پرش به محتوا

آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/ تاثیر استفاده از اینترنت در جوامع عربی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
اثر متقابل فرهنگ ملی و فناوری اطلاعات تاثیر استفاده از اینترنت در جوامع عربی تاثیر فرهنگ در پذیرش فناوری اطلاعات
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


مقدمه

[ویرایش]

اینترنت و استفاده از آن روی رفتار نسل جوان تاثیر می گذارد، تبلیغات مجازی و ویژگی‌های خاص اینترنت باعث می شود که افراد به خصوص جوانان به استفاده از اینترنت اعتیاد پیدا کنند و این نشستن‌های طولانی و استفاده از اینترنت می تواند باعث بروز مشکلات جسمی و روانی گوناگون شود. اینترنت امکان استفاده و جمع‌آوری داده‌ها را از وبگاه‌های مختلف فراهم می‌کند و این انتقال اطلاعات نقش مهمی در تکامل فناوری و توسعه اقتصاد دارد. دامنه کاربرد اینترنت بسیار گسترده است و از اینترنت می توان در تجارت الکترونیک، وبگاه‌های آموزشی، ایمیل، چت، انتقال اطلاعات استفاده کرد یا اینترنت را برای استفاده از توییتر، انتقال ویروس و هرزنامه (اسپم) به کار برد.

تجارت الکترونیک بیشترین استفاده از اینترنت را دارد، در حالی که وبگاه‌های آموزشی سهم کمی از کاربرد را دارند.

آمار و اطلاعات

[ویرایش]

مطالعات نشان می دهد که استفاده از اینترنت هر ساله دو برابر می شود. این درصد در آسیا با نرخ بیشتری نسبت به اروپا در حال رشد است. انتظار می رفت که درصد کاربران اینترنت تا سال ٢٠١٠ به ٦٠% برسند اما بحران اقتصادی جهانی این نرخ را کاهش داد. میزان استفاده از اینترنت و درصد جمعیت استفاده کننده از آن به سن کاربران نیز بستگی دارد. کاربران اینترنت اغلب بین ١٨ تا ٣٥سال هستند (٥٢% کاربران). درصد استفاده از اینترنت برای سنین بالای ٥٠ سال کمتر است. دسترسی به اینترنت بستگی به سطح زندگی و فرهنگی افراد نیز دارد. معمولا در افراد با درآمد بالا ، استفاده از اینترنت با نسبت بیشتری است. وبگاه‌های مورد استفاده، بسته به سن و فرهنگ کاربران، متفاوت است. ساعات اوج استفاده از اینترنت از ١٠:٠٠ تا ٢١:٠٠ می باشد. این بار با توجه به زمان جغرافیایی در میان کشورهای مختلف متفاوت است.

دسترسی به اینترنت نیز بهبود چشمگیری داشته است و این امر در افزایش کاربران اینترنت نقش مهمی داشته است، استفاده از اینترنت از طریق گوشی موبایل به علت سهولت استفاده و در دسترس بودن از نرخ رشد بیشتری به نسبت سایر روش‌های دسترسی به اینترنت برخوردار بوده است. نرخ استفاده از اینترنت در خاورمیانه ،آسیا و آفریقا حدود ٦ درصد است اما به صورت قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش است. ژاپن و آمریکای شمالی بیشترین استفاده از اینترنت را دارند.

وجود تبلیغات، فیلم‌ها، نرم‌افزارهای رایگان، ایمیل رایگان، بازی‌های برخط، موتورهای جستجو و... در بستر اینترنت همانند طعمه‌های جذابی هستند که سبب جلب توجه کاربران شده و باعث می شوند تا کاربران ساعت های طولانی را با اینترنت بگذرانند. به طور متوسط در هر ماه در سراسر جهان بیش از ٥ میلیارد دلار صرف اینترنت می شود.

اسپم ها و هرزنامه ها حجم زیادی از پهنای باند را اشغال می کنند و برآورد هزینه های ایمیل های نا خواسته در سال ٢٠٠٥ حدود ١٠ میلیارد یورو بوده است و این موضوعی است برای خیلی از کاربران آزاردهنده است، امریکا، چین ، کره و روسیه بیشترین میزان اسپم را دارد( بیش از ٩٣% اسپم های جهان). سیستمهای ضد اسپم تنها می تواند تا ٨٠% آنها را تشخیص دهند و همینطور این سیستمها ممکن است پیامهای مفید را نیز به اشتباه تشخیص دهند. میزان دسترسی به اینترنت در تعطیلات ١٠-٤٠ ٪ کاهش می یابد. کاربران در سن بین ١٨-٥٤ سال بیش از ٩٢درصد از کاربران اینترنت را تشکیل می دهند. افراد معتاد به اینترنت در روز ممکن است به اینترنت برای بیش از ده ساعت دسترسی داشته باشند. حدود ٨٣درصد از سایت ها مورد استفاده کاربرانی که در آنها سن کمتر از ٣٠ سال هستند. توجه و استفاده این کاربران بیشتر در چت، کلیپ، اخبار، انجمن ها و فیلم می باشد. می توان نتیجه گرفت که تنها ٢٠ درصد استفاده از اینترنت هدایت شونده است و بیش از ٨٠ ٪ از این استفاده صرف زباله های اینترنتی می شود.می توان گفت بیش از ٨٠ ٪ از مبلغ سرمایه گذاری شده در اینترنت بازگشت منفی برای زمان و پول دارد.

تاثیر استفاده از کامپیوتر و اینترنت بر سلامتی

[ویرایش]

طبق مطالعات انجام شده در مورد تاثیر استفاده از اینترنت بر سلامتی، تیلور نتیجه گرفت که ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض کامپیوتر و آب مروارید زود هنگام وجود دارد. آب مروارید منجر به از دست دادن شفافیت چشم می شود و ممکن است به کوری منجر شود.

طی تحقیقاتی در سال ٢٠٠١ مشخص شد که افراد معتاد به کامپیوتر به در معرض نوعی سرطان چشم به نام "ملانوم" می باشند، بطوری که این افراد سه برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان چشم هستند. دوره های طولانی کار با کامپیوتر باعث سردرد و گیجی می شود. گوش کردن زیاد به کلیپ های صوتی و استفاده از هدفون به پرده گوش آسیب می رساند. نفوذ اشعه ها به درون سلول‌های آلی بدن می تواند بر نظم غدد درون ریزتاثیر بگذارند. این پرتوها در واقع سرکوبگر سیستم ایمنی بدن هستند. HCI محدوده مجاز این پرتوها را کمتر از ١٠ مگا وات مشخص کرده است. تاثیر این اشعه های الکترو مغناطیسی بر پوست ممکن است نهایتا منجر به ملانوم شود. متخصصین پوست در انجمن سرطان آمریکا (ACS) اعلام کرده اند که ٢٠٪ ازکابران مداوم اینترنت در ایالت متحده آمریکا ملانوم دارند که ممکن است منجر به سرطان پوست شود استفاده از اینترنت بیسیم بیشترین میزان تاثیر را دارد و بسته به نوع سرویسهای مورد استفاده می تواند افراد را عصبی و بدخلق کند.

کامپیوتر ، تلفن همراه و شبکه های محلی بی سیم ، به صورت هارمونیک پرتوافشانی می کنند که این امر باعث یونیزان خون و همینطور گرم شدن سلول ها و اختلال در عملکرد آنها می شود. اگرچه میزان این اشعه ها کم است اما اگر به طور طولانی در معرض آنها قرار گرفت باعث تخریب سلول ها می شود و می تواند شخص را در معرض التهاب چشم، آسیب به بافت های لنفاوی، تشنج و سرطان قرار دهد.

مضرات اشعه بر روی قدرت اشعه آهنربای مغناطیسی که توسط بدن انسان جذب می شود بستگی دارد. هنگامی که قدرت کانال ضعیف می شود(مثلا موبایل آنت ندارد)، تحویل به کانال دیگری با یک قدرت بالاتر اختصاص داده شده است. سیگنال های با قدرت بالا هستند، مضر تر است. اشعه آهنربای مغناطیسی، تشعشعات حرارتی، تشعشعات یونیزان، باعث عملکرد نامتعادل سلولی است که ممکن است منجر به سرطان شود. اشعه های بلوتوث ، و اشعه تولید شده در دستگاه WLAN خصوصی خودکار و GSM نیز می تواند سرطان زا باشد.

اینترنت تلفن همراه از ١٠ وات برای آپلود و MSC از ١٠٠ وات برای دانلود استفاده می کنند. قدرت و تاثیر این ها با فاصله از MSC کاهش می یابد. نفوذ اشعه آهنربای الکتریکی به عمق بافت انسانی بستگی به فرکانس و قدرت آنها دارد. فرکانس بالا و قدرت بالا نفوذ در مسافت های بیشتر و در نتیجه مضرات بیشتر را منجر می شود. اشعه های بی سیم نیز بهره وری از سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد.

مورد کاری

[ویرایش]

برای تحقیق موردی، یک نمونه آماری ٢٠٠ نفره در بازه سنی ٤٠ تا ٦٠ سال ازافراد سالم در چند شهر مختلف کشور مصر انتخاب شدند که ١٠٠ نفر از آنها اعتیاد به کامپیوتر داشتند. در بازه زمانی یکساله ، مشخص شد که تعداد معتادان از تشنج رنج می برند ٢٠ درصد بیش از افرادی است که معتاد نیستند. و مشکلات چشمی مانند التهاب عنبیه و آب مروارید در آنها ١٥٪ بیش تر است. اشعه های ناشی از نشستن های طولانی پای کامپیوتر باعث یونیزاسیون خون و فشار بالا، مشکلات مغزی، حمله قلبی و سرطان خون به میزان ١٥ درصد بیش از کسانی است که معتاد نیستند. حدود ١٤ درصد از آنها دچار اعتیاد به مواد مخدره، چاقی، احساس سوزن سوزن شدن، پشت دردها، یبوست و ضعف عضلات شدند. نرخ طلاق در خانواده‌ها به ١٢ درصد به دلیل روابط مجازی از طریق اینترنت افزایش یافته بود. حدود ٦٪ به دلیل چت های مستمر به پارانویا ، اسکیزوفرنی مبتلا شده بودند.

نتیجه‌گیری

[ویرایش]

اینترنت زمان، پول و سلامتی ما را می‌گیرد. بهتر است برای استفاده از اینترنت از مانیتورهای LCD و کابل‌های فیبر زمینی به جای شبکه‌های بیسیم (وای فای) (له منظور کاهش اثرات اشعه‌ها) استفاده کنیم. بهتر است از لپ تاپ به علت کاهش اثرات مغناطیسی کمتر استفاده شود. استفاده از اینترنت به کمتر از ۲ ساعت محدود شود و سپس مدتی استراحت کنیم. این کمک می‌کند تا بدن به تخلیه انباشته اشعه جذب شده بپردازد. افرادی که از عینک استفاده می‌کند، باید عینک بدون فریم و بدون سیم استفاده کنند، چرا که سیم‌ها به عنوان آنتن عمل می‌کنند که تمرکز اشعه را به طور مستقیم بر روی مغز و چشم انتقال می‌دهند.

افراد معتاد به اینترنت باید آنتی اکسیدان و روی، را به منظور کاهش اثر اشعه‌ها بر یونیزاسیون خون استفاده کنند. مصرف روی از چشم در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

دوره‌های طولانی استفاده از اینترنت و کامپیوتر افراد را در معرض سردرد، سرگیجه، سوزش چشم، افسردگی، اضطراب، خستگی، اسپاسم عضلانی، بی‌حسی، اختلال در سیستم ایمنی بدن و مشکلات خواب قرار می‌دهد؛ بنابراین، استفاده هدایت شونده از اینترنت، حداقل ۸۰٪ از زمان ما در برابر اینترنت را ذخیره می‌کند، همچنین موجب صرفه جویی در تلاش، بهداشت و در نتیجه موجب بهره بری کامل می‌شود.

منبع

[ویرایش]

پیوند به مقاله: دریافت مقاله اصلی