پرش به محتوا

آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/ کمبود ارتباطات و اخلاقیات و تاثیرات آن بر فناوری اطلاعات

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تاثیر قدرت پردازش اطلاعات در فرهنگ کمبود ارتباطات و اخلاقیات و تاثیرات آن بر فناوری اطلاعات تاثیر فناوری اطلاعات در کشورهای اسلامی خاورمیانه
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


چکیده[ویرایش]

این مقاله مربوط به بررسی اثرات اجتماعی بر روی فناوری اطلاعات می‌باشد. هدف نویسنده این است که که نشان دهد هنگام تعاملات بر خط (آنلاین)، احساس مسئولیت افراد نسبت به زمان ارتباط چهره به چهره افراد کاهش می‌یابد. هنگامی که ارتباط چهره به چهره وجود ندارد به دلیل گمنامی پتانسیل افراد برای انجام کارهای غیراخلاقی بیشتر می‌شود.

از سوی دیگر گمنامی افراد یکی از ویژگی‌های اصلی برای محرمانگی افراد (privacy) است. هر چقدر ما بخواهیم در محیط سایبر گمنامی افراد را کاهش دهیم، privacy افراد زیر سوال می رود. این مورد یعنی گمنامی (anonymity) و محرمانگی (privacy) در اکثر دولت‌ها بحث برانگیز بوده است و همیشه در تضاد با یکدیگر بوده است و هر دو از ابعاد موجودیتی انسان ها می باشند. درکی از گمنامی افراد در محیط سایبر، می‌تواند آسیبی به privacy افراد باشد. Privacy افراد یک گارانتی بر فردیت افراد می باشد در حالیکه anonymity، نبود هویت افراد می باشد. در ادامه برای حفظ گمنامی افراد مفهومی مطرح شده است به نام new self در قرن ۲۱ مطرح شده است. در مسائل اجتماعی گذشته ، برنامه های درسی در خصوص تکنولوژی اطلاعات و علوم کامپیوتر نبوده است بلکه بیشتر در خصوص دگرگونی داده بوده است. با این حال، نمی‌توان اثر اجتماعی فناوری اطلاعات را نادیده گرفت.


Keywords: Technology induced anonymity, e-ethics, social impact, phenomenological description, on-line self, IT Pedagogy, IT course content.

مقدمه[ویرایش]

از آنجا که ظهور اینترنت و متعاقبا معرفی شبکه جهانی وب در سال ۱۹۹۲، فن‌آوری‌های ارتباطی با رشد سریع رو به افزایش بوده است. ایمیل، اینترنت، چت، صفحات وب، ارسال مطلب تصویر، فایل صدای ضبط شده، و بولتن اکثر دیالوگ های بر خط انسان ها را تشکیل می‌دهند. همانطور که در ارتباطات متنی، که یکی از فن‌آوری‌های ارتباطی رایج دنیا می باشد نیاز به کاراکترهای emoticon (نویسه‌های شکلک) باعث شد که این کاراکترها ایجاد شوند، در حالت ناشناس در نظر بگیرید که یک رقصنده ای که نقاب بر چهره زده است یا سربازی را که می کشد و یا کشته می شود که ماسک زده است و نمی خواهد هویت واقعی اش آشکار شود و افراد هویت آنها را نمی‌دانند. مثلا برخی افراد اقدام به ارسال نامه‌های ناشناس می کنند بدون افشا کردن هویت واقعی خود. در خوش بینانه ترین حالت این حس ناشناس ماندن نتیجه ای جز توهین به خواننده نخواهد داشت همچنین احتمال گسترش ویروس‌ها، تقلب و یا خرابکاری افزایش می یابد. این حملات با استفاده از cybernetic distancing و گمنامی افراد صورت می‌گیرد، که این خود از جنبه اخلاقی قابل‌بررسی می‌باشد. برای بیشتر مشخص شدن این مطلب بررسی‌ای در آمریکا صورت گرفت با این عنوان که اثرات و نقش تکنولوژی (فن‌آوری) بر روی زندگی روزانه افراد چگونه است. در این پرسشنامه مشخص شد که ۴۵٪ از افراد بررسی شده در این تحقیق حداقل به کارهای غیر اخلاقی نظیر کپی کردن نرم‌افزار اداری برای استفاده خانگی، استفاده از امکانات خرید اینترنتی شرکت برای مصارف شخصی نموده اند. از هر ۶ کارمند ۱ کارمند متعقد است که قوانین واستانداردهای گذشته دیگر برای حال قابل استفاده نمی باشد.

بی اخلاقی در محیط الکترونیکی به گونه‌های متفاوتی وجود دارد. از نمونه هایی که می توان به آن اشاره کرد بی‌احترامی و توهین معلمان و کارفرمایان از ارتباطات ایمیل در مدارس و کسب و کار در محیط سایبر اتفاق می افتد.

گمنامی به عنوان یک پدیده مثبت امروز مطرح می گردد. مجرمان اغلب به صورت ناشناس اقدام به تقلب، فریب مالی و سرقت می کنند. خود شبکه نیز می تواند قربانی تخلفات مانند هک شدن و سرقت رمز عبور و ورود غیر قانونی شود. در نوامبر ۲۰۰۰ آماری که در بررسی این تخلفات ارائه شد مشخص شد که سالانه حدود ۵ میلیون دلار تخلفات ضرر مالی به بار می آورد (مرکز شکایت تقلبات اینترنتی نوامبر ۲۰۰۰).

جرم‌های خیابانی مانند احتکار کالا، فروختن مواد و گواهینامه‌های جعلی راه خود را به اینترنت یافته اند. eBay یکی از سایت‌هایی است که در سال ۱۹۹۹ دچار این بدنامی شد. قرن‌ها خلافکاران دنبال راهی بوده‌اند که چهره آن‌ها مشخص نشود و به صورت گمنام موفق شوند کارهایشان را انجام دهند؛ در نتیجه محیط سایبر این امکان را به سادگی در اختیار آنها قرار می دهد که شناخته نشوند.

چالش‌های جدید برای IT Pedagogy[ویرایش]

در گذشته مسائل اجتماعی جزو علوم کامپیوتری (رایانه‌ای) نبودند و علوم کامپیوتری تنها شامل دگرگونی اطلاعات می شدند، و هیچ گاه موضوع اصلی آموزش نبودند؛ اما امروزه برنامه‌ریزی های درسی فن‌آوری دیگر نمی تواند اطلاعات و این مسائل اجتماعی را از لیست خود حذف کند. از آنجا که انسان که بخشی از محیط سایبری است باید اصول و قواعد اخلاقی‌ای وضع شود تا میلیون‌ها کاربر که در این فضا با هم تعامل دارند بتوانند به صورت اخلاقی با هم در تعامل باشند. بنابراین، آموزش و پرورش و صنعت باید با همکاری یکدیگر یک سری اخلاقیات مناسب را وضع کنند تا این تعاملات با یکدیگر به صورت اخلاقی باشد. این روش‌های آموزشی حساس به گمنامی افراد خواهد بود، بنابراین ضروری است در اخلاق الکترونیکی گمنامی افراد لحاظ شود.

Marian Sackson 1996 در مقاله خود تحت عنوان «اخلاق کامپیوتر: آیا دانش آموزان توجهی دارند یا خیر؟» سه رویکرد آموزشی : (۱) اخلاق تدریس هنگام سخنرانی (۲) با اختصاص در نشریات و روزنامه ها و (۳) دادن سناریوهای متفاوت با موضوع اخلاق رایانه‌ای را تشریح کرد.

بسته به چگونگی واحد تدریس شده، مربی باید بتواند مفهوم گمنامی را به بقیه منتقل کند. این موضوع مهم را که گمنامی نقش کلیدی‌ای بازی می‌کند در بسیاری از موارد، نقض رفتارهای اخلاقی است. دانش‌آموزان باید در درس اول به این درک برسند که مسئولیت کلمات و عملکردهای خود را برروی محیط سایبر قبول کنند و از ارسال هر گونه کلمات توهین آمیز بپرهیزند، که این وظیفه مربی آنها می باشد.

نتیجه گیری[ویرایش]

هزاره جدید چالش های جدید فرهنگی به دلیل پیشرفت فن آوری پیش روی ما قرار داده است. مشکلات زیادی به دلیل ایجاد دنیای سایبر به وجود آمده است که اکثر این مشکلات اخلاقی به دلیل گمنامی افراد در محیط سایبری است. برای حفظ کردن این محیط به صورت اخلاقی باید به کاربران آموزش داده شود ، تا گمنامی افراد در فضای سایبری مشکلات غیر قانونی و غیر اخلاقی به وجود نیاورد.

دانلود مقاله[ویرایش]

ژورنال تاثیرات فناوری اطلاعات

کمبود ارتباطات و اخلاقیات و تاثیرات آن بر فناوری اطلاعات: چالش های جدید در آموزش فناوری اطلاعات

منبع