پرش به محتوا

آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/جنبه‌های روان شناختی انسان در استفاده از رایانه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
اعتیاد مجازی جنبه‌های روان شناختی انسان دراستفاده ازرایانه تاثیر بستر محیط کار و سن کارکنان در پذیرش فناوری
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


چکیده

تعامل انسان و کامپیوتر (HCI) یک میدان چند انضباطی است که در آن روانشناسی و سایر علوم اجتماعی متحد با علوم کامپیوتر و فنی مربوط به زمینه تکنیکی با هدف ساخت سیستم های محاسباتی که هر دو مفید و قابل استفاده هستند. این ترکیب از تحقیقات پایه و کاربردی است ، هر دو نمودی است از تحقیقات روانی و کمک ایده های جدید به آن. فن آوری های جدید به طور مداوم به چالش محققان HCI با گزینه های جدید، به عنوان خواسته های مخاطبان جدید می پردازد.محققان HCI باید به فکر تغییرات طولانی مدت در مورد استفاده از محاسبات در انواع شکل نمایش آن باشند.

شرح متن

HCI پژوهش فراتر از ریشه های خود را در فرایند های شناختی فرد فرد کاربران را گسترش داد تا شامل فرآیندهای اجتماعی و سازمانی در استفاده از کامپیوتر محیط های واقعی شوند . همچنین این مدل پرداختن به مسائل بزرگتر از پردازش سیستم کامپیوتری به اهداف کار است.(اولسون و اولسون 1990). تحلیل دیگر از مردم آنکه چگونه وایت برد های هوشمند خود راهم در دفتر خود و هم در جلسات به کار می برند و این منجر به توسعه وایت برد های هوشمند الکترونیکی و راه های هوشمندانه برای ترکیب مصنوعات الکترونیکی و فیزیکی گشته است (مورن و همکاران سال 1997 ، Mynatt و همکاران 1999). با استفاده از معماری اطلاعات همراه با اصول طراحی رابط کاربری خوب ، امید است که کاربران بهتر قادر به تحقق بخشیدن به اینکه چه اطلاعاتی در یک وب سایت بزرگ ساکن است و پس از آن قادر به حرکت از طریق آن برای پیدا کردن آنچه که آنها می خواهند بروند. هنگامی که طراحی، در نظر گرفته شده برای حمایت از کارهای تکراری با کاربران ماهر (به عنوان مثال، اپراتورها تلفن و یا رزرو کارمندان) ،برخی باGOMS یا ضربه زدن به کلید سطح تجزیه و تحلیل برای ارزیابی جنبه های مختلف بار شناختی و مدت زمان مورد انتظار از کار استخدام می شوند.(گری و همکاران.1993) اگر چه برخی از این اثر باستثناء تجربه، آن است که هنوز هم نگرانی کاربران جدید در فرهنگ ایمیل وجود دارد.(Hollingshead و همکاران سال 1993 ، ARROW و همکاران 1996). سردبیران گروه ساده برای جریان آزاد جلسات مانند جلسات طراحی و یا جلسات طوفان مغزی بسیار مناسب می باشند.

نتیجه

به عنوان فن آوری محاسبات محل های کار، خانه ها ، مدارس ، جامعه نفوذ سازمان ها، خودرو و هواپیما، به معنای واقعی کلمه هر عنصر از زندگی روزمره ما،داشتن تکنولوژی است که مفید و قابل استفاده می باشد.به این ترتیب ،حوزه HCI در مرکز تکامل از ابزارهای موثر برای بهبود کیفیتزندگی ما است. همانطور که Sproull و Kiesler (1991) اشاره کرد، ما تمایل به طراحی و استقرار فن آوریبه امید دستاوردهای بهره وری فوری داریم اما نادیده گرفتن طولانی مدت، دوم سفارش اثراتی که ممکن است عمیق تر می شود و ممکن است نامطلوب گردد.

نام انگلیسی مقاله[ویرایش]

HUMAN-COMPUTER INTERACTION:

Psychological Aspects of the Human Use of Computing

دانلود مقاله[ویرایش]

منبع