راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین/ویرایش چاپ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


' معرفی کلیات کار
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


حلقه آتشین نخستین نرم افزار رایت سی دی فارسی است که قابلیت رایت تمام لوح های فشرده شامل سی دی، دی وی دی و بلوری را داراست. این نرم افزار فارسی می تواند از انواع مختلف سی دی ها و دی وی دی ها عینه بگیرد. امروزه نرم افزارهای رایت متنوعی در بازار وجود دارد و انتخاب یکی از آنها کار مشکلی است. البته اینکه بخواهیم یکی را از میان این همه نرم افزار برای خود انتخاب کنیم کاری ندارد اما مشکل در انتخاب بهترین نرم افزار مناسب جهت رایت است.

در این میان حلقه آتشین نرم افزاری است که بدلیل داشتن ویژگی های بارز جایگاه خاصی علی الخصوص در ایران دارد. امکانات رایت عینه از ویژگی های ممتازیست که این نرم افزار برای این منظور ساخته شده است ضمن اینکه حلقه آتشین یک نرم افزار کاملا رایگان می باشد. در ضمن اپراتورهای حرفه ای و کسانی که قصد دارند در هنگام رایت ویژگی های بیشتری به لوح خود اضافه کنند با استفاده از منوهای این نرم افزار می توانند تنظیمات حلقه آتشین را طبق سلیقه خود بهبود بخشند.

نرم‌افزار فارسی شده حلقه آتشین
کلیات کار خصوصیات نهایی نصب
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


خصوصیات نرم افزار حلقه آتشین[ویرایش]

- امکان پاک کردن سی دی های RW و رایت مجدد بر روی آنها

- قابلیت بروز رسانی نرم افزار از اینترنت

- قابلیت رایت انواع موزیک بر روی دیسک

- قابلیت انجام عملیات کپی دیسک به دیسک

- قابلیت سانسور انواع فایل و دیسک

- قابلیت رایت انواع فایل بر روی دیسک

- قابلیت رایت انواع فیلم بر روی دیسک

- قابلیت رایت انواع سی دی و دی وی دی

- پشتیبانی از چندین زبان مختلف

- داشتن محیط زیبا و کاربرپسند

- سازگار با ویندوز های مختلف

- داشتن حجم مناسب

- کاربرد آسان

- و …

خصوصیات منحصر در نسخه نهایی نرم افزار حلقه آتشین[ویرایش]

- نشان دادن خصوصیات اضافه از نسخه درایور مورد استفاده

- سرعت های خواندن قابل پشتیبانی در حالت های خواندن و امتحان

- تشخیص خودکار زبان سیستم عامل و منطبق شدن با آن

- هشدار در صورت فزون رایت شدن(اندازه منبع بیشتر از ظرفیت مقصد باشد) یا لبالب رایت شدن

خصوصیات نهایی نصب تمام حالت‌ها
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


برنامه ImgBurn (حلقه آتشین) را دانلود کنید دانلود. برای دانلود زبان فارسی این نرم‌افزار کافیست این فایل چند کیلو بایتی را دانلود کنید فارسی.

پس از دانلود فایل و قرار دادن آن در پوشه برنامه، تنظیمات لازمه را به صورت زیر انجام دهید تا زبان برنامه فارسی شود:

از منوی Tools گزینه Settings... را انتخاب کنید. از زبانه General و سربرگ Page1 در کادری که با عنوان Language مشخص شده است، از منوی آبشاری Persian را انتخاب کنید.

حالا زبان برنامه، فارسی می‌شود و به آسانی می‌توانید از آن استفاده کنید و دیگر نیازی به استفاده از نرم‌افزارهایی مثل نرو نخواهید داشت.

نصب تمام حالت‌ها رایت
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


حالت های مختلف[ویرایش]

حالت خواندن برای عینه گرفتن به کار می رود.

حالت ساختن برای دو منظور به کار می رود: یا برای رایت زدن فایل های روی هارد کامپیوترتان بر روی لوح فشرده یا برای عینه گرفتن از فایل های روی کامپیوترتان یا روی شبکه.

حالت رایت برای رایت زدن فایل های عینه به کار می رود.

حالت امتحان: این حالت نیز در دو مورد کاربرد دارد یا هنگامی که یک لوح پر دارید و می خواهید مطمئن شوید که دیسک خوان قادر است بدون نقص از روی بخواند یا هنگامی که تازه یک لوح را رایت زده اید و می خواهید لوح رایت زده را امتحان کنید.

وقتی از حالت دیسک آوری استفاده کنید که می خواهید لوح یا دیسک خوان را تست کنید. در این حالت به کمک یک برنامه جانبی که به این منظور ساخته شده است و در بخش های بعدی به معرفی آن خواهیم پرداخت، می توانید کیفیت رایت زدن دیسک خوان خود را تست کنید.

نرم‌افزار فارسی شده حلقه آتشین
تمام حالت‌ها رایت تنظیمات
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


طریقه رایت زدن[ویرایش]

لوح خام را وارد دیسک خوان کنید. سپس نرم افزار حلقه آتشین را باز کنید. از شما پرسیده می شود:

از نرم افزار حلقه آتشین چه کاری می طلبید؟

حال شما باید بر روی گزینه"فایل ها یا پوشه ها را در لوح فشرده رایت بزن" کلیک کنید.

در ورودی ساده می توانید با کلیک بر روی آیکن های مربوطه، فایل یا پوشه را برای رایت شدن اضافه کنید در حالت پیشرفته با مرور فایل ها و پوشه ها، موارد مد نظر خود را انتخاب می کنید و نمودار پایین حجم فایل ها و پوشه های انتخاب شده توسط شما را نشان می دهد. در این صورت می توانید ببینید دیتای شما چه قدر از ظرفیت لوح را اشغال خواهد کرد.

نرم‌افزار فارسی شده حلقه آتشین


پس از اینکه دیتا را برای رایت شدن اضافه کردید می توانید با کلیک بر روی آیکن ماشین حساب ظرفیت لوح پس از رایت شدن را تخمین بزنید. اگر حجم اشغالی دیتا بیشتر از ظرفیت لوح باشد، نرم افزار با رنگ قرمز به شما اخطار می دهد.

توجه داشته باشید که ظرفیت لوح های گوناگون با یکدیگر فرق می کند. مثلا ممکن است یک سی دی 650 مگابایت ظرفیت حداکثر داشته باشد در حالیکه یک سی دی دیگر 790 مگابایت ظرفیت داشته باشد.

حلقه آتشین در سربرگ(زبانه) مشخصات برای شما مشخص می کند که لوح به کار برده شما از چه نوعی است و چه تعداد قطاع دارد. اگر می خواهید بر روی لوح اسم بگذارید، به سربرگ "عنوان ها" بروید و "ویرایش همزمان" را تیک بزنید. سپس نام دلخواه خود را روبروی "ایزو" داخل کادر بنویسید. به این ترتیب برای پرونده، عنوان تعیین می کنید.

همانطور که توصیه می شود گزینه "امتحان کن" را تیک بزنید ولی از تیک زدن گزینه "ریسک دیسک" خودداری نمایید.

حال شما تنظیمات را به نحو احسن انجام داده اید و باید بر روی آیکن پوشه و لوح کلیک کنید. منتظر بمانید تا عملیات رایت انجام شود.

در هنگام انجام عملیات رایت، شما می توانید پیشرفت عملیات را در نمودار ببینید که به وضوح و بر حسب درصد نشان داده می شود.

پس از اینکه رایت انجام شد حلقه آتشین امتحان می کند که رایت، خوب انجام شده باشد و اگر با موفقیت انجام شده بود شروع به نواختن آهنگ موفقیت می کند.

نرم‌افزار فارسی شده حلقه آتشین
رایت تنظیمات '
راهنمای نرم‌افزار حلقه آتشین


اگر تمایل دارید هنگام عملیات رایت یا عملیات خواندن یا هر عملیات دیگری نرم افزار در صورت بروز خطا به شما هشدار بدهد روشی وجود دارد که در ادامه بشرح آن می پردازیم. این روش فقط برای استفاده اپراتورهای حرفه ای توصیه می شود. به قسمت تنظیمات نرم افزار بروید. زبانه رخدادها را انتخاب کنید و آیکن در تسک بار چشمک بزند(*) را تیک بزنید. با فعال کردن این گزینه هر وقت مشکلی در حین کار پیش بیاید، آیکن نرم افزار که در نوار تسک بار کوچک شده است با چشمک زدن پیاپی به شما هشدار می دهد.

نرم‌افزار فارسی شده حلقه آتشین

یکی از روش های کاربردی این نرم افزار که فقط به اپراتورهای حرفه ای توصیه می شود در ادامه می آید. برای اینکه پس از مدت طولانی رها کردن نرم افزار به حال خود، همچنان بتواند در حالت کوچک شده به کار خود ادامه بدهد روشی وجود دارد که در ادامه بشرح آن می پردازیم. در این روش نرم افزار حلقه آتشین در قسمت سیستم تری به صورت کوچک شده یک آیکن از خود بر جا می گذارد. به منظور فعال کردن این حالت به قسمت تنظیمات نرم افزار بروید. زبانه عمومی را انتخاب کنبد و "به صورت آیکنی در سیستم تری کوچک سازی کن" را تیک بزنید.