فرهنگ نجوم/منظومه شمسی/زمین/شفق های قطبی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

این اثر با همکاری کاربران تکمیل می‌شود.
ابتدا در جریان گفتگوهای دیگران قرار بگیرید.

میدان مغناطیسی زمین شفق های قطبی جزر و مد
فرهنگ نجوم


شفق قطبی یکی از پدیده های زیبای زمین است که به علت نازک بودن لایه ی ازن در قطب شمال هنگام برخورد پرتوهای فرابنفش خورشید به این قسمت از زمین به وجود می‌آید. نوع مولکول درگیر شده، رنگ شفق قطبی را مشخص می‌کند. شفق قطبی می‌تواند در رنگ‌های متنوعی ظاهر شود، اما سبز کم رنگ و صورتی معمول‌ترین رنگ‌ها حین مشاهده یک شفق قطبی هستند. این پرتوهای شگفت انگیز نور، در شمال "بوریلیس اِرورا"، و در جنوب "آسترالیس اِرورا" نامیده می‌شوند.


بهترین مکان برای مشاهده شفق قطبی[ویرایش]

شفق‌های قطبی در نیم کره جنوبی و شمالی، با ظاهری بیضی شکل بر روی قطب‌های مغناطیسی قابل مشاهده هستند. از آن جایی که این پدیده در نزدیکی قطب مغناطیسی ایجاد می‌شود، شفق‌های قطبی در جنوب، در منطقه نیو اورلینز جنوب آمریکا بهترین نمایش خود را اجرا می‌کنند. اما بهترین مکان‌ها برای مشاهده این پرتو‌های رمز‌آلود، مناطق شمال غربی ایالات آمریکا، در کانادا، به خصوص در یوکان، نوناووت و آلاسکا است. پرتو‌های نور شفق قطبی در جنوبی‌ترین نقاط ایسلند و گرینلند، شمالی‌ترین ساحل نروژ و در بالای آب‌های ساحلی سیبری نیز قابل مشاهده هستند. در واقع، مناطقی که به آلودگی نوری دچار نیستند، بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق‌های قطبی هستند؛ مناطق شمالی و ایالت‌های کوچک در قطب شمال و جنوب.

در مجموع بهترین مکان‌ها برای مشاهده شفق قطبی عبارتند از:

  • آلاسکا و کانادای شمالی
  • یوکان، نوناووت
  • نروژ، سوئد و فنلاند، اسکاتلند
  • نیواورلینز
  • سیبری
  • ایسلند، گرینلند


بهترین زمان برای مشاهده شفق قطبی[ویرایش]

محققان این مسئله را کشف کرده‌اند که ایجاد شفق قطبی پدیده‌ای چرخشی است و هر ۱۱ سال یکبار در بیشترین شدت خود دیده می‌شود. اما باید بدانید که شفق‌های قطبی همیشه قابل مشاهده هستند، اما زمستان بهترین زمان برای دیدن آن هاست، چرا که سطح آلودگی نوری کمتر است. سپتامبر، اکتبر، مارس و آوریل بهترین ماه‌ها برای دیدن پرتو‌های شفق قطبی است.

نگارخانه[ویرایش]

پدیدهٔ شفق قطبی
پدیدهٔ شفق قطبی در گرینلند.