مسیریابی وسایل نقلیه/محدودیت‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محدودیت های vrp[ویرایش]

رانندگانی که وسایل را هدایت می‌کنند نیز باید بعضی محدودیت‌هایی که توسط قراردادهای اتحادیه و قوانین شرکت اعمال می‌شود (مثل دوره­های کاری در طول روز، تعداد و میزان استراحت­ها در طول خدمت دهی،حداکثر مدت زمان دوره رانندگی ، و اضافه کاری) را برآورده کنند.

برای مسیر‌ها ممکن است محدودیت‌های مختلف عملیاتی وجود داشته باشد که به طبیعت کالاهای جابه­جا شده، کیفیت سطح ارائه خدمت و مشخصات مشتری‌ها و وسایل حمل و نقل، مربوط می‌شود. بعضی از محدودیت‌های عملیاتی عبارتند از : در طول هر مسیر، حجم بار فعلی وسیله حمل و نقل نباید از ظرفیت وسیله بیشتر شود؛ مشتریانی که در یک مسیر خدمت دهی می‌شوند، می‌توانند فقط به باردهی یا بارگیری کالا یا به هر دوی آن‌ها احتیاج داشته باشند و همینطور ارائه خدمت به مشتریان می‌تواند فقط در پنجره زمانی آن‌ها و همینطور در دوره‌های کاری راننده‌های مربوط به وسایل، انجام شود. محدودیت‌های الویتی را می‌توان بر روی ترتیبی که مشتریان در یک مسیر خدمت دهی می‌شوند در نظر گرفت. یک نوع از محدودیت اولویتی ایجاب می‌کند که یک مشتری باید قبل (یا بعد) مشتریان مربوط به زیرمجموعه‌اش، خدمت دهی شود. این یک مورد، به عنوان مثال، از مسائل معروف تجدید و تحویل است، که در مسیر‌های آن هر دوعملیات باردهی و بارگیری می‌تواند انجام شود و کالاهای بارگیری شده از مشتریان منبع، باید به توسط‌‌ همان وسیله به مشتریان مقصد تحویل داده شوند. یک حالت دیگر از محدودیت اولویتی، ایجاب می‌کند که اگر مشتریانی از انواع مختلف در یک مسیر مشابه خدمت دهی می‌شوند، ترتیب ملاقات این مشتریان، ثابت می‌باشد. این حالت به عنوان مثال در مورد حالت معروف مسأله مسیریابی وسایل نقلیه با حمل بار در بازگشت (bakhaul) به وجود می‌آید، که در مسیر‌های آن نیز، هر دوعملیات باردهی و بارگیری می‌تواند انجام شود، اما محدودیت‌های مربوط به عملیات باردهی و بارگیری و سختی کنترل بار وسیله در طول مسیر، ایجاب می‌کند که عملیات باردهی، قبل عملیات بارگیری انجام شود. [۱].

منابع[ویرایش]

  1. کهفی اردکانی عاطفه، سیدحسینی سیدمحمد،توکلی مقدم رضا، "مسائل مکان يابي - مسيريابي: مروري بر مفاهيم، مدل ها، روش هاي حل، کاربردها و شکاف هاي تحقيقاتي". نشريه مهندسي صنايع (دانشکده فني دانشگاه تهران). 1396