آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/فناوری اطلاعات-تاثیر آن بر مدیریت جهانی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
انواع روش‌های استفاده از اینترنت، افسردگی و اضطراب‌های اجتماعی فناوری اطلاعات-تاثیر آن بر مدیریت جهانی پیامدهای استفاده از اینترنت بر روابط انسانی
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


قرن ۲۱ قرن فناوری اطلاعات (IT) و جهانی شدن است. فن آوری اطلاعات نقش مهمی در بهبود سازمان بازی می‌کند.

این مقاله روش‌های نظری و عملی مقالات و تحقیقات انجام شده را بررسی کرده و پیشنهادیی برای روش‌های عملی پیشنهاد می¬کند. پیشرفت‌های فناوری اطلاعات و جهانی شدن تجارت، واقعیت‌ها و فرصتهای قرن ۲۱ است. اصلاح فناوری اطلاعات به تکنیک‌ها و امکاناتِ انتقال، مرتب سازی و پردازش اطلاعات اطلاق می شود. این فناوری فقط مخصوص کامپیوتر نیست بلکه سرویس پست، تلفن، فکس، مراکز اطلاعاتی و کتابخانه را نیز شامل می شود. یکی از نمونه های بارز آن اینترنت می باشد. اینترنت نیز ارتباط بین تامین کنندگان کالا و خدمات را با مشتریان برقرار می کند. ترافیک اینترنتی روز به روز بیشتر شده و تجارت الکترونیکی بیش از حد رشد داشته است. در ضمن به دلیل اینکه ارتباط بین مردم و سازمان‌ها به روشهای متفاوتی انجام می شود مرزها به طور چشمگیری از بین رفته است.

این رشد سریع در جهانی شدن باعث ایجاد نیاز به استراتژی‌های یکپارچه برای تغییر نوآوری در فناوری و کارآفرینی شده است. جهانی شدن از یک طرف فرصت و از طرف دیگر برای شرکتهای چند ملیتی رقابت محسوب می شود. شرکتهای جهانی دو رقیب اصلی دارند؛ مدیریت استعداد به طوریکه باید منابع و دانش خود را بین تعدادی از واحدهای تجاری درونی و بیرونی به اشتراک بگذارند و مدیریت زنجیره تامین. علاوه بر این، قبل از پرداختن به بحث جهانی شدن بهتر است ابتدا طرز فکر و بینش جهانی داشته باشیم. این مقاله به نقش فناوری اطلاعات به مدیریت جهانی اشاره می کند. حوزه ای که این مقاله به بررسی آن می پردازد چشم انداز، استراتژی شرکتها، تنوع فرهنگ و مدیریت زنجیره تامین است.

فناوری اطلاعات و دید جهانی[ویرایش]

پیشرفتهای مدیریت جهانی باید بوسیله استراتژی تجارت جهانی سازمان مشخص شود. فقط داشتن "تجربه" جهانی در کار برای مدیریت جهانی کافی نیست. داشتن طرز فکر واقعی در جهانی شدن باعث کارایی مدیریت در محیط جهانی می شود. افزایش پیچیدگی فرهنگی و تجاری احساس نیاز به داشتن طرز فکر جهانی به وجود می آورد. برای جهانی شدن دیدگاهها و ارزشها باید ثبات جهانی را نشان دهند. Yang Jianguo از شرکت Deronde International به عنوان یک رئیس جهانی محصول منصوب شد. وی به عنوان مدیر کشور، دارای شخصیت متعهد و فداکار و موفق در شغل بود. اما هنگامی که به عنوان مدیر جهانی به فرانسه رفت به مشکلاتی برخورد کرد. وی بیشتر به فرهنگ محلی بجای جهانی تمرکز می کرد. ممکن است تصور شود که وی دارای دیدگاه جهانی نباشد. بنابراین ایده های وی قابل درک توسط همکارانش و حتی مدیرعامل نبود. بنابراین مهمترین ویژگی برای مدیریت جهانی داشتن تجربه و مهارت نیست، بلکه چشم اندازی به نام ذهنیت جهانی نیاز است. سوالی که باعث ابهام بالاترین مدیران شرکتهای جهانی می شود این است که چگونه می توان شایستگی مدیریت جهانی را برای مسیر آینده در تجارتشان شناسایی کرده و پرورش داد.

مشاهدات عمومی این است که مدیر جهانی موفق دارای تفکر استراتژیک در مقوله جهانی است. تغییرات سریع در محیط سازمانی منجر به نامعلوم بودن اهداف در مسائل و پیچیدگی مستمر آنها، چالش های زیادی را در مدلهای تحلیلی ،استقرایی و رویکردهای اکتساب دانش بوجود می آورد. ماموریت کلیدی مدیران و رئیسان در این وضعیت، شکل دادن به چشم اندازهای سازمان در آینده است. شرکتها دریافته اند که جهانی شدن در سایه چشم اندازها و استراتژیهای جهانی به دست می آید. Cohen (201۰) چهار رویکرد برای توسعه مدیریت جهانی ارائه کرد:

  1. آزمایش
  2. آموزش
  3. تجربه
  4. ارائه

کامپیوترهای پیشرفته با خروجیهای گرافیکی و محاسبات عالی با استفاده از مدلهای شبیه سازی شده فرصتهایی را برای تغییر دیدگاه به مدیران می دهند. مدیران و رهبرانی می توانند از دیدگاه های ارائه شده برای افزایش "تجربه" استفاده کنند و اینکه در چه زمانی از چه راه حلی استفاده کنند. این تجربه می تواند در رابطه با تصمیم گیری برای محدودیتهای تعریف شده و حتی خود محدودیت ها باشد. آموزش نقش مهمی در تغییر دیدگاه مدیران بازی می کند. برای مثال Jack Welch مدیر عامل GE سعی در انتقال مفهوم ضد اتحاد در مدیران را داشت. برای تغییر دیدگاه مدیران و رهبران به این شکل دوره های مختلفی را به مدیران معرفی کرده و سمیناری با عنوان "مدیریت ارتباط با کارکنان" برگزار کرد. یکی از اهداف دوره های آموزشی اجتناب از اتحاد در مدیران بود. از آنجا که آموزش بسیار اهمیت دارد نرم افزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات برای آموزش مدیریت جهانی برای استفاده شرکتها وجود دارد.

فناوری اطلاعات و استراتژی وابسته[ویرایش]

از فناوری اطلاعات در انجام فرایندهای تجاری نیز استفاده می شود به عنوان مثال سیستم‌های تصمیم‌گیری. استفاده از فناوری اطلاعات از طریق داشتن شبکه درون سازمانی (اینترانت)، یا نصب سیستم ERP (سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی)، استفاده از پست الکترونیکی برای ارتباط با بیرون از سازمان، داشتن EDI (تبادل داده‌ها به صورت الکترونیکی)، ارتباط ویدئو کنفرانس با تامین‌کنندگان و غیره از نمونه‌های آن است.

اینترنت باعث ایجاد یک بازار جهانی شده است که هیچ محدودیت جغرافیایی ندارد. در تجارت الکترونیک تمام فرایندها با کلیک کردن انجام شده و محل فیزیکی آنها اهمیتی ندارد و به کاربران اجازه می دهد با مقایسه خرید خود را انجام دهند. فناوری اطلاعات پایه و اساس استراتژی را تغییر نداده است اما باعث ایجاد رقابت در بازار شده است.

آنچه فناوری اطلاعات تغییر داده است سرعت شکل‌گیری و ارزیابی استراتژی است. فناوری اطلاعات و اینترنت همچنین فرمولاسیون، اجرا و ارزیابی عناصر کلیدی استراتژی جهانی، دیدگاه و برنامه‌ریزی، سنجش و سهولت مشارکت را تغییر داده است. فناوری‌های جدید به استراتژی‌های پویای آنی (Real-Time) کمک کرده و فرایندهای سنتی را منسوخ کرده است. عامل‌های هوشمند به عنوان یک روش جدید در حال ظهور هستند تا با داده‌های پیچیده و متنوع در محیطهای گوناگون و طبقه‌بندی شده کار کنند. سیستم‌های اطلاعات جهانی نقش مهمی را برای شرکت‌های چند ملیتی در پیاده‌سازی استراتژی بازی می کنند. این سیستم‌ها به وسیله فعال کردن ارسال اطلاعات به صورت زمان‌بندی شده بدون در نظر گرفتن زمان محلی کشورها و محدودیت‌های جغرافیایی، دارای مزایای رقابتی در تجارت هستند.

فناوری اطلاعات و تنوع فرهنگی[ویرایش]

فاصله فرهنگی؛ که به تفاوت بین فرهنگ کشورها اشاره دارد یک فاکتور مهم در تجارت جهانی است. با پیشرفت جهانی شدن و سازمانهای مجازی، فرهنگ سازمانی و پیشرفته کار گروهی بسیار مهم شده است. فاصله فرهنگی نقش انتخاب فناوری اطلاعات را در جهانی شدن متعادل می کند. یک مطالعه بر روی زیر ساختهای اطلاعاتی اشتراکی در شبکه مجازی توزیع شده، منجر به دستیابی نظری و علمی به مشارکتهای مهندسی در طراحی سیستمهای تولید شده است. در سالهای اخیر ارتباطات فردی یک فاکتور بسیار مهم در HR برای اثربخشی سازمانی از نوآوریهای استراتژیک شده است. توسعه کارکنان، یکی از ارکان ارزشهای سازمانی برای شرکتهای جهانی پیشرفته است و ارزش آن برابر ارزش سهامداران و میزان تعهد مشتریان می باشد. نگه داشتن استعدادها به عنوان یکی از اولویتهای کلیدی تجارت برای همه شرکتها است که توسط انجمن اقتصاد جهانی بررسی شده است.

اقتصاد جهانی روابط را بین شرکت های جهانی و نیروی کار تغییر داده است. در محیط تجارت جهانی به هم متصل، کارکنان حق انتخاب بیشتری نسبت به گذشته دارند. تکنولوژیهای جدید وابسته به هم، یافتن و استخدام کارمندان با کیفیت را در کل دنیا تسهیل کرده است و به طرز چشمگیری ترتیبات کار خلاقانه را فراهم نموده است که این باعث ایجاد توازن بین تقاضای کار و مسئولیتهای خانوادگی شده است. تحقیقات نشان داده است که شرکتهای جهانی به شکل چشمگیری از اینترنت و تکنولوژیهای مرتبط با فناوری اطلاعات استفاده می کنند و از شبکه مجازی استفاده کرده و تیمهایی متشکل از متخصصان از سراسر دنیا برای حل مشکلات جهانی به کار می برند و ادغام دانش و استمرار آموزش را پرورش می دهد که باعث ایجاد انگیزه در بهترین افراد یک شرکت می شود. تغییر سریع در ساختار سازمانی و مهندسی توزیع شده به صورت جهانی نیازمند استراتژیهای یکپارچه و یک روش جدید در HRM ( Human Resource Management ) برای ارتقای فرهنگ سازمانی و کارآفرینی است. علاوه بر این، شرکتها با مشکل تعدیل فرهنگ به اشتراک گذاری دانش مواجه هستند و نیازمند دانش مناسب در زمینه مالکیت معنوی می باشند.

فناوری اطلاعات و مدیریت زنجیره تامین جهانی[ویرایش]

در محیط رقابتی و جهانی کنونی، شرکتها نیازمند ارتقاء کارایی می باشند. یک مدیریت زنجیره تامین کالا می تواند به شرکت در بدست آوردن نیازهای بازار کمک کند. زنجیره تامین کالا محصولات را سریعتر به بازار عرضه کرده و هزینه انتقال کالا از منبع به مشتری را کاهش داده است. برنامه های مبتنی بر فناوری اطلاعات به سازمانها در بهبود عملیات تجاری کمک می کنند. مدیران زنجیره تامین به شدت نیاز دارند که تمام فرایندهای زنجیره تامین از پیش بینی تا توزیع را به صورت اتوماتیک انجام دهند. شرکتها نیاز به یک راه حل یکپارچه برای دیدن کل زنجیره تامین به صورت فوری هستند. آنها میخواهند بدانند در صورت پیش بینی کردن، می توانند تاریخچه تقاضا را مشاهده کنند که ترکیبی از داده هایی است که از فرایند فروش، فهرست اموال و سیستم انبارداری حاصل شده است. مداخله کمتر عاملهای انسانی و جریان قطعات و محصولات در طول زنجیره تامین به طور چشمگیری در کاهش هزینه ها و بالا بردن رضایت مشتری کمک می کند. برای ماندن در این رقابت، یک شرکت باید بخشی از یک یا دو زنجیره تامین در حد تولید کردن محصولات جهانی باشد. از این رو شرکتها از طریق ایجاد زنجیره تامین یکپارچه نیاز به همکاری با یکدیگر داشته تا سهم خود را در بازار افزایش دهند. صنعت جهانی امروز نیاز به مدیریت تدارکات برای برنامه ریزی و اجرای مدیریت مشتریان و تاکتیکهای سودرسانی داشته، در حالیکه یک آرایه از محصولات جایگزین و متدهای تهیه به صورت همزمان گسترش می یابد.

نتیجه‌گیری[ویرایش]

جهان در حال حاضر به یک دهکده جهانی تبدیل شده است. مرزها و موانع از بین رفته است. برای مؤثر بودن در این بازار بدون مرز شرکت‌های چند ملیتی جهانی باید برای ماندگار شدن در این محیط جهانی مرتبط با فناوری اطلاعات، مدیریت داشته باشند. فناوری اطلاعات یک حقیقت بزرگ این قرن است و تأثیر بزرگی بر روی جهانی شدن دارد. شرکت‌هایی چند ملیتی که از فناوری اطلاعات برای جهانی شدن بهره می‌برند بیشتر از سایر شرکت‌ها از مزایای رقابتی بهره‌مند هستند.

منابع[ویرایش]

عنوان انگلیسی مقاله: Information Technology - Its Impact on Global Management
دریافت مقاله اصلی: http://www.idosi.org/wasj/wasj12(7)/28.pdf