پرش به محتوا

اچ‌تی‌ام‌ال/سرمتن‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مقدمه بندها قلم پیوند تصاویر رسانه‌ها
فریم جدول‌بندی یادداشت‌ها تقسیم‌بندی (div) فهرست‌بندی رویدادها
سربرگ (هدر) پابرگ (فوتر) پیوند ناوبری سبک‌ها فهرست تگ‌ها ‎‏سرمتن‌ها
‎‏عنصرها

سرمتن‌ها با برچسب‌های ‏‎<h1>‎‏ تا ‏‎<h6>‎‏ تعریف می‌شوند. ‏‎<h1>‎‏ مهم‌ترین سرمتن را تعریف می‌کند و ‏‎<h6>‎‏ کم‌اهمیت‌ترین سرمتن را تعریف می‌کند. سرمتن‌ها از همه شیوه‌نامه‌ها و رویدادهای جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند.

<h1>‎سرمتن ۱‏‎</h1>
<h2>‎سرمتن ۲‏‎</h2>
<h3>‎سرمتن ۳‏‎</h3>
<h4>‎سرمتن ۴‏‎</h4>
<h5>‎سرمتن ۵‏‎</h5>
<h6>‎سرمتن ۶‏‎</h6>

‎نکته:‏

مرورگرها (اینترنت اکسپلورر، کروم، اپرا و...) به طور خودکار یک فضای به قبل و بعد یک سرمتن اضافه می‌کنند. یعنی یک سطر از بالا و پایین سرمتن شکسته می‌شود.

سرمتن‌ها مهم هستند

[ویرایش]

موتورهای جستجو (گوگل، یاهو، بینگ و...) از سرمتن‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند هنگام نمایش نتیجه جستجو یک فهرست از ساختار و محتوای صفحه وب شما را نشان بدهند.

هشدار: از سرمتن‌ها باید فقط برای تعریف سرمتن استفاده کرد و نباید از آنها برای موارد دیگر (مانند بزرگ‌کردن اندازه متن) استفاده کرد.

تغییر اندازه سرمتن‌ها

[ویرایش]

هر سرمتن دارای اندازه پیش‌فرض است. اما می‌توان همانند سایر عناصر، اندازه سرمتن‌ها را نیز با سی‌اس‌اس تغییر داد. ویژگی ‏font-size‏ این‌کار را انجام می‌دهد:

<h1 style="font-size: 60px;">‎سرمتن ۱‏‎</h1>

عنصر ‏‎<head>‎

[ویرایش]

سرمتن‌ها هیچ ارتباطی با عنصر ‏‎<head>‎‏ (سرسند) ندارد.

عنصر ‏‎<head>‎‏ یک مخزن برای فراداده‌ها هستند. فراداده‌ها شامل اطلاعاتی درباره سند هستند و هیچگاه نمایش داده نمی‌شوند و تنها برای ربات‌های خزنده موتورهای جستجو دارای اهمیت بالا هستند. همچنین عنصر ‏‎<head>‎‏ میان برچسب ‏‎<html>‎‏ و ‏‎<body>‎‏ قرار دارد.