مسیریابی وسایل نقلیه/مشخصات کلی مسئله

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مشخصات کلی مساله مسیریابی حمل و نقل خودرو[ویرایش]

مشخصات کلی مساله مسیریابی وسایل حمل و نقل

   - مشخصات کلی مشتریان­:

·       نقاط موجود در شبکه مسیر که مکان مشتری در آن قرار دارد.

·       مقدار کالا (تقاضا) ، که می تواند چند نوع باشد ، و باید به مشتری تحویل داده شود و یا از آن تحویل گرفته شود.

·        دوره­های روز (پنجره های زمانی) که در آنها میتوان به مشتری خدمت­دهی کرد( برای مثال، به علت محدودیت­های ترافیکی و یا به این علت که در زمانهای خاصی مکان مشتری باز است).

·       زمان مورد نیاز برای تحویل گرفتن و یا تحویل دادن کالا به مشتری(به ترتیب، زمان­های بارگیری یا باردهی) ، که میتواند به نوع وسیله حمل و نقل مربوط باشد؛

·       زیرمجموعه­ایی از وسایل ممکن که می­توانند برای خدمت­دهی به هر مشتری استفاده شوند (برای مثال به علت محدودیت­های دست­یابی یا ملزومات بارگیری و بار­دهی).

بعضی از مواقع، ممکن است که به طور کامل تقاضای هر مشتری برآورده نشود. در این مواقع، می‌توان مقداری که باید تحویل داده یا گرفته شود، را کاهش داد، و یا اینکه تقاضای زیرمجموعه­ایی از مشتریان را بی‌پاسخ گذاشت. برای رویارویی با این مسأله، اولویت‌ها و یا جریمه‌های متفاوتی به کمبود‌های کلی و جزئی هر مشتری، تخصیص می‌یابد.

شروع و پایان مسیرهای طی شده برای خدمت­دهی به مشتریان می‌تواند در یک یا چند مرکز باشد. هر مرکز با تعداد انواع وسایلی که به آن تخصیص داده شده و مقدار کل کالایی که به آن مربوط است، شناخته می‌شود. در بعضی مسائل دنیای واقعی، مشتریان از قبل بین مراکز تقسیم می‌شوند، و وسایل حمل و نقل باید در انتهای مسیرهایشان به مرکز مربوط به خود باز گردند. در این موارد، مسأله مسیریابی وسایل حمل و نقل کلی را می‌توان به چند مسأله مستقل تقسیم نمود که هر کدام به یک مرکز متفاوت مربوط است.

حمل و نقل کالا‌ها با به کارگیری دسته­ایی از وسایل انجام می‌شودکه ترکیب و انداره اشان می‌تواند ثابت باشد و یا اینکه بر اساس نیاز مشتریان تعیین شود.

منابع[ویرایش]