راهنمای برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در ایران/امکانات دستشویی‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
فهرست - قسمت‌های اصلی - تدارک نقشه - شرایط هتل یا محل اقامت - امکانات دستشویی‌ها - امکانات اینترنتی - نوع هدایای معمول در کنفرانسها - دفترچه راهنمای شرکت کنندگان - نکات راجع به غذا - افراد راهنما - مساله تبدیل پول - مسایل مربوط توجیه قوانین در ایران - مساله حجاب - کارت گذر دور گردن - لوازم لازم برای سخنرانیها - تفریحات لازم در طول کنفرانس - محلهای جالب برای خارجیها در تهران - در اصفهان - تقویم برنامه‌های کنفرانس - اطلاع رسانی درباره شرایط... - وب‌سایت کنفرانس

در فرهنگهای مختلف عادتهای متفاوتی برای استفاده از سرویسهای بهداشتی وجود دارد. به دو دلیل باید به این عادات احترام گذاشت: اول میهمان نوازی و دوم تمیز ماندن سرویسها. در ضمن باید توجه داشت که عوض کردن این عادتها کار دشواری است. عمده تفاوت با ما ایرانیها اینها هستند:

 1. استفاده از توالت فرنگی
 2. محلی برای ایستاده ادرار کردن
 3. تمیزکردن خود با دستمال توالت به جای آب
 4. شستن پا در دستشوییها


سرویسهای بهداشتی[ویرایش]

با توجه به این موارد، بهتر است سرویسها را تجهیز کنیم. مثلا اگر امکان ایستاده ادرار کردن فراهم نشود، آنگاه در توالتهای عادی این کار را انجام خواهند داد که توالتها را سریعتر کثیف می‌کند.

بنا بر آنچه که گفته شد، بهتر است سرویسها به این صورت تجهیز شوند:

توالتها[ویرایش]

در یک توالت، چه فرنگی و چه ایرانی، باید دستمال توالت، آب برای نظافت، یک سطل آشغال کوچک، برس نظافت توالت، رخت آویز و مکانی برای گذاشتن کیف و کتاب وجود داشته باشد. همینطور علامتی که استفاده از سیفون را نشان بدهد.

در تمیزی نگه داشتن توالت فرنگی باید دقت بیشتری کرد، زیرا که با بدن تماس دارد. و بهتر است کاعذهای مخصوصی که روی نشیمن توالت قرار می‌گیرند در دسترس باشد. این کاغذها یک بار مصرف بوده و از تماس بدن با توالت جلوگیری می‌کنند. شیر آب گرم یادمون نره....بد جوری نیازه ( به خصوص برای اونهایی که اسپاسم دارند یا....یبوست....یا... عادتها خاص ملتهای مختلف

آسیاییها و اعراب به توالت ایرانی عادت دارند. برای خیلی از غربیها، خصوصا اروپای شرقی، توالت ایرانی چیز تازه‌ای نیست. هندیها و مسلمانان از آب برای نظافت استفاده می‌کنند. چینیها عادت دارند بعد از نظافت،‌ دستمال توالت را در سطل آشغال بیاندازند. اگر میهمان چینی دارید، یک چشمتان به سطلهای آشغال داخل توالت باشد. در صورت امکان صندلی هایی که توالت ایرانی را به فرنگی تبدیل می کنند را در دسترس داشته باشیم.

دستشوییها[ویرایش]

از صابون مایع استفاده کنید. دستمال کاغذی یا خشک کن برقی فراموش نشود. توجه داشته باشید که دستمال کاغذی با کاغذ توالت فرق دارد. دستمال کاغذی جاذب رطوبت است، در حالیکه دستمال توالت به محض تماس با آب وا می‌رود. در ایران این دو را با هم معمولا اشتباه می‌گیرند. سطل آشغال برای دستمال کاغذیها قرار داده شود. این سطل باید بزرگ باشد، چون دستمال کاغذی حجیم است. در نباید داشته باشد. اگر در دارد، بهتر است که به راحتی باز شود. رخت آویز و مکانی برای قرار دادن وسایل فراموش نشود. اگر این دستشویی، مکان وضو گرفتن نیز هست، بهتر است امکانات شستشوی پا در نظر گرفته شود. مانند شیر آبی در ارتفاع کمتر و تعدادی دمپایی به اضافه مقدار کافی دستمال کاغذی برای خشک کردن پا.

خانمها[ویرایش]

بهتر است در سرویس خانمها مانند دستمال توالت، نوار بهداشتی هم در درسترس باشد. اگر فقط یک توالت فرنگی وجود دارد، بهتر است آنرا به خانمها اختصاص دهید. همچنین وجود سطل زباله جهت دور انداختن نواربهداشتی های مصرف شده نیز الزامیست. عدم وجود سطل زباله باعث دور انداختن نواربهداشتی های مصرف شده توسط بانوان در توالت می گردد.

نظافت و نکات کلی در باره سرویسها[ویرایش]

در مورد دستشویی (که برای این که محل شستن دست و محل دفع با هم اشتباه نشوند از حالا اولی را دستشویی و دومی را توالت می نامم) دو مشکل عمده وجود دارد. اول تفاوت هندسه ی توالتهای ایرانی (که در بعضی موارد ترکی خوانده می شود) با توالت موسوم به فرنگی است که شاید استفاده از توالت ایرانی را (جز در روزهای اول که جذاب است) برای کسانی که عادت ندارند دشوار کند. دوم بهداشت و تمیزی توالتهاست که همه می دانیم در مکانهای عمومی حتی دانشگاه ها تعریفی ندارد.

زمانهایی که شرکت کنندگان در محل معمول کنفرانس هستند دور زدن مشکلات فوق امکان پذیر است. ولی هنگامی که در شهر یا خارج از شهرند و عملا باید از امکانات توریستها (یا مردم معمولی!) استفاده کنند. نکته هایی که به ذهنم می رسد اینهاست:

 1. بدون رودرواسی هر دو مورد فوق را برای مردم توضیح دهیم
 2. توالت مکانهایی را که در اختیار داریم (مثل دانشگاه) را تا حد امکان تمیز نگه داریم و در صورت امکان بازسازی کنیم.
 3. در صورت امکان صندلی هایی که توالت ایرانی را به فرنگی تبدیل می کنند را در دسترس داشته باشیم.
 4. راننده های اتوبوسها را توجیه کنیم که توالت اتوبوس برای استفاده است.

به موارد زیر هم باید دقت داشت:

 1. چنانچه شرکت کننده خارجی در سمینار داریم حتما در نقشه جداگانه ای محل قرار گیری توالتهای فرنگی رو مشخص کنیم.
 2. (در تمام توالتها باید وجود داشته باشد) حتما دقت داشته باشیم که درون توالتهای فرنگی دستمال توالت وجود داشته باشد.
 3. ( به بالا منتقل شد) حتما درون توالتهای فرنگی دستمالهای مخصوصی که روی قسمت نشیمن توالت فرنگی قرار می گیرند را جهت استفاده قرار دهیم.