آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/ آثار اجتماعی فناوری شبکه‌های اجتماعی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نگرانی استفاده از کامپیوتر در آموزش الکترونیکی: اثر خودکارآمدی کامپیوتر آثار اجتماعی فناوری شبکه‌های اجتماعی انواع روش‌های استفاده از اینترنت، افسردگی و اضطراب‌های اجتماعی
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


مقدمه[ویرایش]

فن‌آوری شبکه‌های اجتماعی یک پلتفرم اجتماعی، مشارکتی و تعاملی برای کاربران اینترنت فراهم می کند. پیشرفت در این فناوری، اجتماعی شدن را در میان کاربران اینترنت افزایش می دهد. کاربران در بیان افکار خود و به اشتراک گذاشتن اطلاعات راحت عمل می کنند و ادامه این راه منجر به افزایش جرم در اینترنت می شود. یکی از موارد جرم سایبری که کاربران اینترنت با آن مواجه هستند، کمین سایبری است و آن عبارت است از آزار و اذیت و کمین و تعقیب از طریق فناوری ارتباط از راه دور است. این مطالعه با رویکرد کیفی در بررسی پدیده کمین سایبری در کشور مالزی انجام شده است. چهار نوع کمین سایبری که از نتیجه مطالعات بدست آمده عبارتند از اذیت و آزار، تهدید، ارعاب و جعل هویت پروفایل ها. قربانیان کمین سایبری اثرات روانی و رفتاری مختلفی مانند افسردگی، انزوا و اضطراب را تجربه کرده اند در محیط اطراف خود بسیار محتاط هستند. اما یکی از اثرات مثبت کمین سایبری، احتیاط بیشتر کاربران در طول آنلاین بودن و دقت در به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی خود را از طریق سایت های شبکه های اجتماعی است.

کمین سایبری و تأثیرات آن بر کاربران[ویرایش]

کمین سایبری به رفتاری اطلاق می‌شود که در آن فرد یا گروهی از افراد یا سازمان‌ها، از اطلاعات اشخاص بر روی اینترنت استفاده کنند تا فرد، افراد و یا سازمان دیگری را تهدید و یا تحت تسلط خود درآورند. این عمل منجر به ناراحتی‌های روحی و درد و رنج قربانیان می‌شود. این تهدیدات از طریق کلیه فناوری‌های ارتباطی مانند تلفن، ایمیل، اینترنت و روزنامه می‌تواند اتفاق بیفتد. ایمیل‌های مجانی، وب‌گاه‌ها، اتاق‌های چت (چت‌روم‌ها) و تعاملات کامپیوتری عاملان اصلی افزایش موارد کمین سایبری هستند.

ما در اینجا به کشف عوامل کمک کننده به کمین سایبری و نیز انواع و تأثیرات ناگوار کمین سایبری و نیز شناسایی و استراتژی مقابلهٔ قربانیان کمین سایبری می‌پردازیم. برای بررسی این موارد یک روش شناسایی در نظر گرفته شده و در کشور مالزی که جمعیت زیادی از تعاملات اینترنتی استفاده می‌کنند پیاده شده است. از میان قربانیان سایبری ده نفر در رده سنی مختلف انتخاب شدند که پس از جلب اعتماد موارد کمین را بیان کردند.

نتایج[ویرایش]

از نتایج گرفته شده مشخص شد که اکثر قربانیان کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک بودند. همچنین چهار عامل اصلی که به کمین سایبری کمک می‌کند مشخص شد؛ که مهمترین عامل آن وابستگی شدید بیمارگونه بود. همچنین بدبینی و انتقام و نیز دوستی‌های اینترنتی نیز جزو عوامل بعدی بودند. انواع کمین سایبری بدست آمده از این تحقیق عبارتند از: آزار و اذیت، تهدید، ارعاب و جعل پروفایل قربانی. در این میان آزار و اذیت رایج‌ترین کمین سایبری است. این آزار و اذیت از دریافت پیام‌های ناراحت‌کننده و یا پیغام‌های نامفهوم در فیسبوک ناشی می‌شود. این می‌تواند به افراد جامعه این آگاهی را بدهد که در هنگام انتشار اطلاعات خود در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی هوشیار باشند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که یکی از عواملی که منجر به آزار و کمین سایبری می‌شود ناتوانی در رهایی از ارتباط ناموفق است. همچنین مشخص شد که خودخواهی و قدرت، عواملی هستند که به کمین کننده کمک می‌کند تا قربانیان خود را بیشتر آزار دهد. تأثیرات کمین سایبری بر قربانیان به شکل‌های متفاوتی ظاهر می‌شود. به طور کلی این تأثیرات در چارچوب جنبه‌های رفتاری، روانشناختی و اجتماعی است و شامل از دست دادن حمایت فردی، از دست دادن شغل، بی خوابی و تغییر در عادات کاری یا اجتماعی است. نگرانی، درد و رنج، ناراحتی روحی، آسیب فیزیکی، استرس و ترس همه باعث می‌شود که قربانیان مکان سکونت خود را جا به جا کنند، شغل خود را تغییر دهند یا نسبت به شرایط اطراف خود محتاطانه عمل نمایند. اکثر قربانیان گرفتار نگرانی، استرس، ترس، وحشت، کاهش وزن، بی خوابی و اختلال در تمرکز هستند. آنچه معلوم شد این بود که اکثر قربانیان برای به روز رسانی فعالیت‌های خود و یا بارگذاری عکس از ابزار شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. همچنین بیشتر آنها نام کاربری و کلمه عبور خود را در اختیار دوستان خود قرار می‌دهند و همین طور از نام کاربری و کلمه عبور یکسانی در سایر وب‌گاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. برای کاهش اثرات کمین سایبری باید دولت‌ها اخلاق تعاملات و معاشرتهای سایبری را به افراد آموزش دهند تا بتوان از تهدیدات جلوگیری کرد. باید متوجه بود که کمین سایبری نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای جوانان نیز بسیار خطرناک است.

منبع[ویرایش]

پیوند به مقاله:دریافت مقاله اصلی