایش مهارت های اجتماعی رابطه ای با کاهش ترس از ایجاد رابطه در محیط های آفلاین ندارد ،می توان گفت استفاده از اینترنت بت هدف اجتماعی در افراد با کیفیت روابط پایین باعث کاهش افسردگی است ولی بر روی اضطراب های اجتماعی این افراد بی تاثیر است.

افراد با درک کیفیت روابط بالا[ویرایش]

استفاده زیاد از اینترنت برای گشت و گذار[ویرایش]

هر چند استفاده افراد برای گشت و گذار اغلب باعث اعتیاد به اینترنت می شود ولی این افراد ،قادر به برگشت سریع هستند و در نتیجه نسبت به گروه قبلی کمتردچار اعتیاد به اینترنت و در نتیجه افسردگی و اضطراب های روحی می شوند.

استفاده زیاد از اینترنت با هدف ارتباطی[ویرایش]

این افراد خود دارای مهارت های اجتماعی بالایی هستند و اینگونه ارتباطات تاثیری بر آنها چه از لحاظ افسردگی و چه اضطراب های روحی نخواهد داشت

نمودارها[ویرایش]

منبع[ویرایش]

پیوند به مقاله: [ http://www.nutrociencia.com.br/upload_files/artigos_download/internet,%20depression.pdf مقاله اصلی]