راهنما برای دانشجویان جدید تورنتو/حمل و نقل در شهر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نهادهای ایرانی تورنتو حمل و نقل در شهر امور پولی
راهنما برای دانشجویان جدید تورنتو


حمل و نقل عمومی[ویرایش]

TTC:حمل و نقل داخل شهری توسط مترو و اتوبوس: در صورت استفاده دایمی از مترو شما می‌توانید Metro Pass تهیه کنید که توسط دانشگاه به قیمت ۸۶$ فروخته می‌شود - در صورت تهیه ۵ یا ۱۰ بلیط قیمت هر بلیط ۲٫۲۵$ می‌باشد که شما می‌توانید از آن برای رفتن به هر نقطه شهر که تحت پوشش مترو و ناوگان اتوبوس شهری می‌باشد استفاده کنید؛ این به این معنا است که شما برای جابجایی بین مترو و اتوبوس هزینه اضافی پرداخت نخواهید کرد. برای دیدن نقشه‌های مترو به نقشه خطوط مترو مراجعه کنید. برای دیدن خطوط مترو و اتوبوس به نقشه‌های TTC مراجعه کنید. از سال ۲۰۰۵ قیمت بلیط TTC سالانه حدود ۵-۱۰٪ اضافه شده است. لیست قیمت بلیط‌ها و Metro Pass برای عموم

Go Bus

VIVA

گرفتن گواهی نامه[ویرایش]

گواهینامه، ترجمه رسمی گواهینامه و گواهینامه بین الملی تان را از ایران همراه داشته باشید. (در آنتاریو از گواهینامه بین الملی می توانید فقط ۶ ماه استفاده کنید، هر چند که اعتبار یک ساله داشته باشد.)


گواهینامه آنتاریو

۳ نوع گواهینامه در آنتاریو هست ؛ G, G1, G2.


G1 اولین درجه گواهینامه است. برای گرفتن G1 باید حداقل ۱۷ سال داشته باشید و امتحان آیین نامه بدهید. در صورت داشتن گواهینامه ایرانی، ترجمه رسمی آن و گواهینامه بین الملی خود را در هنگام آزمون G1 همراه داشته باشید. (‌ کتاب ) دارندگان گواهینامه G1 بدون حضور یک نفر با گواهینامه G نباید رانندگی کند. در حقیقت گواهینامه G1 اجازه تمرین رانندگی است. درصد الکل خون دارنده گواهیامه G1، در هنگام رارنندگی باید صفر باشد.

G2 دومین درجه گواهینامه است. در حالت کلی، برای شرکت در آزمون G2 باید یک سال از تاریخ گواهینامه G1 گذشته باشد. ولی اگر گواهینامه ایران را داشته باشید نیازی به فاصله یک ساله نیست. با گواهینامه G2 می توان رانندگی کرد و درصد الکل خون دارنده گواهینامه G2، در هنگام رارنندگی باید صفر باشد.

ْG گواهینامه کامل است. درصد الکل خون دارنده گواهیامه G، در هنگام رارنندگی باید کمتر از %۰٫۵ باشد.

کلاس های رانندگی ای مرتبط با شرکت های بیمه وجود دارد که شرکت در آنها قبل از گرفتن گواهینامه G2 توصیه می شود. این کلاس‌های آموزش رانندگی جلسات تئوری و عملی دارند. داشتن مدرک از این کلاس ها امتیازی برای کم شدن بیمه ماشین است.

می توانید online یا با تلفن (۶۱۱۰-۵۷۰-۸۸۸-۱) برای رزرو زمان امتحان اقدام کنید. هزینه های امتحان

کرایه ماشین[ویرایش]

بعضی از شرکت‌های مشهور کرایه‌ی ماشین عبارتند از: Hertz, Avis, Enterprise

کرایه‌ی ماشین برای یک روز تقریبا ۳۰ دلار است. اگر زیر ۲۵ سال داشته باشید حدود ۲۵ دلار برای هر روز بیشتر باید بدهید. بیمه‌ی ماشین هم جداست و آن هم حدود ۲۵ دلار است.

- اگر کردیت کارت از نوع Gold داشته باشید لازم نیست پول برای بیمه پرداخت کنید.

- اگر با پرداخت حدود ۷۰ دلار عضو CAA شوید می‌توانید با کرایه‌ی ماشین از Hertz هزینه‌ی مربوط به زیر ۲۵ سال بودن را نپردازید.

خرید ماشین[ویرایش]

ماشین دست دوم در کانادا کاملاً ارزان تر از ایران می‌باشد ولی خرج‌های بعدی آن به شدت از ایران بیشتر است. خریدن ماشین در تورنتو و استفاده از آن معمولاً وقتی توجیه اقتصادی دارد که از آن توسط چند نفر استفاده شود (به طور مثال خانواده) و استفاده از آن از یک آستانه‌ای بیشتر باشد چرا که خرج اصلی ماشین در کانادا بیمه می‌باشد که ربط چندانی با مصرف شما ندارد. برای اطلاع از قیمت ماشین‌ها به پیوند روبرو مراجعه کنید: Auto Trader. در خرید ماشین دقت کنید که اگر ماشین از Dealer (فروشنده ماشین) خریداری شود به اندازه ۱۴٪ قیمت آن باید مالیات پرداخت شود و اگر از شخص خریداری شود باید به میزان ۶ یا ۷٪ مالیات پرداخت شود.

بیمه ماشین اصلی ترین خرج ماشین در کانادا است که مقدار آن در شهرهای بزرگ کاملاً بیشتر از شهرهای کوچک است. میزان بیمه به پارامترهای زیادی شامل نوع ماشین، سن ماشین، تجربه رانندگی شما در کانادا، محل زندگی (شهر و ناحیه)، مجرد یا متاهل بودن، سن شما، نوع تصدیق و سابقه رانندگی شما مرتبط می‌باشد. به طور معمول میزان بیمه در تورنتو بین ۱۲۰$ تا ۴۰۰$ در ماه متغیر می‌باشد.